Poblúdenie

Miroslav Búran

Keď sa muž zamyslí nad zmýšľaním žien, môže sa to skončiť všelijako… alebo aj nie.


Svet žien a mužov sa prelína v mnohých okolnostiach a v mnohých sa aj odlišuje. Novela Miroslava Búrana sviežo a s humorom prezrádza, ako sa klbko vzťahov, ktoré sú vzájomne prepletené, môže rozuzliť. Dozvedia sa postavy o sebe? Ako zareagujú na zvláštne prepletenia svojich životov? 

poblúdenieŽeny verzus muži. Odveká rivalita, ktorá spája tieto dva protipóly, núti ľudí neustále riešiť vzťahové záležitosti, analyzovať, preberať, vymieňať… Hlavné hrdinky – Zita a Hedviga sú mladé ženy, ktoré sa pasujú so vzťahmi každá po svojom. Zita, svojrázna mladá kozmetička, ktorá sa svojím správaním pripraví o partnera, je akýmsi protikladom chemičky Hedvigy striedajúcej mužov, ani nie tak z vlastného potešenia, ako z potreby nájsť toho pravého štýlom pokus – omyl. V jeden deň sa však všetko zmení a z Hedvigy sa stane šťastne zadaná mladá žena. Otázne je dokedy.

„‚Ahoj a ďakujem za darčeky,‘ pozdravila Hedviga a zabuchla za nimi dvere. ‚Tak, a skutočná oslava môže začať!‘ vyhlásila natešene a zavesila sa Dušanovi na krk. Ten ju bez váhania hodil na gauč a strhal z nej šaty.“

Tak ako sám život prináša rôzne nečakané udalosti, tak i hrdinky týchto príbehov sa im nevyhnú. Nie sú to však vždy len veci úsmevné. Okrajovo sa v knihe môžeme stretnúť aj s psychologickým vyrovnaním single ženy, ktorá sa lúči s matkou, prechádza si nevyrovnaným vzťahom s otcom či večnými hádkami so sestrou. Ovplyvnená životnými nezdarmi sa však dokáže prekonať a situácie sa pre ňu stávajú „školou života“. Životy dvoch mladých žien sa striedajú s radosťami, ale tiež smútkom, presne tak, ako to prináša sám život. Možno trochu klišé, občas však aj obrat o 180 stupňov. Muži však hrajú v ich životoch významnú rolu. Kto však ku komu poblúdi, kto sa do koho zaľúbi a kto s kým nakoniec zostane?

„‚Mám tu vaše výsledky,‘ vyriekla a začala sa prehrabávať v hŕbe papierov. Napokon vytiahla ten správny hárok. ‚Takže mám pre vás dve správy. Jednu dobrú a druhú lepšiu. Ktorú chcete počuť ako prvú?‘“ 

Po čítaní vážnej literatúry, ktorá vo vás vyvolá množstvo otázok, je občas dobré siahnuť po „oddychovke“. Táto kniha vám rozhodne poskytne dokonalý oddych. V prvej polovici sa pobavíte, v ďalšej časti si s jednou z hlavných hrdiniek možno trochu poplačete a v závere budete na vážkach, kto je dobrý a kto zlý. Každý má však možnosť prikloniť sa k jednej z hlavných postáv. Kniha má viacero dejových línií, no napriek tomu je prehľadná. Autor tu načrtáva viacero podôb lásky. Tak ako je tu láska mladých ľudí, môžeme tu nájsť aj lásku starších, sex z vypočítavosti, smutné manželstvo, ale tiež zbabelosť, ktorá však nakoniec podľahne osudu a stane sa presne to, čo sa má.

Jednoduché vyjadrovanie pôsobí v novele veľmi sviežo a optimisticky. Primeraný pomer opisov a dialógov nás núti čítať stále ďalej. Táto kniha patrí k tým, ktoré by ste prečítali na jeden dych. Zvraty sa nedejú náhle, autor nás na ne primerane pripraví. Napriek tomu viera v dobro v nás tajne prevláda.

Jazykový štýl je poznačený autorovými básnickými začiatkami. Viaceré metafory veľmi primerane ozvláštňujú text, čo je v čitateľskej skupine, ktorej je táto novela určená, veľmi dobré. Ženské výrazy autor, hoci je muž, veľmi vtipne vystihuje v ich podstate.

Dej prebieha v hlavnej časti, ktorá je však dopĺňaná viacerými odbočkami, ktoré predstavujú vedľajšie postavy rodičov a priateľov hlavných hrdinov. Hoci knižka je určená na relax, ak ju v polovici odložíte, budete mať stále v mysli osudy jednotlivých charakterov. Rozhodne však jej záver nie je predvídateľný.

Novelu odporúčam všetkým, ktorí vo svojom živote možno poblúdili, ale i všetkým, ktorí poblúdiť nechcú. Mimoriadne vydarená spolupráca básnika v tele prozaika s ilustrátorom Jurajom Bocianom nabádajú k prečítaniu tejto veľmi zaujímavej a inovatívnej výpovede o svete mladých ľudí. Žiť vo svete plnom vzťahových labyrintov sa niekedy môže skončiť aj poblúdením… Alebo aj nie.

Recenzent: Mária Pažmová

PlusyPlusy a charakteristické črty

– reálne postavy

– príbeh zo súčasnosti

– nečakané zvraty

– nepredvídateľný záver

– početné metafory

Pre koho ánoPre koho áno

– pre čitateľov, ktorí sa radi úplne celí ponárajú do príbehu

– pre milovníkov oddychového, no napriek tomu vydareného čítania

– pre mužov aj pre ženy, ktorí túžia po oddychovke, v ktorej možno nájdu samých seba

Pre koho niePre koho nie

– pre tých, ktorí vyžadujú zložitú psychologizáciu postáv

– pre čitateľov, ktorí zvyknú v texte hľadať skryté pozadie príbehu

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Richard Lunter – Kicom

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 04hod 25min

Počet strán: 186

 

Občas je lepšie nevedieť. Čítaj viac
Občas odídeme bez toho, aby sme niečo dopovedali... Čítaj viac
Sú tajomstvá, ktoré by sme najradšej zmazali z mysle. Čítaj viac
Tínedžerská lovestory zasadená do depresívneho prostredia rastie vďaka vtipným situáciám. Čítaj viac
Spoločnosť, ktorá uznáva nesprávne hodnoty, nikdy nebude napredovať. Čítaj viac
Premýšľali ste niekedy nad tým, čo prinúti človeka k tomu, aby si siahol na život? Je za tým totálna rezignácia, výplach mysle alebo strach z budúcnosti? Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip