Magická sila bylín

Denisa Fulmeková

Čary a mágia každodenného života ukryté do jednej knižnej väzby.


Zaklínadlá a elixíry patria do povinného arzenálu takmer každej lepšej čarodejnice. Ale čo by ste povedali na to, ak by ste si kúsok mágie preniesli aj do svojho domova? Možno sa vám hneď na prvýkrát nepodarí pričarovať si hŕbu peňazí alebo životnú lásku, no za vyskúšanie predsa nič nedáte! 

magická sila bylínÚtla knižka s názvom, ktorý by mohol na prvý pohľad mnohých odradiť od prelistovania, v sebe skrýva viac než len recepty na elixíry lásky a výrobu čarovných paličiek. Hoci je samozrejmosťou, že základ knihy tvoria práve už vyššie spomenuté elementy, no okrem receptára kniha predstavuje i krásnu zbierku tradovaných povier o bylinkách, kroch a stromoch. Niektoré sú už možno zaprášené a zabudnuté časom, ale knižka vám osvieži pamäť, prípadne poslúži aj ako príručný lexikón.

Mnohé z týchto povier nás sprevádzajú od skorého detstva, stretávame sa s nimi neskôr počas života niektoré zasa možno aj podvedome či nevedomky pravidelne vykonávame. Častokrát im neprikladáme žiaden veľký význam, no hlboko v sebe pocítime úľavu, nadobudneme pokoj a pomaly presvedčíme sami seba, že skutočne fungujú.

„Kto sa potrebuje vyhraniť, nech sa posmieva a uškŕňa, kto sa však dokáže naladiť a vstúpiť do úžasnej krajiny rastlinstva, ten zažije nielen kus mágie, ale i poézie. Lebo i najväčší skeptici v mojom okolí si občas pomyslia, či to náhodou naozaj nefunguje.“

Kniha je rozdelená na dve časti. V prvej z nich autorka čitateľa naučí ako zhotoviť magické vrecúško – škapuliar, kde ho nosiť a podľa čoho voliť jeho náplň. Tiež sa dozviete, prečo je nedeľa prvým dňom v týždni a v ktorý deň sa ľudia najradšej združujú. Ďalej zistíte, aké rôzne formy bylinnej mágie existujú. A že ich nie je málo!

V druhej časti možno nájsť samotné recepty a návody, rozdelené podľa rôznych oblastí, na ktoré by ste sa chceli zamerať. Napríklad si môžete do života privolať novú lásku, peniaze, ale aj použiť čary pre utuženie priateľstva, prípadne sa pokúsiť uvidieť čarovné bytosti – víly.

„Rôznofarebné vrecúška s tajuplným obsahom môžu byť iba hrou či zábavou, ale aj výzvou bližšie spoznať niektoré rastliny, prípadne námetom na vážne preskúmanie svojich snov, tajných želaní či skrytých obáv.“

Vďaka jemným ilustráciám a čarovným receptom som mala pri čítaní občas pocit, akoby som naozaj prevracala listy v čarodejnej knihe so vzácnym obsahom. Počas toho som si už v duchu zhotovovala a napĺňala bylinkami môj vlastný škapuliar.

Publikácia neobsahuje charakteristiky rastlín, ich liečivé účinky a ani to, kde ich nájdete, ale podnecuje zvedavosť a inšpiruje vás vytiahnuť päty z domu a vybrať sa s botanickým atlasom na lúku či do lesa, aby ste tak mohli nazbierať bylinky pre vami vybrané kúzlo. Myslím, že aj takáto samotná obyčajná prechádzka sa vďaka jej magickému podtónu razom zmení na neodolateľný a čarovný zážitok.

Túto knižku by som odporučila širokému spektru ľudí na prečítanie už len pre jej zaujímavosť. Ďalej i čarodejniciam-začiatočníčkam, potom i žienkam, ktoré sú čarodejnicami iba hlboko v duši, a na záver ju odporúčam ako darček pre staré mamy a babky, ktoré si určite na mnohé kúzla a povery budú spomínať a nepochybne vám k tomu pripoja aj s tým súvisiacu príhodu. Prípadne sa priamo od nich, takpovediac z prvej ruky dozviete, či tie kúzla naozaj fungujú. Zahrajte sa na malú chvíľu na čarodejnice a čarodejníkov aj vy a ponorte sa do tajov, ktoré v sebe ukrýva táto magická knižka.

Recenzent: Ivana Šturcelová
Marcová výzva: recenzia č. 5

PlusyPlusy a charakteristické črty

– množstvo zaujímavých poznatkov z histórie

– pútavé a atmosféru vytvárajúce ilustrácie

– zbierka povier a tradícií

– zaujímavé kúzla

– niektoré bylinky nie sú bežnému človeku ľahko dostupné

Pre koho ánoPre koho áno

– pre čitateľov, ktorí sa zaujímajú o mágiu, tradície či povery

– pre milovníkov byliniek

– pre zberateľov zaujímavých lexikónov

Pre koho niePre koho nie

– pre čitateľov, ktorí očakávajú menej praktických rád a radi by sa začítali napríklad do povestí

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Slovart

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 01hod 45min

Počet strán: 104

 

S láskyplným pohľadom, hrdosťou a odhodlaním obsiahnutom v materinskej láske sa skláňate nad detskou postieľkou, v ktorej pokojne... Čítaj viac
O tajomstvách, ktoré máme všetci. Čítaj viac
Koľko podôb má láska? Čítaj viac
Keď sa tajomný vnútorný hlas zahráva s osudmi iných. Čítaj viac
Sexuálne zneužívanie detí je bohužiaľ aj v dnešnej, pomerne vyspelej spoločnosti, stále fenomén, ktorý katastrofálne zaťažuje a ničí nielen jeho obete, ale aj celé okolie, rodinu a celú spoločnosť. Na Slovensku zostáva... Čítaj viac
Niekoľko životných osudov, ktorých nositelia dúfajú v lepšie začiatky. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip