Medová smrť

titulka-Medova-smrtKeď sa mladá Američanka Felicity vyberie hľadať svoju matku do Ríma, narazí pritom na mučivé dávne tajomstvo vlastnej rodiny.
Pátranie ju postupne privádza k najtemnejšej kapitole celého ľudstva. Odhaľuje dramatický osud vlastnej prababky, slávnej opernej speváčky Elisabeth Malpranovej, aj jej dcéry Deborah.
V príbehu s tematikou druhej svetovej vojny sa trpezlivo rozpletá pavučina lásky, viny a hriechu, ktorá siaha až do súčasnosti a dotýka sa aj života zvedavej Felicity.
Ako ďaleko bola ochotná zájsť matka, aby zachránila svoje deti?
Ako ďaleko zájde dcéra, aby pomstila svojho otca?
A ako môže hlboká, zničujúca láska pretrvať celé generácie a vyliečiť staré rany?
Medová smrť je vzrušujúce čítanie o tom, ako dokázali kruté historické udalosti ovplyvniť až štyri generácie žien jednej rodiny v rôznych časových obdobiach z pera úspešnej nemeckej autorky.

Ukážka

Považovala to za otrepanú frázu, priveľmi všeobecnú. Teraz sa sama seba v duchu pýtala, či nemal predsa len pravdu.
Bola zbabelá? Zľahčovala si to a  zranila radšej jeho namiesto toho, aby čelila vlastnému nedostatku? Ak však bolo jej
bezohľadné správanie akýmsi symptómom, čo ho spôsobovalo? A čo ak bola kľúčom jej zosnulá babka? Felicity mala po prvý raz pocit, že všetky tri – babku, matku aj vnučku – ženie životom rovnaký nutkavý nepokoj.
Felicity cítila, že jej matka mala rovnaký názor, no napriek tomu sa obe zdráhali urobiť posledný krok. A tak naďalej trávili dni spolu v  zvláštnej nálade, uviazli kdesi na polceste medzi vyčkávaním a očakávaním.
Jej matka dosiahla aspoň jeden zo svojich cieľov. Felicity neodletela do Kábulu. Dnes mala nastúpiť do služby. Namiesto toho trápila svoj laptop. E-mail od pátra Simoneho už mala v pošte.
Otvorila priložený dokument a pustila sa do čítania.

List matky Deborah svojej dcére Marthe

Drahá Martha, dcéra moja!

Dnes mi lekár povedal, že mám Alzheimerovu chorobu v počiatočnom štádiu. Aká príšerná irónia osudu, keďže
som sa celý život neprestajne snažila zabudnúť na svoju minulosť. Teraz sa mi to podarí. Kúsok po kúsku.
Skôr než sa to však stane, chcem dobehnúť, čo som mala urobiť už dávno – porozprávať ti príbeh našej rodiny. Kto sme a aký je tvoj pôvod.
My ľudia sme súčasťou jednej spoločnej reťaze. Sme navzájom prepojení, lebo v sebe nesieme časť života a myšlienok tých, ktorí tu boli pred nami. Ak je srdce láskou, potom je duša spomienkou. Obe sú nesmrteľné. Niekedy  sa však dejú veci, nepekné veci, ktoré z tej reťaze vytrhnú jeden článok. Potom sa srdce aj duša zahalia do tmy. Môj článok sa pretrhol už dávno.
Viem, že som ako tvoja matka zlyhala, Martha. Počas celého života som bola pre teba cudzou osobou, vedome som ťa vylučovala zo svojho života a bránila som ti, aby si sa stala článkom reťaze tvojich predkov. Preto ťa neprosím o prepáčenie. To sa prepáčiť nedá. Možno ma však dokážeš trochu lepšie pochopiť, keď sa dozvieš svoj, teda náš príbeh. Mnohé som spísala už dávno. V hebrejčine. Jazyku, ktorý ma naučil môj otec. Bol to nápad tvojho nevlastného otca Raffaela. Dúfal, že tak dokážem svoje zážitky lepšie spracovať.
Tvoj nevlastný otec bol úžasný muž, Martha. Dal ti to, čo som ti ja nebola schopná dať. Keď som stretla Raffaela
v Ríme, bol mladým kňazom, duchovným človekom. Silnejšie než jeho pobožnosť bolo už iba želanie priniesť do
sveta milosrdenstvo a lásku k blížnemu. Skalopevne veril, že ma k nemu zoslal Boh, aby ma zachránil. Tak som sa
stala nešťastím jeho života. Raffael sa pre mňa vzdal všetkého – svojho poslania aj domova, Talianska. Jeho lásku
som si ani nezaslúžila, ani som mu ju neodplatila. O veľa rokov neskôr, tesne pred smrťou, mi povedal, že konečne pochopil jednu dôležitú vec. Láska vraj nie je len o poslaní, ale aj o skutkoch.
Odvtedy som na tú vetu neprestávala myslieť. Najprv som nerozumela, čo ňou myslel. Jedného dňa som však pochopila, svoju lásku voči mne vnímal ako skutok voči sebe samému. Láska ku mne ho zničila. Ja som ho zničila. Myslíš si, že som ťa nikdy nemilovala, však? Pravdou je, že som ťa nikdy milovať nechcela. Nechcela som dieťa. Najprv som nenávidela svoje telo, lebo mi to urobilo, potom som nenávidela sama seba, pretože som tomu nevedela zabrániť.
Keď si sa narodila a ja som ťa po prvý raz držala v náručí, na chvíľu som uverila tomu, že by všetko mohlo dopadnúť
dobre. Bol to neskutočný pocit lásky. Zrazu však znovu prevládla nenávisť – nie voči tebe, Martha, ale voči mne samej. Pretože som ťa milovala! Zmiatlo ma to. Nechcela som tú lásku cítiť, nechcela som už nikdy nič cítiť.
Láska bola minulosťou. Nemala už nikdy patriť do môjho života, preto som v sebe tie pocity zabila. Nenávisť je diabol, ktorý ma pevne držal vo svojich rukách. Pritom som ti zo srdca želala šťastný život plný lásky, Martha. Felicity je skvelá dcéra. Daj jej všetku svoju lásku, ktorú som ti ja odopierala, a  nájdite spolu svoje miesto v reťazi vašich predkov. Svojím príbehom, ktorý je aj tvoj, aj  Felicitin, podávam svedectvo, pretože nechcem, aby upadlo do zabudnutia.
A predsa to napíšem: Prepáč mi, Martha… ži šťastne…
Tvoja matka

Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip