Mária Corvus

„Čítam všetko, čo sa mi páči, čo ma nejakým spôsobom obohatí alebo mi má čo povedať.“


12655943_155955414782873_1890153410_oMária, dalo by sa povedať, že titul Hladné dlane je v kníhkupectvách ešte nováčikom. Ste zatiaľ spokojná s tým, ako sa na trhu ujal?

Určite áno. Som rada, že je o knihu záujem.

Ako by ste knihu predstavili svojim čitateľom?

V prvom rade je to súčasný príbeh. Hlavná hrdinka zažíva v príbehu niekoľko zložitých situácií a musí sa rozhodnúť. Je to akási sonda do duše a pocitov hlavných hrdinov – úspešnej podnikateľky Nory a príťažlivého zmyselného Alejandra. Nie vulgárna erotika a trocha fantázie odvedú čitateľa aspoň na chvíľu od zabehnutého stereotypu. V neposlednom rade príbeh donúti všetkých, ktorí mu venujú svoj čas, aby si uvedomili svoj život a zamysleli sa nad tým, ako ho vlastne žijú. Veď sny sú na to, aby sa plnili. (úsmev)

Čo stálo za zrodom Hladných dlaní? Viete si spomenúť, kedy sa vám po prvýkrát v mysli zjavili hlavné postavy?

Hmm. S myšlienkou napísať knihu som sa pohrávala už niekoľko rokov. Ten správny impulz prišiel po návšteve Londýna a futbalového zápasu v slávnom Wembly. Ale aj napriek tomu som ešte stále nebola na 100% presvedčená, či knihu napíšem alebo nie. Zásadné rozhodnutie prišlo až vtedy, keď ma do toho „dotlačila“ moja kamarátka. A dobre urobila. (úsmev)

Písanie ste si vyskúšali po prvýkrát. S akými očakávaniami ste sa do tejto činnosti púšťali? Boli ste, čo sa predpokladov týka, optimista, realista alebo nebodaj pesimista?

Keď som začala písať Hladné dlane, išla som do toho s odhodlaním, že to napíšem, ako najlepšie budem vedieť, že do toho dám všetko. Srdce aj dušu. Viem, je to častokrát ťažké. Ja som však knihe verila a verila som aj sama sebe. Keby som sa mala konkrétne charakterizovať, tak by som sa zaradila do kolónky realista. Mám pocit, že slovenský knižný trh je v súčasnosti zahltený množstvom knižných publikácií a niekedy je obtiažne prebrodiť sa takým veľkým počtom knižných titulov.

Čo by ste odkázali človeku, ktorý takisto zvažuje, že sa do písania príbehu pustí?

Aby to rozhodne skúsil. A je úplne jedno v akom veku. Začať písať sa dá aj po štyridsiatke.

Plánujete v tejto ceste pokračovať? Chcete uviesť na trh aj druhý titul? Ak áno, o čom bude?

Rozhodne áno. Momentálne už mám rozpracovanú druhú knihu. Bude to niečo iné ako Hladné dlane. Romantika však odtiaľ úplne nevypadne. Viac neprezradím. (úsmev)

Čo považujete za najväčšie uznanie, aké si autor môže vyslúžiť?

Uznanie od čitateľov. Nesmierne si to vážim a posúva ma to ďalej, aj keď to znie ako klišé.

Ste spokojná so situáciou, ktorá na slovenskom knižnom trhu vládne? Ak áno/nie, viete definovať jeho klady a zápory?

Či som spokojná so situáciou na slovenskom knižnom trhu? Môžem povedať, že áno, aj keď sa mi sem-tam stane, že mi nejaký titul chýba. Na druhej strane nie je výnimkou skutočnosť, že keď vojdem do kníhkupectva, tak neviem, ktorú knihu si mám kúpiť skôr. (smiech) Výsledkom je potom plná taška.

Pociťujete u nás prebytok alebo deficit kníh jedného žánru?

Ono je to asi tak, že každé obdobie, či už v spoločnosti alebo v živote každého z nás, nám prinesie niečo iné. A tak je to aj vo svete kníh. Keď to hodnotím celosvetovo, myslím si, že momentálne sú dosť „v kurze“ erotické romány a knihy kriminálneho žánru. Nechýbajú však ani knihy z historického prostredia alebo literatúra faktu. Takže, keď to zhrniem, každý si má z čoho vybrať.

Myslíte si, že máme na Slovensku veľké čitateľské publikum? Alebo sú knihy utláčané modernými technológiami?

Ťažká odpoveď. Čo sa týka mňa, číta celá rodina. V súkromí som obklopená ľuďmi, ktorí tiež veľa čítajú. Všade počujete alebo čítate vetu, že mládež dnes menej číta. Je zložité to posúdiť, pretože v dnešnom svete, keď sme obklopení čoraz modernejšími a vyspelejšími technológiami, ako ste spomenuli, je len prirodzené, že človek rád skúša nové veci a častokrát je nimi pohltený až do takej miery, že zabúda na bežné veci, ktoré patria k životu. A čítanie k nemu určite patrí.

Do akých príbehov sa zvyknete ako čitateľka pustiť? Je to rovnaký žáner, ako ste napísali i vy, alebo vo vašej knižnici panuje rôznorodosť?

Nájdete u mňa knihy rôzneho žánru. Čítam všetko, čo sa mi páči, čo ma nejakým spôsobom obohatí alebo mi má čo povedať. Mám rada životopisy rôznych osobností, kriminálky, psychologické romány. Nevyhýbam sa ani erotike a romantickým románom.

hladné dlaneViete našim čitateľom odporučiť zopár knižných tipov, ktoré by si určite nemali nechať ujsť?

Uf, teraz si neviem ani spomenúť, pretože ich je dosť. Azda by to bol skutočný príbeh zo života európanky Béatrice Saubinovej pod názvom Skúška alebo Moje peklo. Dodnes zostala táto kniha francúzskym bestsellerom, aj keď bola vydaná v roku 1991. Ide o vzrušujúci opis tvrdej životnej skúšky v ázijskom pekle, zachytený vnímavou dušou ženy. Z tých súčasných môžem odporúčať knihu od Laurent Gounelle – Boh cestuje vždy Inkognito, v ktorej je hlavnou témou sloboda. Obdivujem nórsku spisovateľku kriminálok Karim Fossum. Odporúčam jej ostatnú knihu – Indická nevesta. Určite by to bola aj niektorá z kníh od Paola Coelho. Top je pre mňa titul Jedenásť minút. Obsahuje krásne myšlienky. Páčila sa mi aj kniha od Borisa Filana pod názvom Rozhovor s tigrom. Ale určite ich je oveľa viac.

Skúsili by ste zadefinovať dobrú či kvalitnú knihu? Ako by mal taký príbeh „vyzerať“?

Kvalitná kniha by mala čitateľa zaujať už od začiatku. A myslím tým názov, obálka, anotácia. Na základe toho sa veľa čitateľov rozhoduje, či si tú ktorú knihu kúpia alebo nie. A potom samotný obsah. Štýl písania. Plynulý dej, postupná gradácia a to „niečo,“ čo núti čitateľa knihu dočítať až do konca.

Dokáže vás niečo od čítania i odradiť? Ak áno, aké prvky to sú?

Nerada čítam v češtine, aj keď som niekoľko kníh v českom jazyku prečítala, pretože neboli preložené do slovenčiny. Nemám rada príliš hrubé knihy, pretože sa mi zle držia a sú mi ťažké, keďže väčšinou čítam večer v posteli. Vyberám si také knihy, ktoré ma nezvyknú odradiť, pretože si vždy o nich prečítam alebo vypočujem recenzie. Nie hodnotenia od čitateľov, ale recenzie literárnych kritikov. V neposlednom rade je pre mňa dôležitá už spomínaná anotácia ku knihe.

V našom tíme zastávame názor, že každá kniha má svojho čitateľa. Jednoducho neexistuje zlá kniha, iba neporozumenie, ktoré medzi čitateľom a príbehom zavládne. Súhlasíte s nami? Ak áno/nie prečo?

V tomto s vami úplne súhlasím. Tiež zastávam názor, že neexistuje zlá kniha. Je to ako v móde. Niekto má v šatníku každý módny výstrelok, oblieka sa výstredne. Inému postačia dve tričká, džínsy a bunda. Každý si oblečie to, v čom sa cíti dobre. A tak isto je to aj na knižnom trhu. Čo sa môže zdať mne absolútny brak, pre iného to môže byť top a opačne. Ľudia sú rôzni a čítajú aj rôzne knihy. Je to každého osobný názor.

Čítate knihy i v elektronickej forme pomocou čítačky alebo vôňu knihu považujete za nenahraditeľnú a neviete si bez nej príbeh vychutnať?

Nečítam e-knihy a nepoužívam ani čítačku. Musím držať knihu v rukách a obracať jej strany.

Zvykli ste sa občas začítať do recenzií aj predtým, ako ste sa stali autorkou? Ak áno, s akým zámerom ste ich vyhľadávali? Dokázali vám recenzie alebo názory čitateľov pomôcť pri výbere knihy?

Čítala som si recenzie aj predtým. Niekedy mi pomohli zorientovať sa na knižnom trhu a vybrať si z tak veľkého množstva titulov.

Ako by mala vyzerať dobrá/kvalitná/pre čitateľa prínosná recenzia? Na čo by recenzent nemal zabudnúť a čoho by sa mal vyvarovať?

Kvalitná recenzia by mala byť pútavo napísaná, ale nemala by prezrádzať samotný príbeh. Recenzent by mal byť odosobnený od autorov. Mal by knihu posudzovať nezávisle od toho, či spisovateľa pozná alebo nie. A takisto by mal byť citlivý voči autorovi. Myslím tým, že recenzia by určite nemala byť hanlivá a urážlivá.

Hoci je váš debut na trhu len kratučko, iste ste sa stretli s recenziami, prípadne názormi čitateľov, ktorí Hladné dlane už prelúskali. Boli ste spokojná s odozvou?

S reakciou čitateľov som zatiaľ spokojná. Vypočujem a prečítam si každú reakciu. Veľa pre mňa znamenajú reakcie od ľudí, ktorí ma nepoznajú. Milo ma prekvapila poznámka od čitateľky, ktorá mi povedala, že je už 40 rokov knihomoľkou a číta denne. Prečítala si aj Hladné dlane a podľa nej som nasadila vysokú latku. Často si vypisuje z kníh pekné a hlboké myšlienky. Pri Hladných dlaniach by vraj musela opísať polovičku knihy. Čitateľom sa páčia pocity hlavných postáv a takéto knihy mám aj ja rada. Kniha, ktoré je napísaná v dialógoch typu otázka – odpoveď od prvej až po poslednú stranu, mi nič nedá a je pre mňa povrchná.

Čo si predstavujete pod pojmom konštruktívna kritika?

Je to kritika, ktorá ma neodradí, práve naopak, podnieti ma, aby som to nabudúce urobila ešte lepšie.

Myslíte si, že je pre slovenského autora jednoduché preraziť v našom knižnom svete?

Ťažko povedať. Ako som už vyššie spomenula, knižných titulov je na našom súčasnom trhu dosť. Mne sa to podarilo, aj keď ma prvé vydavateľstvo odmietlo, druhému sa kniha nehodila do publikačného plánu a niektoré mi ani neodpovedalo.

Máte pre našich i vašich čitateľov odkaz, ktorým by sme tento rozhovor ukončili? 

Nech čítajú. Nech sa nepretvarujú, zostanú sami sebou a čítajú to, čo sa im páči.

Rozhovor zostavila: Martina Melišková
Fotografie poskytla: Mária Corvus

Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip