OZ Pluto

Rozhodla som sa propagovať prácu a užitočnosť ľudí, ktorí zdanlivo stoja „na okraji spoločnosti“.


pluto oz logoObčianske združenie P(L)UTO funguje od roku 2011. Aká myšlienka stála za jeho vznikom?

Nedávno som o Plute písala blog, kde som vysvetľovala aj jeho názov. Má symbolizovať ľudské puto, je to čitateľné i v názve. Príbeh pripomína i osud bývalej planétky Pluto, ktorá bola príliš malá na to, aby zapadla „medzi ostatných“. Založila som ho pred 5 rokmi, po tom, ako som pracovala v Domove sociálnych služieb v Stupave. V tomto zariadení žije temer 250 ľudí, ktorým chýba zdravie, láska a často skloňované sociálne istoty. Práve tu som sa prvýkrát zoznámila s tvorivými dielňami a rozhodla som sa propagovať prácu a užitočnosť ľudí, ktorí zdanlivo stoja „na okraji spoločnosti“.

V informáciách o OZ sa často skloňuje pojem sociálna inklúzia. Nie každý presne vie, čo tento výraz znamená. Viete ho našim čitateľom presnejšie zadefinovať?

V podstate to znamená nevyradzovanie „iných“ ľudí zo spoločnosti – ľudí, ktorí majú určitý hendikep či patria k určitej minorite. Máte pravdu, ten názov je veľmi krkolomný a zahmlievajúci, dlho pátram po ekvivalente, ale ešte stále som na nič neprišla.

Aké kroky je potrebné podniknúť pri zakladaní občianskeho združenia? Ako si na tento proces s odstupom času spomínate?

Administratíva, nič neprekonateľné. Spomínam si na prvé stretnutie s priateľkami na káve a dobrý pocit pri odchode domov, keď sme sa „rozhodli“.

Dokážete stručne zhrnúť fungovanie OZtka? Kto sú jeho partneri, kde vás možno nájsť, aké progresy ste v posledných rokoch zaznamenali?

Zamerali sme sa na propagáciu výrobkov ľudí s rôznym druhom postihnutia a zvyšovanie povedomia verejnosti. Dva roky sme prevádzkovali v Bratislave kamenný obchod Plutošop, ktorý prezentoval výrobky skoro 30tich chránených dielní z celého Slovenska, a každý rok sme realizovali nejaký dizajnérsky projekt – t.j. spojenie dielne a profesionálneho dizajnéra. Okrem toho sme napríklad v roku 2014 vytvorili kalendár so zaujímavými príbehmi žien, ktoré prekonali ťažké ochorenia, a motivovali ich príbehmi okolie, minulý rok zasa vznikla kniha o „zbytočných bábikách“. Partnerov nemáme mnoho, finančne sme závislí na 2% z dane, väčšina združenia pracuje dobrovoľnícky (veľké ďakujem z mojej strany!) a každý z členov mal popri Plute iné zamestnanie.

3. decembra ste pokrstili knižku pre deti s názvom Kamoši z vypáraného svetra – a práve táto publikácia je element, kvôli ktorému sa Plutonium a P(L)UTO zišli pri rozhovore. 🙂 Ako by ste knižku predstavili našim čitateľom? Aké postavy a prostredie tu čitatelia nájdu?

Hlavnou myšlienkou je zamyslieť sa, čo všetko nemusí skončiť na smetisku a kto všetko nemusí stáť na okraji spoločnosti (to je tá spomínaná sociálna inklúzia). Arteterapeutka Broňa Plešková uháčkovala zo zbytkových priadzí postavičky, ku ktorým som ja napísala krátke básničky. Každá z nich má akúsi „morálnu zvesť“ a mala by deti poučiť napríklad o tom, aké je to „byť iný“, prečo sa nemajú biť, prečo je dôležité robiť dobré skutky a že nik na svete nie je zbytočný. Príbehy sú doplnené krásnymi ilustráciami Ondreja Sovu a spoločne vytvárajú veselú kopu kamošov, doslova z vypáraného svetra.

Pre akú vekovú kategóriu je knižka určená?

Zo žartu hovorievam, že je určená pre všetky deti, teda i pre nás dospelých, keďže sme niekoho deťmi. Realisticky – myslím, že môžu zaujať najmä deti základných škôl.

Kde knihu nájdeme? Je dostupná v kamenných kníhkupectvách alebo ju predávajú len vybrané predajne?

Áno, kniha sa dá kúpiť vo všetkých kamenných i online kníhkupectvách a tiež v online obchode Plutoshop – www.plutoshop.sk .

Kamoši z vypáraného svetra_obálkaKnižka je na trhu takmer dva mesiace. Aké sú prvé reakcie malých čitateľov?

Zatiaľ sme sa stretli s pozitívnym prijatím, uvidíme ďalej, či vyvstanú i nejaké konkrétne historky.

Máte ešte v zálohe zopár snov, ktoré by ste s OZ chceli zrealizovať?

Jednoznačne áno, radi by sme sa viac venovali workshopom a edukatívnym programom. Mojím snom je aj permanentný charitatívny blší trh, uvidíme, či sa mi to niekedy podarí.

Aké momenty vám počas fungovania OZ najviac utkveli v pamäti?

Určite prvé spoločné výrobky, otvorenie Plutošopu, pozitívne reakcie návštevníkov či vernisáž fotografií zo spomínaného Pluto-kalendára. V minulom roku by som podčiarkla prípravu kampane na vydanie knihy o zbytkáčikoch – hľa zaujímavé video, kde si môžete vypočuť aj jednu z básní či môj hlas. 
(Ak si chcete pozrieť video, kliknite SEM)

Vychádza vám spoločnosť v ústrety alebo občas narazíte na múr a musíte kľučkovať? 

Žiaľ, práca v neziskovom sektore je veľmi náročná, aj preto máme s Plutom v roku 2016 v pláne zopár reforiem, lebo dobrovoľnícky sa pokračovať ďalej nedá. Ale nechcem pôsobiť negativisticky a odradiť tak kohokoľvek z čitateľov, aby robil niečo prínosné pre náš svet. Lebo aj to by mala byť zvesť Pluta – začať so svojím snom, experimentom, vôbec nie je také náročné, ako sa zdá.

Nech má tento rozhovor aj iný ako len informatívny význam, spýtam sa nasledovnú otázku – Ako my a naši čitatelia môžeme pomôcť, prípadne vám vyjadriť podporu?

Určite, prosím, navštívte náš online obchod www.plutoshop.sk, kde môžete uvidieť krásu výrobkov rôznych chránených dielní a prečítať si o našej práci bližšie informácie.

Viac o autorskej tvorbe Kristíny Baluchovej sa dozviete TU.

Rozhovor zostavila: Martina Melišková
V mene OZ P(L)UTO odpovedala: Kristína Baluchová
Obrázkové materiály poskytla: Kristína Baluchová

Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip