Nočné motýle

Katarína Tholtová

Príbeh o lekárovi, ktorý lovil nočné motýle odeté do ľudskej kože.


Stalo sa vám niekedy, že ste pre únavu či nepokojnú myseľ nemohli dlhé hodiny zaspať a namiesto odpočinku na vás v posteli čakala len úmorná naháňačka krehkých a neostrých náznakov pochádzajúcich zo spánkovej ríše? Hlavné postavy z tohto príbehu majú oveľa väčší problém…

nočné motýleŠtyria mladí ľudia, ktorí sa doposiaľ vôbec nepoznali – Ema, Tim, Pablo a Sára nespali už niekoľko mesiacov. Hoci sa to zdá zvláštne a nikto im neverí, skutočne sa už dlhé týždne neponorili do ríše snov. Dôvod síce nepoznajú, no vďaka podivnému doktorovi Hechterovi založia Klub platonických milovníkov spánku. Spoločne tak prichádzajú na niečo, čo ich fascinuje i straší zároveň. Vo svojich životoch pozorujú zvláštne javy bdelého snenia. Výpadky pamäti, strata kontroly nad svojím životom a neuvážené plynutie času ich prinúti k tomu, aby medzi týmito stavmi a nespavosťou hľadali súvislosť. Podarí sa im to? Skutočne bdelé snenie súvisí s tým, že v noci nezažmúria oka? A čo nesympatický a čudný doktor? Nehrozí im nebezpečenstvo, keď sa stretávajú poza jeho chrbát a odmietajú oficiálnu terapiu?

„Nálada doktora Hechtera sa v posledných týždňoch zhoršovala a zhoršovala. Keď sa v lete začal venovať výskumnému projektu s provizórnym názvom Nočné motýle, dal výpoveď na miestnej univerzite a rozlúčil sa s klientmi zo svojej súkromnej praxe. Nakúpil si desiatky užitočných kníh, študoval ich a plánoval, ako to celé zorganizuje.“

Nočné motýle sú vskutku špecifickým a svojráznym príbehom, ktorý jedni budú milovať a iní tu skrytú krásu nájdu len v náznakoch, prípadne vôbec. Aj keď niektoré pasáže vyznievajú trochu odbornejšie, ako je publikum u oddychových príbehoch zvyknuté, stále sa kniha nevymyká z rámca nenáročných kníh určených na relax. No skutočnosť, že autorka nesiahla po klišéovitej a ošúchanej téme, však knižku odlišuje od ostatných oddychoviek, a to tým spôsobom, že ju nad iné príbehy vyvyšuje.

„,Vyhodili ma z práce!‘ oznámil Pablo na nasledujúcom stretnutí Klubu platonických milovníkov spánku. ,Vraj som sa tam štyri dni vôbec neukázal a nezdvíhal som telefón. Šéf mi povedal, že ak nie som mŕtvy alebo neležím niekde v bezvedomí, mám padáka. Pritom som sa v ten prvý deň normálne chystal do roboty.‘“

Netradičná zápletka, nepredvídateľný dej, permanentná gradácia a výborné podanie príbehu pomocou širšej slovnej zásoby a rozumného vyskladania viet príjemne zapôsobí na náročnejších čitateľov, ktorí vedia oceniť originalitu, svojskosť a individuálnosť textu. Jednotlivé postavy prešli taktiež istou profiláciou a každý jeden životný osud zapôsobí na čitateľa ako lákadlo.

Knižka v sebe ukrýva banálne, no čarovné posolstvo – snívať musíme vždy, za každých okolností. Pretože ak na sny zabudneme, prípadne ich úplne vylúčime zo svojich životov, neprinesie nám to úžitok, no práve naopak – bude to mať na nás i našich blízkych priam deštrukčný dopad. Autorka tak vďaka svojmu príbehu čitateľom pripomenula síce starú, no prachom zapadnutú pravdu, na ktorú sa zabúda. Zároveň tak slovenským autorom poskytla dôkaz, že oddychový príbeh môže aj inú podobu a nemusí sa niesť v duchu vzťahového trojuholníka.

Nočné motýle odporúčam pre čitateľov, ktorí obľubujú inakosť a v poslednom čase zisťujú, že sa prejedli všedných vzťahových románov neustále sa krútiacich dokola okolo svojej tenučkej osi. Ak obľubujete oddychové romány, no máte chuť na zmenu, príbeh o štyroch mladých ľuďoch, ktorí sa vymanili spod osídiel spánku, vás dozaista zaujme a pohladí po tom správnom mieste na duši.

Recenzent: Martina Melišková
Marcová výzva: recenzia č. 40

PlusyPlusy a charakteristické črty

– zaujímavý motív

– permanentné napätie

– plynulá gradácia deja

– dej nie je prvoplánový ani predvídateľný

– jednoduchý, vecný a strohý štýl písania, ktorý len podčiarkuje profesionálny dojem

Pre koho ánoPre koho áno

– pre náročnejších čitateľov, ktorí však stále hľadajú oddychový príbeh

– pre mužov aj pre ženy

– pre čitateľov, ktorí majú v obľube netradičné oddychové príbehy

Pre koho niePre koho nie

– pre čitateľov, ktorí veľmi neobľubujú, ak sa autor venuje psychológii

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: IKAR

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 03hod 48min

Počet strán: 168

 

Udržať tajomstvo je nesmierne ťažké... Čítaj viac
Čarovný, rozprávkový príbeh zasadený do drsného a nevľúdneho prostredia. Čítaj viac
Aj rokmi zabudnuté spomienky raz vyplávajú na povrch. Čítaj viac
Čo má na svedomí to povestné lietanie zamilovaných iskričiek? Čítaj viac
Zlo má mnoho tvárí, no za všetkým sú ľudia. Čítaj viac
Manifestácia skutočnosti, že kniha je odrazom autora. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip