Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /nfsmnt/hosting2_1/9/0/90f41c9f-92be-4c38-9cb4-a8b5b712b287/plutonium.sk/web/wp-includes/kses.php on line 893

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /nfsmnt/hosting2_1/9/0/90f41c9f-92be-4c38-9cb4-a8b5b712b287/plutonium.sk/web/wp-includes/kses.php on line 893
Pistolník (Stephen King) - recenzia, audiokniha - Plutonium.sk

Pistolník

Stephen King

Imaginárny svet, v ktorom zazriete odraz reality.


Stephen King sa na poli literatúry vyznamenal predovšetkým v žánri hororu. Veľkolepého hororu, ktorý keď chytíte do ruky, okamžite viete, že je to Kingovka. A rovnako je to aj s jeho fantasy. Síce séria Temná veža spadá do tohto žánru, predsa len je to niečo iné, nové a nevídané.

pistolnik-audioteka-duzeKing svojich čitateľov zavedie do postapokalyptického sveta, v ktorom už dávno nefungujú princípy, na aké je súčasný smrteľník zvyknutý. Za katastrofu je zodpovedný Čierny muž, ktorý sa nebojí prejaviť svoju skazonosnú moc a ktorého identitu všetci len náznakmi hádajú. Naproti nemu stojí pistolník Roland, ktorý nazbiera svoju odvahu a odhodlá sa pohnúť k Temnej veži. Tam sa má rozhodnúť, či sa svet pozbiera na nohy, alebo navždy ostane vo forme, v akej je teraz – plný zla, napodobenín ľudských tvorov a nepredvídateľných nástrah. Bude Roland spásou pre zničený svet?

Pri počúvaní Pistolníka je potrebné uvedomiť si, že tento diel je štartovacím výstrelom celej série, čo znamená, že autor si v ňom len zbiera náboje, ktoré využije v neskorších častiach. Preto sa niekomu môže zdať príbeh nejasný či málo rozpracovaný a môže sa v ňom úplne stratiť. Z vlastnej skúsenosti viem, že je lepšie, ak si na tento diel posvietite viackrát, pretože pri prvom stretnutí s ním nemusíte zaregistrovať všetky momenty, ktoré sa neskôr javia ako kľúčové či podstatné pre vytvorenie celkového dojmu v okamihu, keď sa uzatvorí celá séria.

Akcia a atmosféra. To sú dva pojmy, ktoré sa v Pistolníkovi tak trochu bijú a neznesú svoju vzájomnú prítomnosť. V úvodnej časti série Stephen King stavil na zobrazenie dokonalého obrazu postapokalyptického sveta. Dej je síce pomalší, no je preplnený momentmi, ktoré poslucháčov zasadia do prostredia dýchajúceho svojským a nenapodobiteľným duchom. Všetky okamihy tu majú svoju hĺbku, dokonca i tie, ktoré nie sú opisné, ale dialógové. Nový alternatívny svet, ktorý tu King vytvoril, však miestami predsa len predstavuje akýsi čitateľský (v tomto prípade poslucháčsky) oriešok, s ktorým sa nemusí stotožniť a zosúladiť každý poslucháč. Ak však Pistolníkovi dáte šancu, autor sa vám v závere série odvďačí dokonalým literárnym pôžitkom, ktorý konkurenciu len tak ľahko nenachádza.

Príbeh dostal skutočne výbornú interpretáciu v podobe hlasu Libora Terša. Ten dokázal podchytiť všetky emócie, ktoré príbeh má, a pracovať s nimi v priebehu celej nahrávky. Dialógy aj opisy znejú prirodzene, no zároveň unikátne a vôbec nie je ťažké vytiahnuť z nich podstatu.

Pistolníka odporúčam pre vytrvalých čitateľov, ktorí sú si istí, že dozreli aj na diela, kde autor ukryl viac ako len jeden príbeh. K textu treba pristupovať s rozvahou a s vnútorným naladením pôžitkára, inak sa audiokniha minie účinku. Ak obľubujete rozsiahle sci-fi prekračujúce hranice svojho žánru vo všetkých rovinách, Pistolník je pre vás. V prípade, že tento pocit nebudete mať, vydržte a kráčajte ďalej. Roland má pred sebou ešte dlhú a náročnú cestu a rovnako sú na tom aj jeho čitatelia/poslucháči.

Recenzent: Juraj Drevenka

PlusyPlusy a charakteristické črty

– unikátna atmosféra

– dokonalé vytvorenie alternatívneho sveta

– menej akcie

– výborný interpret

– prvý diel je akousi predprípravou na ďalšie časti

Pre koho ánoPre koho áno

– pre milovníkov kvalitného fantasy

– pre trpezlivých poslucháčov

– pre mužov aj pre ženy

Pre koho niePre koho nie

– pre poslucháčov, ktorí okamžite očakávajú vyvrcholenie aj pointu

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Audiotéka

Dĺžka audioknihy: 07hod 28min

Intepret: Libor Terš

Jazyk: český

Typ audioknihy: audiokniha kompletná

Kategória: sci-fi

Ukážku zadarmo, ako aj plnú verziu audioknihy k zakúpeniu nájdete TU.

 

Karta sa obracia a žezlo rozprávača putuje na vedľajší trón. Čítaj viac
Podobizeň kontroverznej postavičky, ktorá vstúpila do dejín. Čítaj viac
Čo sa stane s naším vnútorným svetom, keď dospejeme? Kam zmiznú každodenné malé radosti a iskričky v očiach? Je možné si všetky pozitíva detstva... Čítaj viac
stalker audio
Začalo sa to emailom s čudným obsahom... Čítaj viac
To by nebola Bridget Jonesová, ak by jedným životným obdobím nepreplávala za sprievodu zmätku, trapasov a emočnej búrky. Len čo si stačí... Čítaj viac
Životy Mie Krügerovej a Holgera Muncha pokračujú... Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
No images found!
Try some other hashtag or username