Predtým ako som ťa poznala

Jojo Moyesová

Romanticko-dramatický príbeh o hľadaní drobných životných radostí.


Len málokto si uvedomuje šťastie, ktorým ho život obdaroval. Myslím, že nie všetci pociťujeme vďačnosť za to, že sa môžeme neobmedzene pohybovať, vieme sa sami a bez asistencie iných najesť či vykonať úplne bežné úkony. Zväčša zvykneme nasmerovať svoje myšlienky k oblastiam, v ktorých sa nám celkom nedarí, a čaro samostatnosti si uvedomíme až v momente, keď sme odkázaní na pomoc iných.

predtým ako som ťa spoznalaLouise náhle prichádza o prácu a na úrade jej ponúknu miesto opatrovateľky Willa Traynera – muža, z ktorého sa po autonehode stala len nehybná bábika odkázaná na celodennú starostlivosť iných. Dievča zo skromnej rodiny tak stretáva nevrlého muža, ktorý v minulosti biedu rozhodne netrel. Will je poriadne odporný a neuľahčuje Louise ani jedinú minútu strávenú na pracovisku. Po prvom dni je celkom rada, že zmluva, ktorú podpísala so zamestnávateľom, má dobu určitú a ona tak vo Willovej spoločnosti strávi len šesť mesiacov. Keď sa však dozvedá dôvod svojho krátkeho pracovného pomeru, prejdú jej zimomriavky po chrbte – Will dôsledkom nepriaznivých lekárskych prognóz plánuje ukončiť svoj život v švajčiarskom sanatóriu. Louise si zaumieni, že tomuto zatrpknutému darebákovi ukáže krásy života. Podarí sa jej to? Dokáže Willovi, že aj život na invalidnom vozíku môže byť pekný? Odhodlá sa upustiť od svojho rozhodnutia a prežiť, i keď nedokonalý život po boku niekoho, kto ho miluje?

„Musel som pred tým dievčaťom zložiť klobúk dolu. Keby sa ma pred štyrmi mesiacmi niekto spýtal, či dostaneme Willa na ďalekú cestu – dočerta, že ho vôbec dostaneme z domu –, povedal by som mu: Na mysli a vo sne.“

Predtým ako som ťa spoznala zachytáva príbeh, ktorý, čo sa námetu týka, veľmi originálny nie je. Vzťah opatrovateľky a mrzutého muža je vykreslený vo viacerých romantických príbehoch. Spočiatku sa môže zdať, že tento titul nemá ambíciu niečím sa odlíšiť od svojich knižných predchodcov zachytávajúcich rovnakú zápletku. Po čase však čitateľ prichádza na to, že autorka do deja vsadila pár nevídaných prvkov, dokonca čitateľom kladie i otázku eutanázie, ktorá stále rozdeľuje spoločnosť na dva tábory. A to všetko nenásilnou a jemnou formou za pomoci ľúbostného nevtieravého príbehu.

Dobrovoľné ukončenie života je tu zobrazené z dvoch úplne odlišných pohľadov – zo strany človeka, pre ktorého bude smrť vykúpením, a z pohľadu jeho blízkych, pre ktorých by tento krok znamenal katastrofu či dokonca i vlastné zlyhanie. Na pozadí hlavnej zápletky sa vyvíjajú aj osudy iných postáv. Louise nemá vyriešené vzťahy so svojím (bývalým) chlapcom Patrickom, členovia jej rodiny taktiež nemôžu povedať, že sú so svojimi životmi na sto percent spokojní. Tieto vedľajšie situácie príbeh dopĺňajú a možno aj vďaka nim nepôsobí príliš depresívne a pochmúrne.

Príbeh obsahuje menej dialógov, v istých častiach by ich zniesol i viac, čo by len podporilo svižnosť textu. Napätie je spočiatku nesmierne tichučké a k čitateľovi sa vkráda pomaly. Väčšina kapitol je písaná z pohľadu Louise, no občas natrafíte aj na výpovede Louisinej sestry Treeny či Willovho ošetrovateľa Nathana. Napriek pomalšej gradácii deja príbeh dokáže čitateľa zaujať a pohltiť. Pasáže, kde dejová línia stagnuje na jednom mieste, sú tvorené zo situácií, v ktorých Willove okolie na čele s Louise podniká kroky potrebné na to, aby tento človek opäť našiel stratenú chuť pokračovať v toku života. Aj v týchto pasážach je teda prítomné akési napätie, počas ktorého sa na čitateľa striedavo prenáša nádej a rezignácia.

„Will málo jedol a takmer stále spal. Vyzeral unavený nielen z choroby, ale aj zo života, z nášho zasahovania do jeho súkromia, z pokusov o optimistické rozhovory, z neúnavného úsilia okolia postarať sa, aby sa cítil lepšie. Toleroval to, ale mala som pocit, že často by bol radšej, keby som ho nechala na pokoji.“

Predtým ako som ťa spoznala je príbeh nesmierne emotívny. Nastoľuje zopár filozofických otázok, na ktoré si každý zodpovie tak, ako to vníma a pociťuje, a poukáže na problémy, s ktorými sa ľudia s telesným postihnutím každodenne stretávajú. Typická presladená romantika tu zastúpená nie je, všetky ľúbostné pocity autorka obalila do dramatickej schránky. Ak máte radi napínavé čítanie, v ktorom dominuje láska a otázka života a smrti, tento kúsok by ste nemali obísť. So zatajeným dychom budete čakať na jeho zakončenie.

Recenzent: Sabina Walterová

PlusyPlusy a charakteristické črty

– emotívny príbeh, ktorý nastoľuje množstvo spoločenských otázok

– menej dialógov

– ja-rozprávanie preberá viacero osôb

– nádej sa tu mieša s rezignáciou

Pre koho ánoPre koho áno

– pre čitateľky, ktoré obľubujú ľúbostné príbehy, no nemajú chuť na sladkú romantiku plnú patetických dialógov

– pre tých, ktorí aj od ľúbostného príbehu požadujú viac

Pre koho niePre koho nie

– ak nemáte chuť na otázky týkajúce sa života a smrti, prípadne neobľubujete príbehy, v ktorých sa naskytne i smútok či žiaľ

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: IKAR

Preklad: Tamara Chovanová

Pôvodný názov: Me Before You

Recenzent knihu čítal: 04hod 35min

Počet strán: 344

 

Mať priateľku, ktorej o sebe môžeme povedať úplne všetko, je veľmi oslobodzujúce. Radosť, trápenie, šťastie aj bolesť sa tak rozdelia na dve časti a sú ľahšie stráviteľné... Čítaj viac
Príbeh, ktorý potvrdzuje starú známu pravdu – susedov si nevyberieš. Čítaj viac
Vitajte vo svete, v ktorom nič nie je zadarmo. Čítaj viac
Komu môžeme naozaj plne dôverovať? Čítaj viac
Život je potvorka veľmi vrtkavá. V momente, keď si slastne povzdychnete nad šťastím, ktoré nachádzate v... Čítaj viac
Zdá sa, že prichádza vrah, ktorý tu už raz bol. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip