Posol

Markus Zusak

Nič na svete nie je obmedzené. Ani ľudský potenciál.


Skryť si hlavu do dlaní, prepadnúť zúfalstvu a rozplakať sa nad tým, že náš život smeruje tam, kde sa vôbec nechceme ocitnúť, nič nerieši. Rezignácia síce ešte nikoho nezabila, no rovnako mu ani nenaliala do žíl novú dávku nádeje. Ste so svojím životom spokojní? Alebo ste ešte neodhalili možnosti, ktoré sa vo vás ukrývajú?

posolEd Kennedy veru nemôže prehlásiť, že svoj život drží pevne v rukách. Svetlé chvíle zaznamenáva len vtedy, ak so svojou partiou hrá karty, vlastná matka o ňom nemá práve najlepšiu mienku a k povolaniu taxikára, ktoré ho ako-tak drží nad vodou, sa dostal pomocou podvodu. Pre dievčatá nie je atraktívnym objektom a Audrey, dievča, ku ktorému pociťuje istú náklonnosť, mu jeho city neopätuje v takej rovine, v akej by túžil, a namiesto životného partnera v ňom vidí len kamaráta. Všetko však zmení jedno kartové eso, ktoré Ed obdrží poštou spolu s tromi adresami. Po menšom uvažovaní Ed prichádza k bizarnému zisteniu – ľudia, ktorých adresy boli v liste uvedené, potrebujú, zdá sa, jeho pomoc. Odosielateľ karty, neskôr už viacerých kariet, je neznámy a otázkou zostáva, s akým zámerom ich Edovi adresuje. Isté je len jedno – všetky udalosti, ktoré sa dôsledkom toho odohrajú, majú svoje opodstatnenie.

„Na karty dopadne žlté svetlo. Spomínam si na príbehy, ktoré sa s nimi spájajú. Pri pomyslení na Millu a ženu s dcérkou z Edgar Street sa ma zmocní melancholická nálada, Sophie zaželám fantastický život. Predstavím si otca O´Reillyho z Henry Street a jeho deň otvorených dverí a musím sa usmiať.“

Posol je vskutku špecifickou a svojráznou knihou. Každá situácia v sebe ukrýva istý, mnohokrát i čarovný význam, ktorý z príbehu vytvára mimoriadne zaujímavé dielo. Je však nesmierne dôležité, aby čitateľ nahliadol aj pod samotné riadky a hľadal zamaskované významy či posolstvá. Len máločo je tu zobrazené bez akejkoľvek zásterky a každá pekná myšlienka sa skrýva pod iný, na prvý pohľad nevýznamný fakt.

Kniha dôsledkom toho rozdelí svoje publikum. Jeden čitateľ tieto významy nájde a uvedomí si, že má tú česť so skutočne pozoruhodným dielom, a druhý si povie, že príbeh je fádny, nezaujímavý a málo pestrý na to, aby mu venoval svoj čas. Ak však viete odhaľovať skryté významy a radi v texte snoríte, aby ste neustále objavovali nové a nové súvislosti, budete príbehom nadšení. Na druhej strane sa tu však naskytá i riziko, že Posla označíte ako podpriemernú knihu.

Dej, odhliadnuc od ukrytých odkazov, je naozaj jednotvárny a pozostáva z obrazov, počas ktorých Ed stretáva nových ľudí a hľadá v stretnutí s nimi svoje vlastné posolstvo. Súbor scén, ktoré po čase vyznievajú stereotypne, teda nemusí ulahodiť každému čitateľovi. Autor sa nesústredil na gradáciu deja, no skôr na maskovanie menších či väčších posolstiev.

To, ako rýchlo čitateľ knihou preplachtí, závisí od skutočnosti, či sa s príbehom vžije alebo nie. Ak vás posolstvá ukryté v ňom uchvátia, budete riadkami napredovať oveľa rýchlejšie ako tá druhá skupina, ktorá tu čarovné okamihy nenájde. Slovná zásoba je pomerne rozsiahla, dialógy tu takisto majú časté zastúpenie, vďaka čomu sa text číta rýchlejšie, ako keby bol čitateľ konfrontovaný len s množstvom opisov.

„Sníva sa mi o minulej noci, o raňajšom slnku a o mohutnom roztrasenom mužovi. Podarilo sa mu vrátiť do mesta? Vybral sa pešo alebo niekoho stopol? Radšej na to nemyslím. Kedykoľvek sa mi do postele vkradnú spomienky a prilepia sa mi na telo, prevalím sa, aby som ich rozmliaždil. Až potom sa rozplynú.“

Posol je dôkazom toho, že nikto a nič nemá žiadne hranice. Všetky steny, ktoré okolo seba vnímame, sme si zväčša vystavali my sami a rovnakým spôsobom, možno i omnoho ľahšie, ich vieme aj zbúrať. Edov príbeh jasne demonštruje, že každý človek má na našom svete svoje poslanie. A je len na nás, či ho objavíme a chopíme sa príležitosti. Knihu odporúčam čitateľom, ktorí vedia nazrieť i medzi riadky a milujú príbehy, v ktorých môžu okrem načrtnutej dejovej línie nájsť oveľa viac.

Recenzent: Martina Melišková
Marcová výzva: recenzia č. 46

PlusyPlusy a charakteristické črty

– množstvo pekných myšlienok

– stereotypný dej

– príbeh je podaný z pohľadu Eda

– časté dialógy

– širšia slovná zásoba

Pre koho ánoPre koho áno

– pre čitateľov, ktorí vedia hľadať medzi riadkami

– pre mužov aj pre ženy

– pre tých, čo obľubujú netradičné príbehy s nevšednou zápletkou

– pre čitateľom, ktorým neprekáža menšia dynamika deja

Pre koho niePre koho nie

– ak hľadáte oddychový príbeh, v ktorom sú všetky skutočnosti načrtnuté jasne a zrozumiteľne

– ak si potrpíte na dynamický dej

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: IKAR

Preklad: Michal Jedinák

Pôvodný názov: I Am the Messenger 

Recenzent knihu čítal: 05hod 30min

Počet strán: 309

 

Nezodpovedané otázky sú to najhoršie, čo vám v ceste za pokojným životom môže stáť. Čítaj viac
Zbierka príbehov matky, ktorej osud doprial dvojitú... Radosť! Čítaj viac
Pomsta býva sladká. Niekedy ešte sladšia, ako by sme predpokladali. Čítaj viac
Z noci sa stal nepriateľ spomienok. Čítaj viac
Príbeh ženy, ktorú zničili drogy, i keď ich nebrala ona sama. Čítaj viac
Zmluva, od ktorej nemožno odstúpiť. Ani vlastná smrť totiž nie je vykúpením. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip