Kúzelné upratovanie

Marie Kondo

Uprataný byt je základom šťastného života.


Len malá časť z nás sa môže pochváliť tým, že má perfektne upratanú domácnosť, v ktorej má všetko svoje miesto, nič sa neváľa na dne skrine či nebodaj na podlahe v predsieni. Je možné raz a navždy skoncovať s neporiadkom?

kúzelné upratovaniePodľa knihy od japonskej autorky Marie Kondo to možné je. Publikácia predstavuje akýsi manuál na to, ako upratať svoj obytný priestor – raz a poriadne. A hoci by sa mohlo zdať, že v knihe čitateľ dychtivý po poriadku nájde rady ohľadom čistiacich prostriedkov, nie je tomu celkom tak.

V prvom rade je potrebné rozlíšiť dva pojmy – špina, (respektíve nečistota) a neporiadok. Kniha sa venuje práve druhému výrazu. Postup, ako vyleštiť podlahu či zbaviť sa prachu tu nenájde nik. No návod na to, ako zbaviť byt nepotrebných vecí, tvorí gro publikácie.

„Ako teda môžete dosiahnuť správny prístup? Existuje paradoxne len jeden spôsob, a spočíva v tom, že získate správnu techniku. Pamätajte si: Metóda, ktorú opisujem v tejto knihe, nie je iba súbor pravidiel o tom, ako triediť, usporadúvať a vyhadzovať veci. Je to príručka, pomocou ktorej si osvojíte správny spôsob tvorby poriadku a vďaka nej sa môžete stať poriadnym človekom.“

Kľúčom k úspechu je vyhodiť všetko, čo nám neprináša úžitok, radosť a uspokojenie. Autorka čitateľom navrhuje poradie, v akom majú veci triediť, a dáva jednoduché, no účinné tipy, na ktoré nástrahy si dať najväčší pozor. Možno sa tak dozvedieť napríklad i to, prečo je vhodné začať mimosezónnym oblečením a prečo by sme za žiadnych okolností nemali nemali ponožky skladať do klbka.

Rady a tipy sú nesmierne banálne, no pri hlbšom uvážení možno dôjsť k záveru, že sa väčšina z nás týmto banalitám vyhýba a dláždi si tak cestu k neporiadku. Každý princíp je vysvetlený a podaný jednoducho, autorka mnohokrát poukazuje na osobné skúsenosti so svojimi klientmi, nakoľko sa živí ako „poradkyňa pri upratovaní.“ Jej pohľad na domácnosť a veci v nej je mierne osobitý – každú vec vníma svojskou optikou a často sa s vecami rozpráva, ďakuje im za službu, ktorú pre ňu robia, a ukladá ich na svoje miesto doprajúc im vytúžený oddych.

V závere knihy autorka poukazuje na to, že prostredie, v ktorom sa dlhodobo pohybujeme, má vplyv na náš život a zdravie. Hoci nie je jediná, kto s touto myšlienkou prichádza, pravdivosť jej uprieť nemožno. Tieto záverečné slová tak len umocňujú dobrý pocit z knihy či prečítaných slov a rovnako ešte viac „nakopnú“ čitateľa k tomu, aby sa postavil a šiel si dať svoj život a obydlie do poriadku. Z autorkiných slov sa neustále šíri motivácia a podnet na to, aby čitateľ začať aktívne pracovať na svojej domácnosti.

„Ak ste upratali svoj dom, váš život sa dramaticky zmení. Keď raz zažijete, aké je mať skutočne uprataný dom, budete cítiť, že sa celý váš svet rozžiari. Už nikdy sa nevrátite k neporiadku. To je to, čomu hovorím mágia upratovania. A účinky sú ohromujúce. Nielenže nikdy viac nebudete neporiadni, ale začnete nový život. To je to kúzlo, o ktoré sa chcem podeliť s čo najväčším počtom ľudí.“

Ak ste voči príručke viac či menej skeptickí, odhodenie predsudkov nebude na škodu. Kniha je síce triviálna, no aj napriek tomu dokáže poskytnúť nejednu užitočnú radu. Jej obsah nie je zdĺhavý, autorka slovami zbytočne neplytvá a jednotlivé vety nešperkuje do metafor. Straty času sa tak nemožno obávať a zo skúsenosti s touto knihou si čitateľ odnesie len praktické rady, ktoré sa do života dajú aplikovať okamžite.

Recenzent: Miška Hossová

PlusyPlusy a charakteristické črty

– jednoduché spracovanie

– užitočné rady a tipy

– okamžitá aplikácia do života

– príručka pôsobí motivačne

Pre koho ánoPre koho áno

– pre každého, kto chce účinne skoncovať s neporiadkom

– pre perfekcionistov a ľudí, ktorí majú radi systémovosť

– pre mužov aj pre ženy

– pre všetky vekové kategórie

Pre koho niePre koho nie

– pre lenivcov, ktorí nie sú ochotní zapracovať na poriadku svojej domácnosti 🙂

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Premedia

Preklad: –

Pôvodný názov: Jinsei ga tokimeku katazuke no maho

Recenzent knihu čítal: 04hod 05min

Počet strán: 224

 

Krátky, no o to viac bohatý príbeh o mužovi, ktorý pomáhal s láskou a nič za to nečakal. Čítaj viac
Už nikdy viac sa nebudete cítiť malí. Čítaj viac
Keď sny rozprávajú... Čítaj viac
Na nájdenie tých správnych životných priorít nikdy nie je neskoro. Čítaj viac
Kam patrí ypsilon a kam jota? Čítaj viac
Niekoľko životných osudov, ktorých nositelia dúfajú v lepšie začiatky. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip