Obete noci

Adriana Krištofíková

Príbeh založený na skutočnej udalosti z pera obľúbenej slovenskej autorky.


obete-noci_titulkaJe hlboká noc. Začínajúci spisovateľ Jakub čaká na inšpiráciu.
Náhodou vyzrie z okna a naskytne sa mu pohľad na neskutočnú scénu: na treťom poschodí v bytovke oproti stoja na úzkej rímse pod oknom muž a malé dievčatko…

Rozďavím dvere na spálni a priskočím k Mirke.
„Zobuď sa!“ trasiem ňou.
Otvorí oči a nechápavo sliepňa do šera.
„Čo je? Koľko je hodín?“ Potom sa prudko posadí: „Čo sa stalo?!
Horí?!“
„Nie. Poď rýchlo so mnou!“
Pribehneme k oknu. Obraz oproti sa nezmenil.
Mirka si zakryje rukou ústa: „Preboha! Kubo, to je Anička! A Jaro,
Evin bývalý! Teda takmer bývalý. A kde je Eva?!“

Eva a Jaro chceli žiť naplno, no honba za úspechom a pôžičky na všetky strany sa im stali osudnými. Ambiciózna Eva trávi čoraz viac času v práci a dcéru odkladá ku kamarátke. Jaro nezvláda prepustenie z dobre plateného miesta, vracia sa k experimentovaniu s drogami a ocitá sa na ulici. Dráma, ktorá sa odohrala jednej noci za dverami ich sídliskového bytu, zasiahla aj do života susedov Jakuba a Mirky. Ani im sa nevyhla hra na pravdu a lož, ktorá navždy zmenila ich komplikovaný, no láskyplný vzťah.

Úryvok

Pondelok, 2. februára, 10:00

Ako obyčajne, sedím za počítačom a lovím myšlienky, ktoré sa ako nezbedné myši rozutekali po kútoch. Je ráno, pol desiatej, dopíjam už svoju druhú kávu. Včera sme to s Janom trochu prehnali a prišiel som domov poriadne neskoro.
Zase. Mirka sa tvárila, že spí a dnes mi nepovedala ani pol slova. Zúrivo zabuchla za sebou dvere a odišla v ústrety svojim všedným povinnostiam. Všednému životu, ktorému chýba šťava čoraz viac a  viac. Môj nový román sa zasekol pri vyzliekajúcej sa žene za oknom. Čo sa stalo potom? Neviem.
Nemám ani potuchy a momentálne radšej rozmýšľam nad pseudonymom. Jakub Konrád sa neuchytil, čo tak Jakub Green alebo Samuel Grey? Som skutočne originálny.
Prázdne sny, to je všetko, čo ťa zaujíma. To mi povedala naposledy, keď som sa priznal, že tento mesiac mi to opäť nevyjde a musíme ísť do mínusu. Kubo, je to vôbec možné, aby sme žili takto?! Jej pichľavá rečnícka otázka zostala visieť vo vzduchu a ja som si na ňu odpovedal. Je. Jednoducho a bez pátosu. Čo je na tom zlé?
Natiahnem sa na gauči a  zatvorím oči. Nič svetoborné dnes asi nevytvorím, lepšie bude levitovať a čakať na zajtrajšok. Aj tak začína pršať, na vonkajšie parapety bubnuje dážď.
Deň ako stvorený na vyvaľovanie sa v posteli. Sily ma pomaly opúšťajú a ja sa prepadám do snov. Alebo sú to spomienky? Sám neviem…

Niekto zvoní pri dverách. Pod stolom hľadám papuče a nemotorne sa šuchcem do chodby. Možno je to poštár, alebo niečo také. Domový dôverník, ktorý zbiera podpisy na fond opráv. Treba urobiť revíziu výťahu, podpísať petíciu proti vykrádaniu pivníc. Nie som majiteľom bytu, takže to vybavím veľmi rýchlo.
Otváram dvere, masírujúc si zátylok. Vo dverách stojí Eva. Eva?!
„Eva!“
„Prekvapený?“ vyzerá ako vystrihnutá z  prednej strany pánskeho časopisu. Zmyselne dráždivá, aj keď toho veľa neodhaľuje. Pestovaná pleť s dokonalým mejkapom, dlhé červené nechty, rozopnutá krátka bundička a minisukňa.
„Áno, prekvapený,“ hlcem ju očami, ale zároveň si uvedomujem svoj nechutný zovňajšok a  pivový dych, ktorý neprerazil ani kofeín.
„Prepáč, ale včera som trochu oslavoval,“ ospravedlňujem sa a otváram dvere. „Poď ďalej. Ako ti môžem pomôcť?“
„Prepáč, že ťa takto prepadávam,“ vchádza za mnou na bocianích nohách v  lodičkách s  vysokými podpätkami. „Myslím, že medzi nami niečo zostalo nedopovedané.“
„Dnes nepracuješ?“ ošívam sa a  rukou ju pobádam do obývačky. „Urob si pohodlie, hneď som tu.“
Zatváram sa v  spálni a  z  bielizníka vyťahujem čisté slipy a  ponožky. Kurva! Tričko a  rifle mám v  skrini na chodbe! Zrazu mi napadne spásonosná myšlienka: letné oblečenie Mirka ukladá na zimu do postele.
Nadvihnem matrace a  z  úložného priestoru vyťahujem kvietkovaná košeľu a rifľové bermudy. Hurá! Ide sa na Havaj!

 

Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip