Pracujúca mama (návod na prežitie)

Suzanne Riss & Teresa Palagano

Zbierka rád, ktoré by mali uľahčiť nejeden život.


Myslíte si, že existuje na svete stvorenie, ktoré dokáže nezištne pracovať 24 hodín denne, čerpá energiu z prírodných zdrojov, láme rekordy v prekonávaní vzdialeností, na každú otázku nachádza odpoveď a každodenne si posilňuje svaly, o ktorých existencii dovtedy ani len netušilo? Áno, existuje. A nielen jedno. Takýchto stvorení totiž behá po svete mnoho a ľudstvo ich nazýva úplne jednoducho – matky.

Pracujúca mama - návod na prežitieZnamená dieťa prekážku v kariére? Dá sa zosúladiť práca s materstvom bez toho, aby jedna zo zúčastnených strán neutrpela ujmu? Je možné si vybudovať úspešné pracovné zázemie aj vtedy, keď na svet privediete potomka? Tieto aj mnohé iné otázky si kladie väčšina žien. Majú totiž v živote jednu nevýhodu – zamestnávateľ či obchodný partner ich vníma aj ako bytosti, ktoré rovnaké pracovné nasadenie musia vyvíjať i mimo pracoviska. A to znamená, že všetka energia sa bude deliť v minimálne spravodlivom pomere 50:50. Pracujúca mama (návod na prežitie) je príručkou, ktorá si dala za úlohu, že zamestnaným matkám poskytne niekoľko kľúčových tipov, ktoré im uľahčia život.

Na úvod je veľmi dôležité povedať, že kniha neposkytuje rady ohľadom výchovy detí. Ak sa tu aj naskytne tip, ktorý sa dotýka priamo vzťahu matky a dieťaťa, je úzko spätý s pracovnou oblasťou, prípadne jeho dôsledky majú skôr zvýšiť komfort matky. Jednotlivé kapitoly sú zoradené chronologicky a autorky v nich zachytili postupný vývin dieťaťa od jeho príchodu na svet, cez návrat do práce po materskej dovolenke až po ťažké časy dospievania, o ktorých medzi mamičkami kolujú tie najstrašnejšie chýry.

„Prídu dni, keď nenájdete svoj mobilný telefón, jedno dieťa začne plakať, druhé nebude vedieť nájsť svoju prikrývku a mačka sa vyšpiní na vašu prezentáciu určenú do práce… A to bude len sedem hodín ráno. Ako mama ste v pohybe stále a zoznam toho, čo prispieva k chaosu, je nekonečný.“

10 tematických celkov, ktoré v knihe nájdete, si zachovávajú pomerne jednotnú vnútornú štruktúru. V úvode každej kapitoly je v malom odseku stručne naznačená problematika, ktorá sa bude v danej časti rozoberať. Nasledujú praktické rady, odporúčania iných mám, zopár ilustračných situácií, výsledky ankiet či prieskumov, pomocou ktorých autorky poukazujú na istý problém alebo na nich demonštrujú svoje predchádzajúce tvrdenie.

Kniha je veľmi pekne spracovaná. Množstvo rubrík od seba prehľadne oddeľuje šikovná a hravá grafická úprava plná farieb a drobných obrázkov. V celej príručke je taktiež priam hmatateľný humorný podtón. Autorky zväčša nerobia z komára somára a niektoré situácie prifarbia nevtieravou dávkou vtipu a nadhľadu.

Veľkým problémom preložených príručiek a návodov na uľahčenie bežného života je miera využiteľnosti jednotlivých rád v praxi. V tomto prípade treba vziať do úvahy, že autorky sú Američanky, a tak aj rady a tipy, ktoré v knihe nájdete, môžu byť prispôsobené americkej žene a jej spôsobu života, ktorý sa v mnohých ohľadoch môže líšiť od toho nášho. Niektoré pokyny vyznievajú až príliš banálne (napríklad rada: Ste unavená? Choďte skôr spať. Alebo: Je vaše dieťa choré? Utekajte s ním k lekárovi a nestrácajte čas.), iné sa zasa len ťažko dajú aplikovať v našich zemepisných šírkach. Takisto treba upozorniť, že kniha zrejme počíta len s matkami, ktoré pracujú vo veľkých spoločnostiach a zastávajú významné pozície. V celej príručke som totiž nenašla ani len zmienku o matke, ktorá pracuje manuálne, nemá pohyblivú pracovnú dobu a jej šéfa nezaujíma, či je osamelo žijúca žena alebo matka šiestich detí.

„Dobrovoľne urobte prácu, ktorú nikto nechce. Zastúpte kolegu, keď musel odísť z práce z rodinných dôvodov. Chváľte svojich kolegov, keď sa im niečo podarí, aktívne riešte problémy a vyzdvihnite prácu iných na projekte, ktorý ste mali na starosti. Ak upevníte priateľské vzťahy na pracovisku, ostatní vám podajú pomocnú ruku, keď to budete potrebovať.“

Myslím, že každú zbierku rád a tipov treba brať s rezervou a nedovoliť autorovi, aby okamžite rozbúral naše dovtedajšie priority a svojimi odporúčaniami narušil naše súkromie. Tak je to aj v prípade tejto knihy. Niektoré tipy dokážu skutočne uľahčiť život pracujúcej matky, no veľké množstvo z nich slovenská mama nevyužije, prípadne ich vníma ako samozrejmosť, a teda ich do svojho života aplikovala úplne prirodzene. Každopádne Pracujúca mama (návod na prežitie) je zbierkou, z ktorej sa dá čo-to naučiť. Ak už nič iné, pracujúce mamy si aspoň na chvíľu nájdu čas pre seba. A to je jav, s ktorým sa tak často nestretávajú 🙂 .

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– množstvo rád, ktoré sa týkajú predovšetkým organizácie času a „uhladenia“ medziľudských vzťahov na pracovisku

– pekné grafické spracovanie

– množstvo výsledkov ankiet a prieskumov

– autorky často spomínajú na svoje vlastné skúsenosti s nadhľadom a humorom

– niektoré rady vyznievajú triviálne

– miera využiteľnosti väčšiny rád v praxi je diskutabilná

 

Pre koho ánoPre koho áno

– pre mamy, ktoré hľadajú zopár tipov či inšpiráciu

– pre každého, kto preferuje čítanie plné praktických a autentických príhod

Pre koho niePre koho nie

– ak hľadáte príručku, ktorej rady by ste mohli striktne plniť od A po Z

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: IKAR, edícia NOXI

Preklad: Linda Waclavová

Pôvodný názov: Working Mum

Recenzent knihu čítal: 03hod 45min

Počet strán: 144

 

Slasti a starosti života dospievajúcej princeznej. Čítaj viac
O rasizme v minulom storočí. Čítaj viac
Dvaja mladí ľudia, ktorých dovedna spojila inakosť. Čítaj viac
Láska a nenávisť majú k sebe veľmi blízko a je len na jedincovi, na ktorú stranu sa prikloní... Čítaj viac
Strašidelný príbeh o zle, ktoré má mnoho tvárí. Čítaj viac
Kniha bez príbehu či akýchkoľvek rád, no napriek tomu dokáže potešiť. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip