Není přání jako přání

Alexandra Potterová

Naozaj sú všetky želania predurčené na to, aby sa nám splnili?


Kto z nás by minimálne raz za deň nevyslovil aspoň jedno jediné želanie. Chceme schudnúť, chceme mať krajšie a hustejšie vlasy, väčší dom, viac peňazí, priateľov, ktorí nevrážajú dýky do chrbta, a ideálnych milujúcich partnerov, na ktorých nenájdeme žiadnu chybičku… Želaní je mnoho, no deň má len 24 hodín. Môžu sa nám splniť všetky? A čo by sa stalo, ak by sme raz zistili, že už si viac nemáme čo priať?

neni-prani-jako-prani-duzeVerte či nie, život Londýnčanky Heather sa začal meniť potom, ako jej zvláštna cigánka podala vres. Navonok obyčajnú rastlinku, ktorej mladá fotografka neprikladá žiaden význam. Po čase zistí, že sa jej začínajú plniť želania. Vysnené topánky sú v zľave, výdavky spláca bez problémov a nedávny rozchod s priateľom vôbec nebolí, nakoľko sa na obzore objavil nový muž. Či už ide o maličkosti, alebo veľké veci, Heather jednoducho ide karta… No dokedy? Neprivykne si na bezbolestný život plný radosti? A ako dlho ju táto radostná cesta bude baviť? Skutočne sa nám musia splniť všetky želania?

Ľahkosť, nadnesenosť, vtip a nevtieravý humor nečakane vyskakujúci na poslucháča z každého rohu… Aj takto by sa táto audiokniha dala charakterizovať. Zasnený, reálne-nereálny príbeh s pointou a špecifickým duchom predstavuje oddychovku, ktorú za žiadnych okolností nemožno označiť ako stratu času. Autorka v románe dokázala skĺbiť fantáziu s reálnym svetom, výsledkom čoho je prekvapivý a nenásilne plynúci príbeh.

Alexandru Potterovú zaraďujem medzi svoje obľúbenkyne v kruhoch chic literatúry a každá kniha z jej pera vo mne dokáže vyvolať očakávania, ktoré doposiaľ nikdy nezostali nenaplnené. Audiopodoba jedného z jej najznámejších románov svojou interpretáciou nesklamala, i keď som pri počúvaní bola ochudobnená o možnosť odhadnúť, čo sa stane na konci. Daj si pozor na želania (v českom jazyku preložené ako Není přání jako přání) som čítala niekoľkokrát, no napriek tomu som pri audioknihe nemala výčitky svedomia, že márnim čas s príbehom, ktorý už poznám.

Interpretkin hlas som si po niekoľkých kapitolách úplne stotožnila s postavou Heather, vďaka čomu som mala pocit, že sa mi neprihovára osoba, ktorá príbeh iba číta, no niekto, kto je priamo v centre diania. Pútavá interpretácia je dôsledkom správneho vyslovovania, neprerušovaného toku reči a schopnosti vycítiť, kedy je v texte potrebné urobiť odmlku alebo naopak – zrýchliť tempo.

Ak hľadáte audiopríbeh, ktorý bude príjemným spoločníkom pri bežných prácach v domácnosti, počas cestovania či prechádzky mestom, Není přání jako přání v žiadnom prípade nesklame. Profesionálne nahovorený príbeh, ku ktorému autorka pristupovala s dôvtipom a umom, nemôže na poslucháča zapôsobiť inak ako blahodarne. Veď prečo by sme strácali drahocenný čas s (audio)knihou, ktorá dookola opakuje to, čo už povedalo mnoho iných kníh. Je čas staviť kartu na netradičné, šikovne spracované a svojím spôsobom i milé príbehy, ktoré disponujú nielen atraktívnou zápletkou, no i dušu pohládzajúcou pointou.

Recenzent: Lenka Šimonová

PlusyPlusy a charakteristické črty

– fantastické prvky pôsobia reálnym dojmom

– nepredvídateľné situácie

– sympatické postavy disponujúce osobitým charakterom

– pekná pointa

– humor, vtip a nadhľad

Pre koho ánoPre koho áno

– pre milovníčky chic literatúry

– pre poslucháčov, ktorí hľadajú oddychovú a nenáročnú audioknihu

– ak obľubujete humorné príbehy s pointou

Pre koho niePre koho nie

– ak v oddychových príbehoch neobľubujete jemné fantastické prvky

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Kristián

Dĺžka audioknihy: 09hod 27min

Interpret: Jana Stryková

Jazyk: český

Typ audioknihy: audiokniha skrátená

Kategória: humorné

Ukážku zadarmo, ako aj celú verziu audioknihy k zakúpeniu nájdete TU.

 

Slasti a starosti života dospievajúcej princeznej. Čítaj viac
Ako vníma milenka manželku a manželka milenku? Čo za pocity navštevujú dušu tínedžerky, ktorá síce žije v blahobyte, no chýba jej záujem zo strany rodičov? Čítaj viac
Možno je to úplne inak... Čítaj viac
Samota, láska, smútok, finančná tieseň, nedostatočná pozornosť, túžba byť niekým iným, kariérizmus, pocit nedocenenia, staroba i mladosť... Ženská duša sa... Čítaj viac
Vitajte vo svete, v ktorom nič nie je zadarmo. Čítaj viac
Postavička z dejín, ktorá si vyslúžila najviac negatívnych superlatívov, stále existuje! Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip