Plávanie so žralokmi

Claire Bidwell Smith

Citový výplach duše jednej ženy, ktorá v živote utrpela poriadnu stratu.


Smútok dokáže v duši človeka vyvolať poriadne zemetrasenie. Od základu prehádže rebríček hodnôt a odhalí skryté zákutia, o ktorých sme dovtedy ani len netušili a už vôbec sme nebolo ochotní pripustiť, že tieto miesta môžu pri kontakte s realitou poriadne bolieť. Existuje univerzálny spôsob, ako sa so smútkom vyrovnať?

plávanie so žralokmiPlávanie so žralokmi je emotívne rozprávanie Claire Bidwellovej, ktorá ako dieťa zistila, že nič na svete nie je večné. V 14tich rokoch bola konfrontovaná s ťažkou chorobou svojich rodičov a musela sa len nemo prizerať na to, ako jej postupne obaja odchádzajú zo života oveľa skôr, než by to čakala. Negatívne pocity sa snaží zrovnať so zemou pomocou alkoholu, príležitostných a ľahkovážnych vzťahov či cestovania. No dá sa to? Pripustiť, že život je krásny aj napriek jeho krutosti? Alebo si všetky krivdy bude niesť v srdci až do smrti?

Už z anotácie je zrejmé, že hlavným motívom knihy je smútok a všetky emócie, ktoré sú s ním blízko späté. Práve preto treba počítať s melancholickým a miestami i depresívnym tónom, ktorý sa príbehu drží počas celej jeho dĺžky. Autorka čitateľom predostiera svoje zúfalstvo, bezmocnosť, beznádej a skľučujúcu samotu. Spôsob, akým je kniha napísaná, tento dojem ešte viac zvýrazňuje. Dej totiž nie je vyrozprávaný chronologicky, no autorka skáče z obdobia na obdobie, dôsledkom čoho text pôsobí neupravene a rozhárane. Tento zmätok ešte viac vyvoláva depresívnu atmosféru a citovú nestálosť, ktorá sa skôr či neskôr prenesie aj na čitateľa.

„Priamo tu, na vyšetrovacom stole vo vermontskej klinike pochopím, že mama sa nikdy nevráti. Hoci si to v priebehu života uvedomím ešte veľa ráz, nič mi to nepripomenie naliehavejšie ako tento zákrok. Nech to znie akokoľvek čudne, istá moja časť až do tejto chvíle verila, že mama sa ku mne vráti a nedopustí, aby sa to stalo.“

Príbeh je rozdelený na päť kapitol, ktoré nesú viac ako príznačné názvy – Popieranie, Hnev, Vyjednávanie, Depresia a Prijatie. Pomocou nich autorka popísala myšlienky, pocity a procesy, ktoré sa v jej duši v priebehu niekoľkých rokov odohrávali, rovnako čitateľom poskytuje aj náhľad toho, ako sa v jednotlivých fázach vyrovnávala so skutočnosťami, ktoré ju obklopovali.

Hoci dej pôsobí jednoducho a čitateľ v ňom nájde len súbor rôznorodých situácií, je nesmierne emotívny a plný pocitov. Spracovanie je zasa až príliš komplikované, miestami by som uvítala aspoň akú-takú chronologickosť, vďaka ktorej by som si mohla rýchlejšie spojiť viac súvislostí dovedna. Aj napriek tomu sa však kniha číta pomerne rýchlo. Slovná zásoba je síce širšia, no vety nie sú komplikované a zbytočne čitateľom nestrpčujú ich postup vpred. Nakoľko je dej vyskladaný z množstva spomienok, dialógy tu nie sú také časté, no ani tento fakt príbehu veľmi neubližuje. Je však potrebné rátať s početnými opismi, ktoré nemusia byť každému čitateľovi po chuti.

„Každé ráno ma mama zobudila za úsvitu, aby sme sa mohli brodiť plytkým oceánom. Voda bola taká čistá, že ste mohli sledovať, ako prstami nôh rozvirujete piesok. Mama so sebou vzala malú tašku s chlebom, ktorým sme kŕmili morské korytnačky, čo pomaly krúžili okolo nás.“

Plávanie so žralokmi nesadne každému. Jedným budú prekážať rozsiahle opisné pasáže, iným zasa zmätok, ktorý pramení z nenásledného rozprávania. Ak patríte medzi čitateľov, ktorí sa neradi ponárajú do melancholických, hĺbavých a depresívnych príbehov, je tu veľká pravdepodobnosť, že knižku nedočítate. Kniha je vhodná pre tých, ktorí takisto ako hlavná hrdinka podstúpili tortúru v podobe predčasnej straty svojich blízkych. Týmto čitateľom kniha poskytne akési zrkadlo, v ktorom uvidia svoj odraz a lepšie sa vžijú do kože Claire. Zväčša totiž platí, že nás zaujmú práve príbehy, ktoré sa nás svojím obsahom aspoň okrajovo dotýkajú.

Recenzent: Martina Melišková
Marcová výzva: recenzia č. 26

PlusyPlusy a charakteristické črty

– skutočný príbeh plný emócií

– rozprávanie nie je chronologické

– menej dialógov, viac opisov

– z knihy sa šíri melancholická a depresívna atmosféra

– jednoduchý dej, komplikovanejšie spracovanie

Pre koho ánoPre koho áno

– pre čitateľov, ktorí obľubujú emotívne skutočné príbehy

– pre tých, ktorí v živote stratili blízku osobu

– pre čitateľov, ktorí sa zaujímajú o ľahšie psychologické knihy

– pre mužov aj pre ženy

Pre koho niePre koho nie

– pre čitateľov, ktorí si potrpia na uhladené a usporiadané vyrozprávanie príbehu

– ak hľadáte oddychové čítanie

 

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Fortuna Libri, edícia Fortuna Litera

Preklad: Róbert Hrebíček

Pôvodný názov: The Rules of Inheritence

Recenzent knihu čítal: 04hod 35min

Počet strán: 320

 

Ešte nik neprekabátil minulosť tak, že pred ňou zavrel oči... Čítaj viac
Stretnutia po rokoch za sebou zanechávajú najhlasnejšiu ozvenu. Čítaj viac
Kde sa dvaja bijú, víťazí tretí. Čítaj viac
V živote nás nestretávajú len krásne a pozitívne zážitky, ale aj pády, náhody či sklamania. Každý sa občas ocitne v situácii, kedy nevie, čo bude ďalej. Každý sa občas ocitne na dne... Čítaj viac
Príbeh ženy, ktorú zničili drogy, i keď ich nebrala ona sama. Čítaj viac
Láska a nenávisť majú k sebe veľmi blízko a je len na jedincovi, na ktorú stranu sa prikloní... Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip