Nájdem ťa v čase

Michaela Ella Hajduková

Láska rozdelená tisíckou rokov.


Vzťahy na diaľku zväčša nemajú dlhé trvanie… Všetok cit sa akoby pod vplyvom vzdialenosti rozplynul kamsi do neznáma a k osobe, ktorej patrí, už nikdy nedorazí. No čo ak je láska skúšaná nie diaľkou, ale časom? Má takýto vzťah aspoň nepatrnú šancu?

najdem-ta-v-case_titulkaNia sa spamätáva zo smrti svojej lásky Damina a… Len tak mimochodom, žije vo svete vzdialenom od toho nášho tisícku rokov. Všetko je pokryté ľadom, knihy sú historickým artefaktom, ktorý nahradili inteligentné čítačky, a pojem vzťah má úplne iný význam ako dnes. Keď jej sestra navrhne spoluprácu vo výskumnom inštitúte, po menšom zaváhaní ponuku prijme a spolu so skupinou výskumníkov cestuje v čase, aby spoznala svet o niekoľko rokov vzad. Na jednej z ciest stretne Erika, muža, ktorý žije bežným životom, i keď z pohľadu Nie tomu tak nie je. Erik sa pre ňu pohybuje v minulom tisícročí, pozná slnko, vietor i dážď a ona je nútená vrátiť sa v čase do svojej prítomnosti. Ako sa na ňu pozrú ľudia z výskumného ústavu, keď zistia, že svoje srdce i hlavu nechala v období spred niekoľkých desiatok rokov? Je vôbec možné, aby sa skutočnosti usporiadali tak, že by mladá dvojica mohla fungovať ako ostatné zaľúbené páry?

„Ľahla som si späť do postele a zatvorila oči. Vždy keď sa zobudím, želá si, aby som videla aspoň náznak zmeny k lepšiemu. Aby teplota prestala lietať hore-dole, aby sa ustálila a začala stúpať. Ešte som nechcela byť hore. Tisla som k seba viečka a snažila sa vybaviť si Damina.“

Po prečítaní anotácie knihu každý automaticky zaradí do žánru sci-fi. V tomto prípade je však dôležité podotknúť, že vedecko-fantastický prvok slúži skôr ako podklad pre romantický príbeh, ktorý postupom strán čoraz viac vystupuje do popredia. Hoci v texte možno nájsť zopár zaujímavých podrobností o rozdieloch „dvoch svetov“ oddelených stovkami rokov, z obsahovej stránky tento prvok netvorí základ knihy, aj keď je výraznou súčasťou zápletky a značne komplikuje jej romantickú časť.

Rôznorodé vynálezy, cudzie slová a situácie len ťažko predstaviteľné mysľou bez fantázie, ktoré mnohokrát pre bežného čitateľa oddychoviek predstavujú skôr strašiaka ako lákadlo, tu však nájsť nemožno. Všetky nové skutočnosti a fakty, ktorými svet v budúcnosti disponuje, autorka približuje čitateľom nekomplikovane a jednoducho. Tento fakt môže byť čitateľmi vnímaný ako buď ako pozitívum, alebo negatívum – závisí od typu čitateľa, jeho preferovaného žánru a očakávaní, s ktorými sa do príbehu púšťa.

„Ľudia v mojom období majú tri možnosti. Buď človek žije sám a svojou prácou je užitočný spoločnosti, alebo sa dvaja rozhodnú žiť spolu bez vychovávania potomstva a zaregistrujú sa na takzvané Dočasné spolužitie. Ak chcú potomkov, musia absolvovať Obrad zviazania.“

Aj keď dialógy netvoria prevažnú časť textu, kniha sa číta nesmierne rýchlo. Pravdepodobne za to môžu aj opisy, ktoré nezachádzajú do podrobností, takže čitateľa tu nemá čo vyšťaviť. Často opisné pasáže sprostredkúvajú skôr pocity hlavnej postavy a jej vnímanie situácií, pred ktoré je na svojich cestách časom postavená, a nútená im čeliť. Slovná zásoba je skôr jednoduchšia a so zložitosťou viet je to podobné, no aj tieto skutočnosti prispievajú k rýchlemu a plynulému čítaniu.

Nájdem ťa v čase je neštandardný príbeh lásky, ktorej sa o komplikácie postarala vedecko-fantastická zložka. Ak máte pred fantasy či sci-fi literatúrou zväčša rešpekt a tento žáner vás zatiaľ príliš neoslovil, v prípade tejto knihy sa ho nemusíte obávať. Dokáže totiž oživiť mnohokrát spracovanú zápletku – a to ľúbostný vzťah, ktorý musí čeliť istej prekážke. Nájdem ťa v čase aj napriek tomu neprekračuje hranice oddychového žánru a svojim čitateľom poskytne priestor na relax.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– prvky sci-fi nepôsobia komplikovane

– romantická zápletka

– jednoduché vyjadrovanie

– časté opisy

– kniha aj napriek sci-fi prvkom neprekračuje hranice oddychového žánru

Pre koho ánoPre koho áno

– pre čitateľov, ktorí vyhľadávajú netradičné romanticko-dramatické príbehy

– pre tých, ktorí radi oživia svoju stereotypnú knižnicu

Pre koho niePre koho nie

– pre čitateľov, ktorým ani jemné sci-fi prvky nie sú blízke

– pre tých, ktorí očakávajú sci-fi so všetkým, čo k tomuto žánru patrí

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Motýľ

Recenzent knihu čítal: 04hod 35min

Počet strán: 240

V láske sme si všetci rovní. Čítaj viac
Príbeh, ktorý dokazuje, že za každým zločinom stojí pochybenie spoločnosti. Čítaj viac
Prečo niekto prepláva životom bezstarostne a druhý sa zasa neustále pre niečo trápi? Čítaj viac
Nie vždy je blahobyt zárukou šťastného života. Čítaj viac
Naozaj sa vekom všetko zlepšuje? Čítaj viac
Mare Barrow žije vo svete, v ktorom všetky práva a výhody prideľuje farba krvi. Až do sedemnástich rokov verí klamlivej domnienke, že patrí medzi... Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip