Obnažená

Sylvia Dayová

Keď vášeň bráni rozumu v jeho činnosti.


Zažili ste už niekedy osudové stretnutie? Také, pri ktorom okamžite tušíte, že konkrétna osoba otrasie vaším vnútorným svetom a vy ho už nikdy viac nevrátite do pôvodného stavu?

obnaženáEva takéto stretnutie má už za sebou. Pri malej nehode stretáva nádherného muža Gideona, ktorý okrem majestátneho tela disponuje aj obrovským bohatstvom. Gideon Cross je totiž majiteľom budovy Crossfire, v ktorej Eva pracuje. Hoci spočiatku nič nenasvedčuje tomu, že z banálnej a nemálo trápnej nehody vznikne románik, po istom čase je v tom Eva až po uši. No zdá sa, že Gideon nie je obyčajný muž a vzťah s ním sa prívlastkom všedný taktiež nemôže pýšiť. Čo Gideon ukrýva, prečo koná nevyspytateľne a čo na ňom Evu tak priťahuje? Je to skutočnosť, že obaja si z minulosti odnášajú veľké bremená?

„Hovoril kultivovaným zvučným hlasom, ale ten hlas mal zastretý nádych, ktorý mi rozvibroval všetky vnútornosti. Okamžite som pomyslela na sex. Na vynikajúci sex. Chvíľu som mala dojem, že ten hlas by ma dokázal priviesť k orgazmu, stačilo by, keby so mnou dostatočne dlho hovoril.“

Nakoľko ide o prvú časť knižnej série spadajúcej do žánru erotickej literatúry, nie je žiadnym prekvapením, že sexuálne scény tvoria prevažnú časť príbehu. Šteklivé opisy sú tu viac ako časté a možno ich označiť za dominujúci prvok knihy, dôsledkom čoho dej v niektorých častiach zaznamenáva stagnáciu. Chvíľami sa autorka sústredila na posteľ hlavných hrdinov a pozabudla na to, čo sa deje okolo nich. Aspoň mierne napätie tu však zabezpečuje tajomná Gideonova minulosť, ako aj strasti, ktoré prežila Eva. Čitateľky si však zatiaľ môžu len pripravovať svoje dohady a predpoklady ohľadom minulosti oboch postáv, no kdesi v povetrí sa však znáša záhada, ktorá bude pravdepodobne úplne objasnená až na konci série.

Opisy intímnych chvíľok sú tu miestami veľmi podrobné a čitateľky sa dozvedia naozaj všetky detaily. Niektoré scény sa však mierne vyhli estetike a vyznievajú vulgárne. Predpokladám, že výsledkom mal byť dráždivý sexuálny román, no mnohokrát sa text pretavil do lacnej a vulgárne vyznievajúcej formy. Opismi sexu sa však kapitola deskriptívnej stránky knihy neuzatvára. Na čitateľky tu ešte čakajú aj podrobnosti ohľadom zovňajšku hlavných hrdinov alebo ich vnútorných pocitov, ktoré sú zväčša nestále, nepredvídateľné a v istých pasážach i prekvapivé.

„Mal striebornú viazanku a belostnú košeľu, takže neprítomnosť farby zdôraznila jeho žiarivé modré dúhovky. Stál tam s rozhaleným sakom, s rukami ledabolo zastrčenými do vreciek na nohaviciach, a mne sa pri pohľade naňho zaiskrilo pred očami, akoby som narazila do steny, o ktorej som do poslednej chvíle netušila.“

Štýl, akým je kniha napísaná, sa veľmi nelíši od ostatných erotických románov. Možno tu nájsť jednoduchý jazyk, opisy prelínané s dialógmi, nekomplikované vetné konštrukcie a chudobnejšiu slovnú zásobu, ktorá je však vzhľadom na obsah knihy úplne postačujúca.

Prvá časť série Crossfire nepriniesla do žánru erotickej literatúru nič nové. Dej sa v mnohom podobá iným knižným kúskom, postavy síce na prvý pohľad pôsobia ako osobnosti, no po čase čitateľ môže zistiť, že si autorka so psychologizáciou veľa starostí nerobila.

Obnažená je ľahké, nenáročné čítanie, ktoré tých, čo bažia po oddychu, poteší a poskytne im priestor na to, aby úplne vypli. No zároveň potrápi a rozčúli čitateľov alergických na patetizmus či nelogické konanie postáv. Pri výbere treba starostlivo zvážiť, či máte chuť na jednoduchú a málo inovatívnu oddychovku alebo chcete v príbehu nájsť aj nejaké tie hlbšie myšlienky. Ak sa však radíte medzi priaznivcov iných erotických sérií, naskytá sa veľká šanca, že pocítite spokojnosť aj v tomto prípade.

Recenzent: Martina Melišková
Marcová výzva: recenzia č. 28

PlusyPlusy a charakteristické črty

– množstvo opisov

– časté sexuálne scény

– autorka v niektorých prípadoch neodhadla únosnú hranicu a text tak pôsobí vulgárne alebo pateticky

– pomalšia gradácia deja

– minimálna inovatívnosť v porovnaní s inými erotickými sériami

– mierne napätie udržuje fakt, že hlavní hrdinovia nemali ľahké detstvo či ranú mladosť

Pre koho ánoPre koho áno

– pre čitateľky, ktoré obľubujú šteklivé, erotické romány

– ak ste fanúšikom iných erotických sérií

– ak hľadáte dráždivú a nenáročnú oddychovku

Pre koho niePre koho nie

– pre čitateľov, ktorí si potrpia na permanentnú gradáciu deja

– pre tých, ktorí v rámci tohto žánru očakávajú niečo nové

– pre náročnejších čitateľov

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Fortuna Libri, edícia Fortuna Litera

Preklad: Elena Mrázová

Pôvodný názov: Bared To You

Recenzent knihu čítal: 04hod 40min

Počet strán: 344

 

Neboli nájdené žiadne články.
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip