Nový život bez chlapa

Buless

Občas v živote stretneme ľudí, ktorí nás tlačia k zemi.


Začať nový život, odpútať sa od starých a bezvýznamných záležitostí či osôb, vôbec nie je také jednoduché, ako by sa mohlo spočiatku zdať. Niekto je v pálení mostov priekopník a iný sa na to po celý život neodhodlá. Máme trpieť a mlčky prijímať rany osudu, alebo sa mu spriečiť a vykročiť vlastnou cestou?

nový život bez chlapaHoci názov knihy evokuje v čitateľoch pocit slobody a nového začiatku, obsah s touto predstavou nekorešponduje. Kniha totiž zobrazuje utrpenie mladej ženy Niny, ktorá sa slepo zamilovala do toho nesprávneho muža. Vzťah s Alexom spočiatku pôsobí ako dokonalý a prvé trhlinky Nina ešte dokáže zamaskovať. No postupne sa psychický nátlak stupňuje, a aj keď Alex tvrdí, že je to pre jej dobro, miera útokov začína byť neúnosná. Dokáže Nina odísť skôr, ako ju tento vzťah zničí? A nebolo už včera neskoro?

„Preboha, vari ma ide zmlátiť? To hádam nie! To si azda nedovolí. Ďalšie minúty sa mi zliali do jednej strašnej šmuhy. Alex si v sekunde vyzliekol nohavice i spodky. Priskočil ku mne, pritlačil ma na gauč a rukou mi chytil obe zápästia. Vtedy som si konečne uvedomila, čo chce urobiť.“

Nový život bez chlapa bezpochyby zožne rôznorodé názory. Pre čitateľov, ktorí hľadajú dramatický príbeh, aby si vďaka nemu spestrili pár oddychových chvíľ, bude knižka predstavovať dielo, ktorému nič nechýba. No náročnejší, prípadne takí čitatelia, ktorí si potrpia na logickú súslednosť faktov a dotiahnutie detailov do úplného konca, tu môžu uvidieť zopár prázdnych miest, ktoré naštrbia ich pohľad na príbeh.

Dej totiž disponuje niekoľkými situáciami, na ktorých vysvetlenie sa akoby postupom času zabudlo. Najvýraznejším takýmto prvkom je menšia krimi zápletka, ktorá sa mne zdala neukončená. Je to však skutočnosť, na ktorú sa každý čitateľ pozrie vlastnými očami a zatiaľ čo jedným bude vysvetlenie chýbať, iní sa sústredia na iné momenty.

Kniha síce nemá originálny motív, pretože psychický, fyzický teror či slepá láska sú pomerne častou témou, do ktorej sa autori púšťajú. No i keď ide o obohratú zápletku, každý jeden príbeh predstavuje možnosť, že práve vďaka nemu môže minimálne jedna žena nabrať odvahu a vymaniť sa tak spod chápadiel tyrana. Zápletka, profilácia postáv, napätie či osvieženie častého motívu však v tomto prípade nie sú veľmi inovatívne a predstavujú skôr akýsi priemer, ktorý padne vhod najmä nenáročným čitateľom.

Príbeh sa číta pomerne ľahko a rýchlo, za čo môžu časté dialógy a minimum opisných pasáží. Slovná zásoba nie je veľmi bohatá a namiesto komplikovaných súvetí tu čitatelia narazia skôr na jednoduché vety. Emócie sa síce v texte nájdu, no nejde o nič zarážajúce, miestami som mala pocit, že autorské duo vyvíjalo na publikum zbytočný nátlak. Úryvky, v ktorých boli rozoberané pocity hlavných postáv, mnohokrát vyznievali prvoplánovo a neprofesionálne. Jednoducho boli čitateľom predostreté na zlatej tácke pomocou niekoľkých fráz, dôsledkom čoho je však publikum ukrátené o autentickú atmosféru, na ktorú by narazili v prípade, že by pocity postáv boli zreteľné z ich konania.

„Teraz, keď som sa pomaly pomocou psychologičky spamätávala z predchádzajúcej traumy, prišiel ďalší úder v podobe Mileninej, pre mňa stále nevyjasnenej smrti. Moje psychické problémy sa v plnej sile vrátili späť. Už to nebola iba obsesia, nutkanie a potreba neustále si umývať lono. Pridružili sa nespavosť a depresie.“

Nový život bez chlapa predstavuje všednú oddychovku, ktorá padne vhod počas dlhých zimných večerov a bezstarostných chvíľ. Prenesie vás do sveta, v ktorom sa jeden ľudský život takmer zruinuje pod rukami manipulátora a psychicky narušenej osoby. Ak prahnete po podobných dramatických knižných kúskoch a zároveň na autorské zručnosti nekladiete príliš veľké nároky, je dosť možné, že ste práve našli nového knižného spoločníka.

Recenzent: Martina Melišková
Marcová výzva: recenzia č. 39

PlusyPlusy a charakteristické črty

– všedný motív

– niekoľkým skutočnostiam chýba vysvetlenie

– časté dialógy

– emócie sú tu podané prvoplánovo

Pre koho ánoPre koho áno

– pre nenáročných čitateľov

– pre ženy, ktoré potrebujú nabrať odvahu

– pre tých, čo obľubujú dramatické oddychové romány

Pre koho niePre koho nie

– ak nemáte chuť na obohratú tému

– ak vám v príbehu prekáža prvoplánovosť

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: IKAR

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 02hod 55min

Počet strán: 152

 

Príbeh pohybujúci sa medzi skutočnosťou a výmyslom. Čítaj viac
Väčší dom, nové auto, vysnívaný partner či zlepšenie vzťahov na pracovisku? Po čom túžite vy? Nech je vaše akékoľvek, materiálne či nehmotné, vedzte, že ho môžete dosiahnuť... Čítaj viac
Aj zlý deň môže znamenať nový začiatok. Čítaj viac
Je lepšie žiť v klamstve alebo sa dozvedieť bolestivú pravdu? Čítaj viac
Novinárke Nore sa úplnou náhodou dostane do rúk zamknutý kufor. Po jeho otvorení sa jej na podlahu zosype niekoľko polaroidových... Čítaj viac
Štátny režim dostal podobu smrtiacej katastrofy. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip