Obyčajné šťastie

Mária Hamzová

Obyčajní ľudia majú často neobyčajné osudy. Ivona, Tomáš, Adrián, Linda, Terézia, Zuzana…


obycajne-stastie_titulkaJednoduchí ľudia, a predsa hrdinovia. Prežívajú zradu, poníženie, bolesť, čelia klamstvám a intrigám. V spleti svojich životných ciest hľadajú to isté – obyčajné šťastie.
Ich životné príbehy sú spojené s osudom Zity, poslušnej manželky a vzornej matky, ktorá netúži po inom, len byť opäť milovaná a šťastná. Keď ju priateľ opustí,
dcéra zradí a syn nekompromisne odsúdi, nepochopená a zronená odchádza na samotu k tete Irme, aby zabudla na všetko zlé. Kým si lieči ubolenú dušu, odhaľuje tajomstvo starého domu a v poslednej chvíli zabráni vražde nevinných detí…

Úryvok

ZITA

Prehodila si cez plecia ľahkú deku, ktorú jej ponúkla Irma, a usadila sa v altánku. Mámivá vôňa popínavých ruží jej robila spoločnosť. Bola krásna, teplá a hlboká noc, nad hlavou jej svietilo iba matné svetlo. Spať sa jej nechcelo, tak sa rozhodla rozjímať. Nad sebou, nad Adriánom, nad deťmi… alebo nad ničím.
Myšlienky na tých, ktorých mala najradšej a ktorí jej v poslednom čase toľko naubližovali, nechávala voľne plynúť bez toho, aby sa nad nimi pozastavovala.
Srdce aj duša sa jej v tomto krásnom prostredí vedľa Irmy liečili. Snažila sa prijať myšlienku, že niektoré veci jednoducho neovplyvní, nech by sa akokoľvek snažila a trápila. Všetko chce asi čas. Nejako bude, nejako sa všetko vyrieši.
Pozerala na mesiac a rátala okolo neho hviezdy. Cítila zvláštny pokoj, kiežby trval čo najdlhšie…
Naraz sa strhla. Za chrbtom sa jej ozval šuchot. Zadívala sa do tmy. Had? To sotva. Mačky? Možno. Ale… čo ak je to zasa nejaký nepozvaný hosť?
So strachom prehltla. Dnes večer naňho celkom zabudla…
Šuchot trávy a  praskanie konárikov sa ozývali už celkom blízko. Určite bude mať Irma ráno zasa polámané kvety a bude smutná…
Pritiahla si deku tesnejšie k  sebe a  postavila sa. Snažila sa zrakom preniknúť tmu. Nehýbala sa, chcela sluchom vypátrať, odkiaľ prichádza zvuk a čo by ho mohlo spôsobovať.
Naraz sa nad pivóniami objavili dve tmavé hlavy. Čo je to? Šuchot aj hlavy sa približovali priamo k nej. Strachom prestala dýchať. Prizval si zlodej z  minulej noci pomoc?
Dve zakrádajúce sa postavy obišli celý altánok a zastali priamo pri jeho vchode. Dva páry detských očí prekvapene pozerali na Zitu.
– Kto ste? A čo tu robíte? – spýtala sa Zita, keď si s úľavou uvedomila, že votrelci v záhrade tety Irmy sú dve malé deti.
Tých sa báť zrejme nemusí.
Deti, chlapci, mlčali.
Zita sa priblížila k nim.
– Hm? Tak čo tu robíte? Prečo chodíte po cudzej záhrade? A takto neskoro v noci?
Deti neodpovedali, len na ňu upierali vážne oči.
– Stratili ste sa? Alebo sa hráte na schovávačku?
Zita si uvedomila zbytočnosť svojich otázok. Bola noc, na schovávačku nie najvhodnejšia chvíľa, deti sa určite stratili. Čupla si k chlapcom a čo najjemnejšie, aby sa nevystrašili, ich chytila za rúčky. Mali ich takmer ľadové.
– Ako sa voláte, hm? Nebojte sa ma, to ja som sa vyľakala, kto mi tu chodí poza chrbát, – prstom im jemne prešla po noštekoch.
– Ja som Jarko, – konečne sa ozval starší z nich.
– Jarko? Pekné meno. A  ty? – pozrela na menšieho. – Ste kamaráti? Bračekovia?
– Je to môj brat. Matej.
– A čo tu robíte?
Hovorca tých dvoch sa znova odmlčal. Zita sa postavila a poobzerala sa po nočnom okolí.
Bolo to veľmi čudné. Dve malé deti, ktoré sa osamotene túlajú takmer o polnoci v cudzej záhrade… Nikomu nechýbajú alebo ich rodičia ešte nezistili, že sa stratili?

Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip