Rockové tango

Monika Wurm

Všetko čo dáme, sa nám i vráti.


Vraví sa, že život je kruh. Čo doň vložíme, rozbehne sa po pomyselnej kružnici a skôr či neskôr sa vráti k nám. Niekedy je tento kruh menší, inokedy je jeho priemer taký obrovitánsky, že úplne zabudneme na všetko, čo si k nám derie cestu späť.

rockové tangoDej príbehu sa odohráva v Anglicku. Sunshine je šedá myška platonicky zamilovaná do speváka rockovej skupiny Damiena Shana. Ich prvé stretnutie končí absolútnym fiaskom a zlomeným srdcom. Osud však chce, aby sa stretli opäť, a preto zinscenuje sled udalostí, ktoré zdravotnú sestru Sunshine dovedú za drsným rockerom. Tentokrát sa však ich úlohy vymenia a Damien je ten, kto viac ocení ich vzájomnú blízkosť. Ako sa skončí pracovný vzťah tanečnice tanga a rockera? Pohltí ich súzvuk a zatancujú si spolu rockové tango? A nezabúda Damien na svoju minulosť a všetko zlé, čo dôsledkom negatívneho účinku slávy kedysi urobil? Postačí zmena správania na to, aby niečo tam hore zabudlo na všetky hriechy, ktoré predtým spáchal?

Začiatok príbehu uvedie čitateľa do deja takmer okamžite. Zatiaľ čo v úvode môže viac spoznať plachú Sunshine, v ostatných kapitolách autorka odkrýva zákutia duše drsného Damiena. A práve tieto miesta pôsobia ako nesmierne spomaľovače deja. Úvodné kapitoly čitateľ preletí, no keď narazí na pasáže, v ktorých sa Damien a Sunshine spoznávajú, zahĺbi sa do niekoľkostranových rozhovorov, ktoré majú pre čitateľa len minimálnu výpovednú hodnotu. Zopár takýchto pasáží síce nie sú na škodu, no keď čitateľ sleduje tieto pasívne miesta aj niekoľko desiatok minút, začína pociťovať znechutenie, nudu či vyčerpanie.

Tieto takzvané hluché miesta sa vyskytujú predovšetkým v strede knihy, kedy čitateľ hodnú chvíľu nesleduje nič iné len sled banálnych situácií nijako nezasahujúcich do deja či početné a rozsiahle dialógy, ktorým takisto chýba dynamika. Rozhovory sú miestami ťažkopádne, rozvláčne a pozornému čitateľovi udrie do oka aj nejaký ten patetizmus. V texte sa taktiež nachádza množstvo vedľajších opisov, ktoré knihu zbytočne predlžujú. Opisy sú v texte vždy veľmi zákerným elementom, nakoľko práve tieto pasáže navodzujú čitateľovi tú správnu atmosféru a pomáhajú mu ponoriť sa hlbšie do príbehu. No je to s nimi ako s korením – treba presne odhadnúť ich množstvo.

„Obrovská hala starého divadla nás vítala svojím tichom a typickým pachom stuchnutých závesov opony, ktoré stále viseli okolo prázdneho pódia. Jej zadná časť bola zahádzaná až po strop železnými stoličkami a starými kulisami. Všetko na jednej kope. Nejeden fotograf by sa potešil takémuto nostalgickému pozadiu umierajúceho divadla a hry lúčov večerného svetla, ktoré dopadalo cez drobné okná.“

Ďalším prvkom, ktorý mi veľmi nebol po chuti, bol prehnane vulgárny slovník oboch hlavných hrdinov. Pri drsňákovi Damienovi sa voľba pejoratív dá pochopiť, no ostré výrazy vychádzajúce z úst nesebavedomej Sunshine mi neraz udreli do očí. Šedé mýšatko v podobe zakríknutej zdravotnej sestry chvíľami svojím slovníkom konkurovalo aj Damienovi. Občas sa tento element dá prepáčiť, no mnohokrát boli vulgárne výrazy použité nefunkčne a len pre efekt.

„Videla som ju prichádzať presne hodinu po tom, čo prekročila prah jeho izby. Nevyzerala ako kurva, skôr by som ju tipovala na modelku. Nebola to žiadna lacná štetka a navyše bola nádherná. Žiarlila som tak, že mi to spôsobovalo nevoľnosť a návaly nových sĺz do očí.“

Oceňujem však čistú a priezračnú myšlienku, ktorú autorka do príbehu vložila a ktorá je z textu citeľná aj napriek všetkým jeho nedostatkom. Príbeh je pripomienkou toho, že treba starostlivo zvažovať svoje slová i skutky, pretože sa kdesi tam hore hromadia, zbierajú sily a potom sa k nám vracajú – často zabalené do boľavých a trpkých situácií, ktoré nás zaskočia nepripravených. Idea knihy je teda naozaj pekná, no spracovanie nemusí náročnejšiemu čitateľovi sadnúť.

Rockové tango si však nájde svojich priaznivcov medzi tými, čo obľubujú romantické kúsky a vedia tomuto žánru odpustiť aj nejaké to klišé či patetizmus. Veď láska je svojím spôsobom vždy sladká, nadnesená, plná fráz, ktoré sme už stokrát predtým počuli, a po rokoch si na ne zaspomíname so smiechom, pretože sa nám zdá, že to, že sme sa roztápali pri ľúbezných a cukrom posypaných slovíčkach, už snáď nemôže byť ani pravda. A práve také je i Rockové tango – kniha, ktorá priaznivcov tohto žánru zarmúti, nedočkavcov pre svoj natiahnutý rozsah mierne rozčúli a ľudí s až príliš triezvym pohľadom na svet možno i rozosmeje.

Recenzent: Sabina Walterová

PlusyPlusy a charakteristické črty

– príbeh s peknou myšlienkou

– časté opisy

– početné dialógy, ktoré však nie sú dynamické

– časté vulgarizmy a expresívne výrazy s negatívnym citovým zafarbením

– niektoré pasáže čitateľa dokážu unaviť

– koniec, na ktorý si každý čitateľ vytvorí vlastný názor

Pre koho ánoPre koho áno

– pre milovníkov romanticko-dramaticko príbehov

Pre koho niePre koho nie

– ak nestrpíte obšírne či časté opisy, prípadne viete v príbehu identifikovať klišé či patetizmus

Vyjadrenie autoraVyjadrenie autora

Kniha Rockové tango sa do hĺbky zaoberá najsilnejšími ľudskými emóciami. Zahŕňa lásku, nenávisť, pýchu i pokoru. Myšlienka tohto príbehu sa nesie v znamení pravdy, že skutočná láska dokáže aj hory prenášať, ale niekedy jej jednoducho nie je súdené naplno rozkvitnúť a zmení sa na tragický osudový príbeh, z ktorého sa čitateľ bude ešte dlho spamätávať.

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Brána

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 06hod 40min

Počet strán: 432

 

Nebezpečenstvo, nové objavy, ktoré môžu položiť svet na kolená, prostredie výskumných laboratórií a príbeh, ktorý vás od seba nepustí. Máte chuť na... Čítaj viac
O tajomstvách, ktoré máme všetci. Čítaj viac
Príbeh, ktorý potvrdzuje starú známu pravdu – susedov si nevyberieš. Čítaj viac
Ak ste pripravení ľúbiť, láska si vás nájde. Čítaj viac
Romeo a Júlia v modernejšej verzii. Čítaj viac
Tragikomický príbeh s krásnou myšlienkou plný uveriteľných absurdností. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip