Očarovaná

Hana Hindráková

Exotický príbeh s magickými prvkami.


Rodinná zvada občas prerastie hlavným aktérom cez hlavu a plynulo tak prechádza do obdobia ticha, počas ktorého sa rodinní príslušníci nekontaktujú a tvária sa, že ten druhý vôbec neexistuje. Ale keď príde do tuhého a my zistíme, že nie všetko ide tak, ako má, sme ochotní zahodiť svoju hrdosť a položiť i vlastný život len preto, aby sme zachránili toho druhého.

očarovanáDve sestry, Sandra a Kateřina, sa dôsledkom nedobrej rodinnej situácie rozlúčia v nie práve najlepšom tóne. Kateřina odchádza do Kene nájsť inšpiráciu pre svoj nový román a zanecháva sestre len stručný lístok s odkazom. Jedného dňa sa Sandra zo spravodajstva dozvedá o situácii, ktorá tam panuje – útoky, vraždy a únosy sú na dennom poriadku. Keď sa s Katy nemôže skontaktovať telefonicky, pochytí ju strach a bezhlavo sa vrhá na cestu za ňou. Po pristátí v Keni prichádza na stopu niečomu, čo ohrozí aj ju… Zoči-voči sa stretne s mágiou a kmeňovými rituálmi, ktoré majú väčšiu silu, ako by sama predpokladala. Alebo za celou vecou stojí ľudský faktor?

„Čaroděj v dlouhém černém plášti divoce zamával rukama a temný vnitřek stromu zalilo světlo. Natáhl se k drevené polici, dlouhými kostnatými prsty uchopil hmoždíř a postavil ho vedle mihotajícího se plamene. Z různych zaukotí příbytku vytahoval přísady zabalené v kouscích novinového papíru, hliněnou nádobu s podivným obsahem, tykev s jakousi smradlavou tekutinou, skleněnou lahev s korkovým uzávěrem a rozložil je vedle hmoždíře.“

Prológ príbehu dýcha mystikou a tajomnom. Prenesie čitateľa do roku 2007 a zanesie ho do prostredia, v ktorom sa sny plnia pomocou mágie a je za ne potrebné zaplatiť. Následne na to dej zakotví v Českej republike a čitateľ sleduje dve sestry, predovšetkým Sandru, ako sa bez rozmyslu vydáva na cestu do Kene. Prológ však stále rezonuje v mysli čitateľa a zanecháva v ňom mystický a záhadný dojem, vďaka čomu neustále očakáva vysvetlenie či akýsi dôvetok, prečo autorka zvolila práve takýto úvod.

Príbeh je napísaný z pohľadu tretej osoby, čím sa zvyšuje objektivita rozprávača a čitateľ tak nie je ovplyvnený žiadnou postavou. Dej je vyrozprávaný veľmi jednoducho a pramočiaro, hlavnú líniu neprerušujú žiadne odbočenia, ktoré by mohli publikum zamotať. Menší počet postáv spôsobí, že sa redukuje akýkoľvek zmätok či neporiadok vo vzťahoch. Zároveň však treba rátať aj s prezieravým dejom, ktorý zrovna nehýri prekvapeniami a zaskočí čitateľa len minimálne. Mierne napätie je udržiavané v druhej polovici knihy, počas ktorej sa Sandra ocitá v nebezpečenstve a vrhá do vôd, z ktorých sa viac nemusí vynoriť.

„Náhle zaslechla nějaký hluk a ohládla se přes rameno. Do restaurace se přihrnulo pět zavalitých mužů. Posadil se ke stolu a jeden houkl cosi na číšníka. Nerozuměla. Pochopila, až když číšník přinesl pět plechovek s nápisem Tusker a chlapi si nalili pivo do upatlaných skleniček.“

Jazyk je veľmi jednoduchý, pre slovenského čitateľa, ktorý sa obáva češtiny, nepredstavuje žiadnu prekážku. Knižka sa číta nesmierne rýchlo, dialógy sú pomerne časté a kapitoly niekedy nepresahujú rozsah jednej strany, vďaka čomu čitateľ prevracia stránky rýchlejšie ako obvykle.

Očarovaná predstavuje jednoduchú a nenáročnú oddychovku, ktorá však dokáže upútať a udržať v čitateľa v napätí bez toho, aby ho vnútorne vyžmýkala. Exotické prostredie, magický prídavok a postavy dvoch sestier, ktorých cesty sa síce rozišli, no sesterská náklonnosť pretrvala a prerástla do veľkolepej záchrannej akcie. Kto má chuť si oddýchnuť, no nechce sa mu čítať banálny ženský vzťahový román, môže siahnuť po tomto netradičnom kúsku.

Recenzent: Martina Melišková
Marcová výzva: recenzia č. 36

PlusyPlusy a charakteristické črty

– netradičná oddychovka

– magické prvky zasahujúce do deja

– jednoduchý jazyk a štylistika

– kniha sa číta nesmierne rýchlo

– krátke kapitoly

Pre koho ánoPre koho áno

– pre čitateľov, ktorí hľadajú oddychovku, no nemajú chuť na typický ženský oddychový román

– pre čitateľov, ktorí obľubujú magické prvky

– pre tých, ktorí vyhľadávajú romány z afrického prostredia

Pre koho niePre koho nie

– ak vám prekáža predvídateľnosť deja, prípadne neobľubujete magické prvky

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Alpress

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 03hod 10min

Počet strán: 224

 

Čarovný, rozprávkový príbeh zasadený do drsného a nevľúdneho prostredia. Čítaj viac
Príbeh o vytrvalosti, sebazaprení a dôvere v samého seba aj v časoch, keď si rozum kráča vlastnou cestou. Čítaj viac
Je lepšie žiť v klamstve alebo sa dozvedieť bolestivú pravdu? Čítaj viac
Občas je lepšie nevedieť. Čítaj viac
Prečo si niekto pláva životom ladne a bez starostí a inému zasa osud neustále kladie polená pod nohy? Čítaj viac
Keď klamstvá neprikrášľujú skutočnosť, ale bránia nám v hlbšom nádychu... Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip