Roman Kulich

Inklinujem k trileru, možno až k hororu, ale nejaký vyhranený žáner nemám ani mať nechcem.“


12987222_1218034941539859_7246970546147446209_nVáš debut Požierač vysoko predbehol očakávania čitateľov. Viete ho niekoľkými vetami opísať? Čo v ňom čitatelia nájdu a na akú cieľovú skupinu je príbeh namierený?

Myslím, že je namierený na všetky cieľové skupiny. Nerobil som nejaké rozdiely. Šlo hlavne o príbeh, o emócie a osudy hlavných postáv, ktorými som sa snažil čitateľov osloviť. Ak by som ho mal opísať, ide v ňom o osobnú tragédiu človeka, ktorý sa z vlastnej zúfalosti stal ešte horším stvorením, akým na začiatku bol. Snažil som sa vykresliť charakter všetkých postáv – teda aj samotného vraha – čo najľudskejšie. Dostať sa do myšlienok hlavného netvora, ktorý takým na začiatku života rozhodne nebol. Ale nakoniec ako vrah skončil.

Dej sa odohráva na Slovensku. Nelákala vás myšlienka zasadiť príbeh za naše hranice? Predsa len, množstvo slovenských autorov to tak robí… Prečo práve Žilina a okolie?

Žilina a okolie, najmä kvôli tomu, že to tu poznám, keďže tu už pár rokov bývam. Vždy sa lepšie píše z prostredia, ktoré si viete živo predstaviť. Ide to o dosť ľahšie a myslím, že aj uveriteľnejšie. Do zahraničia ma to zatiaľ neláka, ale časom môže byť. Myslím, že na Slovensku je dosť zaujímavých a pekných zákutí, ktoré by som chcel aj v ďalších textoch ľuďom priblížiť. Ale ak si to príbeh vyžaduje, musí sa občas zabehnúť aj za hranice.

Druhá kniha Dr. Weiss je trošku z iného súdka. Nemálo desivá, zarážajúca a drsná. Ako ste prišli na myšlienku, že zosobníte hlavné postavy – Doktora Weissa a Oľgu, ktorí uzkej skupine ľudí takpovediac vmietnu do života smrť?

Spočiatku to malo byť hlavne o Weissovi, no neskôr som si pomyslel, že by nebolo zlé dať mu nejakú spoločníčku, ktorá nebude jeho presnou duševnou kópiou. Ale takisto sa bude spolupodieľať na ich „zakázanom“ biznise. Tak vznikla Oľga, ktorá k nemu celkom zapasovala, no v istých aspektoch príbehu mu sčasti nastavovala aj zrkadlo, či zdĺhavo oponovala.

Museli ste si niektoré fakty, napríklad ohľadom klinickej smrti aj pracne naštudovať? Alebo ste sa k tomu postavili ako ku fikcii a nechali všetko na vlastnú fantáziu?

Áno, niečo som musel určite naštudovať, dúfam, že aj dobre. Aby to vyznelo dôveryhodne a presvedčivo, nemohol som niektoré pasáže nechať len na vlastnú fantáziu, pretože tá by si to asi predstavovala až moc po svojom.

Ako dlho vzniká jedna vaša kniha? Čo všetko si tento proces so sebou prináša?

Jeden román vzniká asi tak polroka, aj niečo navyše. V prvom rade si urobím hrubý náčrt, ktorý neskôr rozpíšem Podľa tohto obsahu potom môžem písať a improvizovať. Písanie cez deň začína asi tak, že keď prídem poobede z roboty, snažím sa niečo stvoriť a predtým ešte opraviť to, čo som spískal deň predtým. Pomaličky. Opatrne. Ako sa hovorí, babka k babce, budú kapce. Po čase mi z toho vznikne celý text, ktorý ešte zo štyrikrát celkovo opravujem. Medzi každou opravou je prestávka, aby som sa z knihy vymanil a korigoval ju lepšie.

V posledných mesiacoch pozorujeme medzi slovenskými autormi zvláštny trend, snahu vydať počas jedného roka dve a viac kníh. Čo si o tomto úsilí myslíte vy? Je to dobrý pokus alebo práve naopak –  kvantita ide na úkor kvality?

Ak to dokáže autor napísať takým spôsobom, aby neustále oslovoval ľudí, a tí si ho žiadali, potom v tom nevidím problém. Áno, v podstate, ak si chce na Slovensku autor zarábať na živobytie písaním, asi musí ročne aspoň tie dve knihy vydať a obrat musí byť takisto vysoký. U niekoho to môže byť aj na úkor kvality, ale hlavné zrkadlo je nakoniec konečný spotrebiteľ. Teda čitateľ.

Myslíte si, že máme na Slovensku rovnomerné zastúpenie všetkých žánrov? Vedia slovenskí autori pokryť všetky cieľové skupiny, alebo jeden žáner prekvitá a druhý tíško závidí?

Tak, napríklad ja sa snažím písať hlavne temnejšie, mysteriózne, aj drsnejšie príbehy, ktoré by sa mohli zaškatuľkovať ako triler. Ale napríklad taký klasický horor je u nás v skromnom zastúpení. Aspoň podľa mojich poznatkov. Nie je ho veľa. Je to asi podobné ako všade inde. Žiadané sú hlavne krimi a ženská literatúra, takisto tá detská. Takisto zaujímavé faktografické jednohubky občas vystrelia číslami nahor.

Keď sa povie slovenská kriminálka, všetkým príde na jazyk meno Dominik Dán a… Potom nastáva dlhá odmlka, počas ktorej respondent loví v pamäti. Ktorí slovenskí autori, či už detektívok alebo trilerov, prišli na um vám? Máte v tejto oblasti prehľad?

Prehľad mám asi veľmi zbežný. Viem, že čítaní v trileroch a krimi sú pravdepodobne Adamecký, Karika, historické krimi od Červenáka. A najhlavnejší je, samozrejme, spomínaný Dominik Dán. Nejaké iné, známejšie mená, si naozaj vybaviť neviem.

Ako vnímate severských kriminálnych autorov? Máte tam svojich obľúbencov, prípadne spisovateľské vzory, alebo sa na tieto detektívky pozeráte kritickým okom?

Pravdupovediac, radšej mám severské televízne kriminálky, tie ma celkom uchvátili. Ale, samozrejme, vnímam ich pozitívne. Priniesli niečo nové, svojské. Ozvláštnili svetovú literatúru tým správnym severským duchom, temnou atmosférou a špecifickými opismi ľudských charakterov. Môj obľúbený je Jo Nesbo, ale aj autorská dvojka Erik Axl Sund.

Viete zadefinovať dobrú kriminálku? Aké prvky by mala obsahovať?

Podľa mňa hlavne dobrú atmosféru, to by bol základ. Zaujímavé, plnokrvné postavy, logický, ale aj inteligentný príbeh, ktorý môže končiť klasickým, prekvapivým rozuzlením. Pripravené takým šarmantným spôsobom, aby sa čitateľ na konci iba blahosklonne usmieval, ako s ním autor a jeho postavy parádne vypiekli.

Ako si spätne spomínate na proces hľadania vydavateľa? Mali ste vo výbere jasno už pri písaní prvej knihy alebo ste príbeh dopísali a až potom sa začalo „pátranie“ po vhodnom vydavateľstve?

Jasno som určite nemal. Šiel som na to hlavne s malou dušou, žiadne veľké očakávania či vízie o najväčšom vydavateľstve. Svoj text som poslal viacerým vydavateľstvám, napokon som sa dohodol s PT Marenčin a som spokojný.

Plánujete v budúcnosti zmeniť žáner, prípadne ešte viac „pritvrdiť“ v krimi žánri?

Viac inklinujem k trileru, možno až k hororu, ale nejaký vyhranený žáner nemám ani mať nechcem. Chcel by som byť otvorený všetkému, do deja sa dá zamiešať rovnomerný počet ingrediencií z rôznych literárnych príchutí. Ale najviac ma to asi ťahá k spomínanému trileru. Takisto mám rád mysteriózne prvky, Niečo, čo sa potichučky vznáša medzi nebom a zemou.

Zaujímalo by ma, aké reakcie knihy zožali. Boli ste s názormi čitateľov spokojný?

Ale áno. Čo sa týka reakcií, boli častejšie kladné, takže som spokojný. Ak sa našla nejaká negatívnejšia kritika, porozmýšľal som nad ňou a skúsil sa pozrieť aj po inej alternatíve. Po vylepšení. Chcem sa neustále posúvať dopredu, takže sa musím sám k sebe stavať kriticky a nedovoliť si unášať sa pocitom, že je všetko iba fajn.

Čo si predstavujete pod pojmom konštruktívna kritika?

Asi kritika, ktorá nielen kritizuje a zhadzuje. Tá je skôr deštruktívna. Ale aj kritika, ktorá navrhne nejaké riešenia a je, povedzme, diplomatickejšieho rázu. Vie presne pomenovať, čo je zle, čo dobre. Ako to zlé nahradiť a ako to dobré naďalej udržať.

 V našom tíme zastávame názor, že každá kniha má svojho čitateľa – jednoducho povedané, to, čo sa nepáči mne, môže iného ohúriť. Súhlasíte s nami? Alebo delíte knihy na dobré a zlé?

Áno, súhlasím. Je to čisto subjektívna záležitosť. Tak, ako sa mne môže páčiť horor, niekto nad ním môže ohŕňať nos. Alebo zasa naopak. Možno čo sa týka štylistiky, gramatiky a technických záležitostí písania, tam sa už dá definovať, či je kniha napísaná lepšie alebo horšie.

Aká je najčastejšia otázka, ktorú ako autor dostávate?

Či som pri prvej knihe, teda Požieračovi vychádzal z reality, alebo z osobných skúseností. Vďakabohu, to nie je pravda. (smiech)

Je podpora vo forme reklamy pri predaji knihy dôležitá?

Myslím si, že je, tak ako pri každom produkte. Hlavne pri začiatkoch autora, kedy o ňom ešte nikto nevie, treba sa aspoň trochu spropagovať, ukázať na svetlo literárneho sveta.

Ak by ste mohli pozvať na osobné stretnutie jedného spisovateľa, s kým by ste sa stretli a prečo?

Bol by to Bram Stoker. Hlavne kvôli jeho Draculovi, ktorý ma ako malého chlapca fascinoval a cez jeho slová som sa dokázal dokonale ponoriť do strašidelného, temného sveta upírov. Jednoducho zmiznúť z reality. A druhý fakt by bol ten, že sa narodil v taký istý dátum ako ja. Teda 8. novembra, čo mi tiež od neho príde celkom milé a pozorné. (smiech)

Prezradíte nám vaše plány do budúcnosti? Schyľuje sa k ďalšej knižke?

Áno, pracujem na ďalšom texte, som už niekde v polovici. Mala by to byť rodinná dráma s prvkami trileru, opäť z nejakej malebnej časti Slovenska. Ale ešte nechcem prezrádzať úplné detaily. Všetko je vo vývojovej fáze.

Blížime sa k záveru. Máte pre našich i vašich čitateľov nejaký záverečný odkaz?

Aby si stále našli čas na nejakú dobrú knihu, aj keď ho v dnešnej dobe nie je veľa. Bez nich by to písanie veľký zmysel nemalo. Každá činnosť potrebuje odozvu, zrkadlo, kde sa spisovateľ a jeho diela uvidia. Moji čitatelia mi môžu pokojne napísať na mailovú adresu: romankulich@gmail.com. Za hocijaký názor či postreh budem vďačný. Verím, že sa zatiaľ moje dve knihy ľuďom páčili a že aj tá tretia si nejakého čitateľa nájde. Všetkým prajem čo najviac čitateľských hodín s dobrým pocitom a bez nehody.

Rozhovor zostavila: Martina Melišková
Fotografiu poskytol: Roman Kulich
© plutonium.sk

Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip