Jíst, meditovat a milovat

Elizabeth Gilbertová

Niekedy si to situácia jednoducho vyžaduje – zbaliť si veci a ísť.


Hoci robíme možné i nemožné, nie vždy život plynie podľa našich predstáv. Stretávame sa s ľuďmi, ktorých konanie nemôžeme ovplyvniť, čelíme situáciám, o ktoré sme vonkoncom nestáli. Ako sa vyrovnať so sklamaním, zlyhaniami a pocitom, že sme pravdepodobne niekde pochybili?

jist-meditovat-milovat-duzeJíst, meditovat a milovat predstavuje rozprávanie mladej ženy, ktorá sa snaží vyliečiť si cestovaním rany, ktoré na nej napáchalo rozvodové konanie. Možno tu spozorovať mnoho fáz, ktorými jej vnútro prechádza – pocit viny, strach, rešpekt pred novou životnou etapou a neustále analyzovanie skutočnosti, kde sa stala chyba vedúca k veľkému tresku v podobe rozpadu vzťahu. Elizabeth tak poslucháča zavedie do troch krajín – Talianska, Indie a Bali. V každom z týchto miest objaví niečo nové, je konfrontovaná s novými podnetmi, ktoré je potrebné zvážiť či prehodnotiť. A medzitým ochutnáva nové jedlá, stretáva neznámych ľudí, pozoruje dianie okolo seba. Vráti sa domov? Ak áno, aké emócie si pribalí do batožiny?

Audiokniha bola pre mňa veľmi príjemným prekvapením. Pred niekoľkými rokmi som sa snažila začítať sa do papierovej verzie, no nič ma nedohnalo k tomu, aby som sa prepracovala ku koncu. V tomto prípade to však bolo iné. V audiopodobe vyznievali očarujúco aj dlhšie opisy, vnútorné monológy či spomienkové flashbacky, ktoré mi na papieri tak prekážali.

Myslím, že nebude na škodu, ak podotknem, že kniha nedokáže zastúpiť turistického sprievodcu v beletrizovanej verzii (hoci som ja tieto očakávania nemala, možno sa nájde poslucháč, ktorý si bude želať dobrodružný príbeh plný farbistých opisov prostredia a faktografických údajov). Ak ste niektorú z krajín navštívili, s mnohými skutočnosťami sa stotožníte, no podvedome budete očakávať, že Elizabeth zablúdi na miesto, ktoré ste si v danej krajine obľúbili. Šanca, že sa tak stane, je veľmi malá, no napriek tomu autorka vedela podať publiku obraz jej cestovateľských destinácií, a to vskutku nenapodobiteľným spôsobom. Sústreďuje sa skôr na mentalitu národov a často sa zmieňuje aj o gastronómii.

Kniha je rozdelená na tri časti, v ktorých úlohu míľnikov zohrávajú práve tri krajiny, kam sa Elizabeth vydá. Omnoho zaujímavejšie je však rozdelenie na kapitoly – autorka sa inšpirovala indickým ružencom džapa mala a každá kapitola predstavuje jeden jeho korálik.

Ak by som mala vypichnúť jeden prvok, ktorý v audioknihe rezonuje najviac, bola by to zmes pocitov. V slovách totiž možno nájsť úplne všetko – pokoru, skromnosť, očakávanie, ľútosť, vnútorný zmätok, smútok, strach, nadhľad aj depresívne chvíľky. Práve depresia zapôsobí na poslucháča najvýraznejšie, Elizabeth sa jej počas svojich ciest nedokáže striasť a zabuchnúť pred ňou dvere. Vnútorné mátohy na ňu čakajú aj na miestach, na ktorých by to nečakala – veď predsa bola ďaleko od jej spúšťačov a faktorov, ktoré depresiu dokázali privolať.

Z času na čas autorkino rozprávanie dokáže u poslucháčov vyvolať úsmev, za ktorým stojí buď autorkin svojský postreh, alebo príhody, ktoré sa na ňu počas cestovania nalepia. Humor, z ktorého by poslucháčov rozboleli bruchá, tu však nemožno nájsť, no, pravdupovediac, do textu by mi ani veľmi nezapasoval.

Po celý čas sa k poslucháčom prihovára hlas Kristýny Kociánovej a myslím, že práve jej podanie audioknihu akosi pozdvihlo. Citlivo totiž pristupovala k jednotlivým pasážam, zachovala (podľa mňa niekedy aj zvýraznila) všetky emócie a nečítala text mechanicky, ale s krásnou ľahkosťou, dokonca osviežila aj stagnujúce pasáže, vďaka čomu zneli pôsobivo a lákavo.

Jíst, meditovat a milovat je jemná, citlivá a unikátna audiokniha, ktorej je nesmierne obtiažne určiť cieľovku. Príbeh zapôsobí na voľnomyšlienkárov, rovnako však aj na ľudí, ktorí sa tvárou v tvár stretli s depresiou. Potešia sa jej cestovatelia, ako aj ľudia, ktorí nemajú čas zbaliť si kufre a odletieť do ďaleka. A v neposlednom rade jej prídu na chuť i tí, čo chcú len privrieť viečka a vstrebávať dejovo nenáročný, no pocitovo hodnotný príbeh.

Recenzent: Lenka Šimonová

PlusyPlusy a charakteristické črty

– príjemná interpretácia

– rozprávanie zväčša nie je chronologické

– pomalší dejový vývin, autorka sa sústreďuje na prežívanie hlavnej postavy

– príbeh je vystavaný zo spomienok, zážitkov z ciest a vnútorných monológov

 

Pre koho ánoPre koho áno

– pre dobrodruhov a cestovateľov

– pre slobodomyseľných ľudí

– pre poslucháčov, ktorí sa vyrovnávajú s rozvodom či depresiou

– pre každého, kto má chuť na dejovo nenáročný príbeh

Pre koho niePre koho nie

– pre poslucháčov, ktorí neobľubujú vnútorné monológy a dlhšie rozprávanie týkajúce sa duševného rozpoloženia

– pre tých, ktorí od audioknihy očakávajú početné faktografické údaje

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Audiotéka

Dĺžka audioknihy: 14hod 22min

Interpret: Kristýna Kociánová

Jazyk: český

Typ audioknihy: audiokniha kompletná

Kategória: biografie

Ukážku zadarmo, ako aj plnú verziu audioknihy k zakúpeniu nájdete TU.

 

Bezbolestné plnenie snov. Čítaj viac
Postavička z dejín, ktorá si vyslúžila najviac negatívnych superlatívov, stále existuje! Čítaj viac
Šťastné obdobie, keď človek verí, že nič zlé sa mu nemôže stať, sa skončí, keď pochopí, že sa mu môže stať všetko. Svoje o tom vie aj hlavná hrdinka... Čítaj viac
Podobizeň kontroverznej postavičky, ktorá vstúpila do dejín. Čítaj viac
Možno je to úplne inak... Čítaj viac
John Flanagan Dobrodružstvo (nielen) pre mladých so štipkou fantasy... Sklamanie z odmietnutia či z nedosiahnutia vysnívaných cieľov vie človeka poriadne zdeptať. No nevraví sa, že to, čo nám je súdené, si nás raz aj tak nájde? Možno sa naša vyfabulovaná Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip