Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /nfsmnt/hosting2_1/9/0/90f41c9f-92be-4c38-9cb4-a8b5b712b287/plutonium.sk/web/wp-includes/kses.php on line 893

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /nfsmnt/hosting2_1/9/0/90f41c9f-92be-4c38-9cb4-a8b5b712b287/plutonium.sk/web/wp-includes/kses.php on line 893
P.S. - Plutonium.sk - Bombové knižné recenzie!

P.S.

Aňa Geislerová

Zbierka príbehov, v ktorej sa nájde každý z nás. Minimálne raz.


Ak by sme si položili otázku, o čom je život, ako by sme si na ňu odpovedali? Život je o úsmevoch, pádoch, smútkoch, plači, smiechu, nových začiatkoch, ľútostivých i šťastných koncoch. Život je vecička, ktorú nemožno brať vážne, no zároveň ju nesmieme zanedbávať. A presne o tom je táto (audio)kniha.

ps-duzePublikácia vznikala dlhé roky a pôvodne sa jej časti uverejňovali v známom českom lifestylovom časopise. Aňa Geislerová doň pravidelne prispievala svojimi fejtónmi, ktorými verejnosť rozosmievala, no zároveň i ponechávala priestor na zamyslenie sa. Audiokniha, rovnako ako aj jej tlačená verzia, je navyše obohatená o zopár textov, ktoré doposiaľ svetlo sveta neuzreli a ich čas prišiel „až teraz“. Hoci tu publikum nenachádza súvislý a jednoliaty príbeh, musím uznať, že minimálna dejovosť knihe na pútavosti neuberá.

47 kapitol v sebe ukrýva naozaj „kadečo“. Autorka tu opisuje zážitky zo súkromného i pracovného života, zdôveruje sa so svojimi radosťami, no taktiež aj starosťami či obavami, pričom aj časové línie nie sú stále či opísané chronologicky. Spomienky na detstvo sa prelínajú so súčasnosťou a chvíľami poslucháča zaplaví jemná melanchólia, ktorá je o kapitolu na to, možno i o pár sekúnd vystriedaná smiechom.

Súbor fejtónov pôsobí na poslucháča návykovo. Je to ten typ audioknihy, ktorá si nevyžaduje obrovské sústredenie a publikum sa nemusí obávať, že ak mu ujde jedno slovíčko, bude potrebné vypočuť si celú kapitolu znova a dostať sa tak do obrazu. Nie že by jedna kapitola s ďalšou nemala vôbec nič spoločné, no veľká dejová súslednosť tu nie je. V kombinácii s pomerne krátkymi kapitolami je táto audiokniha vhodná pre poslucháčov, ktorí sú počas počúvania zamestnaní aj inou činnosťou vyžadujúcou si pozornosť či sústredenie.

Výber interpreta nie je v tomto prípade vhodné posudzovať, nakoľko nik audioknihu nenahovorí lepšie ako autor pôvodného textu. To, že je autorka z umeleckého fachu a vie narábať s hlasom, je evidentné už v prvej kapitole, a znalosť textu či jeho citlivé podanie sa časom prenáša aj na čitateľa. Z rozprávania sa úplne prirodzene šíri ľahký, osobný a úprimný feeling, ktorý má na svedomí práve už spomenutú návykovosť.

To staré známe „ešte ďalšiu kapitolu a potom už naozaj končím“ má na svedomí aj fakt, že autorka nerobí z komára somára. Hoci jej rozprávanie pôsobí pozitívnym dojmom, nejde tu o klasické motivačné báchorky, ktorých je dnes na trhu ako maku. Skôr tu možno nájsť jednoduché a pravdivé myšlienky, ktoré síce neohúria originalitou, no poslucháča odzbroja úprimnosťou a priamočiarosťou.

„Nikdo nám neslibuje, že život bude snadný, ale přesto to od něj očekávame. Já tuhle představu odkládám a beru den po dni tak jak to přichádzí. Ve vlnách radosti, smutku, unavy nebo naděje. To je můj život a já s ním musím být až do konce.“

Možno sa pýtate, prečo sa kniha volá P.S. Na konci každej kapitoly je totiž vtipná bodka v podobe dodatku, ktorým autorka vždy len umocní atmosféru, ktorou bola konkrétna kapitola charakteristická. Občas je takéto ps-ko jedno, no vo väčšine prípadov čaká na poslucháča vtipných prídavkov viac.

Ak hľadáte audioknihu, ktorá vás nevyžmýka, ale práve naopak – dobije pozitívnou energiou, P.S. je tu aj pre vás. Na nič sa nehrá, disponuje rôznorodými emóciami, no vždy majú tieto pocity niečo spoločné – veľkú dávku nadhľadu, ktorá z audioknihy robí príjemného spoločníka a zo života zasa nestabilného partnera, ktorého občas treba podržať, aby on zasa v ťažkých chvíľach mohol podržať vás.

Recenzent: Lenka Šimonová

PlusyPlusy a charakteristické črty

– krátke kapitoly

– hovorené slovo nepotrebuje veľké sústredenie

– úprimné a priam návykové výpovede

– kapitoly je možné počúvať aj samostatne, prípadne mimo poradia, no je medzi nimi, i keď len nepatrný vnútorný súvis

– hudba ohraničujúca kapitoly zapadá do atmosféry hovoreného slova

Pre koho ánoPre koho áno

– pre poslucháčov, ktorí popri počúvaní vykonávajú inú činnosť

– audiokniha je ideálna pri zaspávaní

Pre koho niePre koho nie

– pre poslucháčov, ktorí hľadajú súvislý príbeh

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľ: Suprahon

Dĺžka audioknihy: 04hod 28min

Interpret: Aňa Geislerová

Jazyk: český

Typ audioknihy: Audiokniha kompletná

Kategória: Humor, satira, biografie/spomienky

Ukážku zadarmo, ako aj plnú verziu audioknihy nájdete TU.

 

Príbeh o (ne)všednom živote, o láske, odpustení, osamelosti i nachádzaní samého seba. Čítaj viac
Slasti a starosti života dospievajúcej princeznej. Čítaj viac
Postavička, ktorej by ste sa pravdepodobne vyhli. Čítaj viac
Humorná poviedka pre všetkých, ktorí sa neberú príliš vážne. Čítaj viac
Čarovná rozprávka, z ktorej ponaučenie si môžu vziať i dospelí. Čítaj viac
Súbor 13tich poviedok od známeho českého autora. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
No images found!
Try some other hashtag or username