Paríž na viac spôsobov

Roman Čerňanský

Tie najväčšie prekvapenia prichádzajú v závere.


Uvidieť Paríž aspoň raz v živote, to je snom takmer každého človeka. Toto mesto skrýva toľko odlišných zákutí, vďaka ktorým si získa srdcia všetkých a okamžite sa pre nich stane ideálom. Nie všetci však máme čas či možnosti vycestovať za hranice a okúsiť cudzie kraje. Práve vtedy nastupuje na trón knižný svet – vezme vás na prechádzku v pohodlí domova.

paríž na viac spôsobovV tomto prípade je už z názvu úplne zrejmé, kam sa za pomoci písmeniek čitateľ vyberie. Paríž sa stáva cieľovou destináciou nielen čitateľov, ale i hlavných postáv – mladého páru Petra a Janky a jej dvoch priateliek, ktoré mužská polovička vníma ako bremeno. Našťastie pre neho však tieto dve postavy v príbehu vystupujú minimálne, vodu rozvíria najprv na začiatku a neskôr až v samotnom závere. Spoločne s Petrom a Janou tak prejdete všetky dôležité miesta, ktoré Paríž ukrýva. Eiffelova veža? Louvre? Alebo Place de la Concorde? Vďaka tejto publikácii neobídete žiadne miesto, ktorým sa Paríž preslávil.

I keď sa by tak na základe môjho opisu mohlo zdať, kniha nepredstavuje „len“ sprievodcu Parížom. Publikáciu je pomerne ťažké definovať slovami, nakoľko obsahuje množstvo rôznorodých prvkov, ktoré ju vnútorne formujú. Zjednodušene možno knihu označiť ako cestopisné dielo s úvahovými prvkami, do ktorého dialógy vnášajú štipku humoru.

Úvahy sú do textu zakomponované pomocou autorovho rozprávania, v ktorom sú pomerne časté reflexie a myšlienky hodné zamyslenia. Či už hlavná postava a zároveň i rozprávač Peter velebí Paríž, alebo sa zamýšľa nad jeho vzťahom k priateľke či odlišnosťami mužského a ženského vnímania sveta, autor volí špecifický a výrazný spôsob vyjadrovania. Jazyk je totiž odlišný od jazyka množstva súčasných slovenských autorov, a to hneď v niekoľkých rovinách – skutočne bohatá slovná zásoba, kvetnaté vyjadrovanie, zložité súvetia či podrobnejšie opisy sú elementom, ktoré do publikácie vnášajú jemné náznaky lyriky. Tento jazykový štýl nemusí sadnúť každému čitateľovi. Zatiaľ čo niektorí odlišný spôsob vyjadrovania ocenia a uvidia za ním množstvo úsilia, iných môže po niekoľkých stranách unavovať či vyrušovať.

„V takýchto chvíľach skutočne neviem, ako pokračovať, či žartovať alebo sa nechať strhnúť a nasledovať chladnú vlnu, vedúcu k pohrome. Horšie je, keď má človek dobrú náladu a okolo neho zúri vojnový konflikt, strieľajú verbálne delá a žena sa pripravuje na útočný prejav, ktorý prednesie s intenzitou, akoby mal byť jej posledný.“

Dielom sa permanentne nesie ľahká vlna humoru, ktorá knihu odľahčuje či formuje do iného tvaru. Vtip majú na svedomí práve slovné prestrelky hlavných postáv a autorove pripomienky k novovzniknutým situáciám. Hurónsky smiech síce tieto pasáže nevyvolajú, no spôsobia, že čitateľ knihu číta s permanentným a nenúteným úsmevom na tvári.

„,Poriadne sa zapni,‘ nezabudla ma upozorniť, potom sa opätovne uvelebila vo svojom teplom oblečení.
,Rozkaz, mami,‘ súhlasil som so svojou šéfkou, uvedomujúc si že my, chlapi, sme po celý život vychovávaní, ovplyvňovaní a napokon do veľkej miery i ovládaní ženami. Bol som zmierený s tým, že aj keď oficiálne už dávno nie je matriarchát a muži stoja v popredí spoločnosti, predsa len nie vždy sú tými, ktorí skutočne aj rozhodujú.“

Paríž na viac spôsobov je kniha nielen o Paríži, i keď práve počas prechádzok po meste čitateľ spoznáva hlavných protagonistov príbehu. Je to publikácia o ľuďoch či partnerstve, všedných i netradičných okamihoch, ktoré si treba vychutnať, o nadhľade, bez ktorého by to muži so ženami asi nevydržali… História sa tu mieša so súčasnosťou, ľahkosť s vážnosťou, zasnenosť strieda realitu. Nájdu sa tu čitatelia, ktorí si už aspoň raz odskúšali partnerské nedorozumenia počas výletov v cudzine, no i tí, čo milujú francúzsku metropolu a menšiu mieru dejovosti si vyvážia opismi mesta dýchajúcimi autentickou atmosférou.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– špecifický spôsob vyjadrovania

– bohatá slovná zásoba

– menší počet postáv

– jednoduchá dejová línia

– množstvo úvah a zamyslení

– príbeh má svojskú atmosféru

Pre koho ánoPre koho áno

– pre milovníkov Paríža

– pre tých, ktorí obľubujú cestopisné diela s ľahkou dejovou líniou

– pre ženy i mužov

– ak máte chuť na oddychové čítanie plné rôznorodých úvah

Pre koho niePre koho nie

– pre čitateľov, ktorí očakávajú rozpracovanú dejovú líniu

– ak vám v texte prekážajú úvahy či opisy, ktoré žiadnym spôsobom nezasahujú do deja

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Vydavateľstvo spolku slovenských spisovateľov

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 03hod 25min

Počet strán: 180

 

Ku každému cieľu vedie cesta. Len ju musíme nájsť. Čítaj viac
Netradičný príbeh o prežití vesmírneho stroskotanca. Čítaj viac
Ešte nik neprekabátil minulosť tak, že pred ňou zavrel oči... Čítaj viac
Nič na svete nie je obmedzené. Ani ľudský potenciál. Čítaj viac
Jedno malé autíčko, dvaja mladí muži a celý svet. O čom to hovorím? No predsa o pochabom nápade Martina Beťka a jeho bratranca, ktorý neostal len pri myšlienkach... Čítaj viac
Viete si predstaviť, čo by sa stalo, ak by z našej planéty zmizli všetky zvieratá? Ľudia by stratili svojich domácich miláčikov, zmizol by zdroj obživy a rastliny... Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip