Predavačky bublín

Tamara Heribanová

Unikátny príbeh o žene, ktorá má svoj vlastný svet. Alebo sa len nehodí do toho nášho?


Ak sa občas cítite stratení aj v spoločnosti viacerých jedincov, vedzte, že nie ste sami. Nájsť prienik či aspoň malé vrátka, ktoré by dovolili prepojiť náš svet so svetom „tých druhých“ možno prirovnať k behu na dlhú trať. Skutočne totiž ide o celoživotný proces, do ktorého je potrebné neustále vrážať energiu.

predavačky bublínEva Widermanová je vskutku zvláštna postavička a unikátnosť je pojem, ktorý jej zo všetkých svedčí asi najviac. Zamestnaním sa v spoločnosti veľmi chváliť nemôže, pracuje totiž ako asistentka v lacnejšom bulvárnom plátku. Zatiaľ čo ona varí kávu a udržiava telefonickú linku v obehu, má možnosť pozorovať nablýskaný svet celebrít, v ktorom ilúzie praskajú častejšie ako nafúknuté mydlové bubliny. Dôverných priateľom nemá, teda, ak nerátame jej milované kaktusy, ktoré Eva vníma ako cítiace bytosti. Jej svet je však postupom času príliš malý na to, aby uniesol ťarchu všetkých jej problémov. Vymaní sa spod chápadiel samoty či svojráznosti a nájde si na svete plnom ľudí svoje miesto? Pomôže jej odborník alebo je odsúdená na permanentné zmietanie sa v skľučujúcich pocitoch?

„Moje drahé kaktusy, týchto pár dní budeme nonstop spolu. Budeme počúvať hudbu, pozerať desiatky dévedečiek a ja sa budem liečiť. Sedím pri okne, pozerám na prvú tabletku antidepresív. Zapíjam ju mätovým čajom s medom. Sestrička mi pri odchode dala zavretú obálku a napálené cédečko.“

Predavačky bublín je na slovenské pomery netradičná a svojrázna kniha, ktoré miestami pôsobí uleteným dojmom. Môže za to práve prítomnosť hlavnej postavy, ktorej autorka dopriala väčšiu profiláciu, na akú sme v oddychových románoch zvyknutí. Eva je tak trochu blázonko, ktorého je však nemožné si neobľúbiť. Hoci nepredstavuje typickú kladnú postavu, predsa len si okamžite získa sympatie publika, i keď jej možno nie celkom porozumie.

„Moje vnútro je krehkejšie ako vianočné ozdoby. Potrebujem akútnu retuš. Grafikov a retušérov na vrásky na duši. Potrebujem pomoc. Znovu sa neviem nadýchnuť. Neviem zodvihnúť telefón, ktorý znovu zvoní. Všetko padá. Horí, potápa sa. A ja sa potápam. Znovu mám prepotené tričko. A srdce sa nedá zastaviť.“

Dej je skôr pomalší a vytvára ho súsled obrazov či scén, ktoré nemožno charakterizovať ako dynamické. No práve špecifickosť, ktorá sa z knihy šíri, zapríčiňuje skutočnosť, že nie je také ľahké od textu odtrhnúť oči. Na druhej strane sa však príbeh číta rýchlejšie, aj napriek lenivejšiemu deju. Zväčša sú vety krátke a úsečné, miestami doslova pôsobia skúpo a stroho. No len čo si čitateľ na tento fakt privykne, vstrebáva príbeh plynulejšie.

Zaujímavým prvkom je úvod každej kapitoly. Eva si v ňom vždy vytýči jedno slovo, na ktoré čitateľom ponúkne hneď dva významy. Prvý z nich je klasický slovníkový, no druhý je oveľa originálnejší a Eva v ňom demonštruje svoje vnútorné rozpoloženie či pohľad na svet.

Uznávam, že hoci sa mne kniha nesmierne zapáčila, iným sa nemusí dostať pod kožu. Každý totiž v literatúre hľadáme to, čo nás zaujíma, a nie všetci budú ohromení psychologickou sondou do Evinej duše, v ktorej je vykreslený jej strach z pádu, vnútorná kŕčovitosť či frustrácie. V texte je potrebné občas trochu sliediť a prehľadávať aj významy, ktoré nám nemôžu poskytnúť písmenká, no práve emócie vychádzajúce z jednotlivých situácií.

Ak očakávate dynamický dej a zvyknete prehliadnuť na prvý pohľad nepatrné detaily, pravdepodobne sa nenaladíte na rovnakú vlnu, na ktorej sa vezie tento príbeh. Ak však dokážete oceniť profiláciu postáv, baví vás pozorovať cudzie, trochu uletené skutky a zaujímate sa psychológiu, pocítite nadšenie. Predavačky bublín, v ktorých možno nájsť kombináciu jemnej satiry a ľudskej otupenosti, nie sú pre každého. No podstatný fakt, či boli napísané práve pre vás, zistíte už na prvých stránkach.

Recenzent: Sabina Walterová
Marcová výzva: recenzia č. 52

PlusyPlusy a charakteristické črty

– oddychový, no špecifický príbeh

– autorka sa kritickým okom pozerá na prostredie médií a bulváru

– hlboká psychologizácia hlavnej postavy

– krátke vetné konštrukcie

– slovná zásoba primeraná žánru

– prítomný i nevtieravý humor a satira

Pre koho ánoPre koho áno

– pre čitateľov, ktorí dokážu oceniť vyprofilované postavy

– pre mužov aj pre ženy

– pre tých, ktorí majú chuť na netradičnú oddychovku

Pre koho niePre koho nie

– ak si potrpíte na dynamický dej

– ak v texte neradí snoríte a hľadáte skryté významy či odkazy

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Herial

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 03hod 45min

Počet strán: 216

 

 

„Fičí” aj vo vašej domácnosti jedna a tá istá rozprávka? Je vaša snaha zmeniť rozprávkový repertoár ihneď zbojkotovaná, a vy tak každý večer... Čítaj viac
Prečo sa nechávame ovládať a riadiť niekým iným? Je to pravda, že silnejší jedinec ovplyvní toho slabšieho? Prečo proti tomu nebojujeme? Čítaj viac
Niekoľko životných osudov, ktorých nositelia dúfajú v lepšie začiatky. Čítaj viac
Obraz vnútra mladého človeka plného ideálov. Čítaj viac
Keď sny rozprávajú... Čítaj viac
Nie vždy je potrebné siahnuť po liekoch. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip