Konec prokrastinace

Petr Ludwig

Ako by vyzeral náš život, ak by sme všetok čas, ktorý máme k dispozícii, využívali naplno?


Či si to už chceme priznať, alebo nie, z času na čas prokrastinujeme všetci. Vo chvíľach, kedy by sme zo seba mali vydať maximum, radšej upraceme byt, vyvenčíme psa, očami visíme na sociálnych sieťach alebo len tak bezvládne ležíme v posteli… Je to však „s kostolným poriadkom“? Pomôže nám výhovorka, že to predsa robia všetci?

konec-prokrastinace-duzeProkrastinácia je stav, počas ktorého svojvoľne odkladáme povinnosti bokom a strácame čas nezmyselnými činnosťami. Prešiel si tým každý z nás a ruku na srdce – ešte si aj niekoľkokrát prejdeme… Petr Ludwig sa vo svojej (audio)knihe venuje práve chronickému leňošeniu, ktoré má na náš život zničujúcejší účinok, ako sme si ochotní pripustiť.

V úvode knihy je jasne zadefinovaný pojem prokrastinácia a jeho odlíšenie od obyčajného oddychu. Postupom kapitol autor siaha po výsledkoch vedeckých štúdií a svoje teórie a rady podopiera nespochybniteľnými faktami. Základ publikácie tvoria praktické nástroje osobného rozvoja, ktoré postupne dokážu poslucháča namotivovať k okamžitým progresom vedúcim k viditeľným výsledkom.

Ak očakávate niekoľkohodinovú nahrávku plnú teórie a výskumov, nie je tomu celkom tak. Autor sa sústreďuje aj na praktickú časť a v každej kapitole možno nájsť efektívne tipy a rady, ktoré sa dajú bez problémov okamžite aplikovať do praxe. Niektoré inštrukcie sú celkom banálne, iné si vyžadujú menšiu analýzu či prípravu, no poslucháča vítajúceho pozitívnu zmenu vo svojom živote nedokážu drobné úlohy odradiť. Najčastejšie ide o objektívne zhodnotenie svojej situácie, zostavenie zoznamu úloh či uchopenie motivácie… Veľmi šikovným ťahom zo strany autora je aj to, že sa nesústredil iba na odstránenie prokrastinácie, ale snaží sa poukázať aj na dôvody jej vzniku.

Celá audiokniha pôsobí na poslucháča povzbudzujúco, z interpretovho prednesu je cítiť záujem o túto tému a autor sa vo svojich výpovediach zbytočne nezamotáva. Každá informácia má svoju hlavu aj pätu, je vysvetlená čo najjednoduchším spôsobom, pričom však dokáže zanechať v poslucháčovej pamäti hlbšiu stopu. Pozoruhodným javom je aj autorov jazyk – nebojí sa zapôsobiť na publikum žoviálne a nenúteným humorom prešpikuje každú kapitolu. Často využíva zaujímavé a ľahko zapamätateľné metafory, prípadne anglické skratky či pomenovania určitých javov, ktoré budú povedomé naozaj každému. Práve anglické výrazy nemusia byť sympatické všetkým, no uznávam, že vhodný ekvivalent by sa v niektorých prípadoch hľadal len s veľkými ťažkosťami.

Konec prokrastinace má skutočne potenciál nakopnúť poslucháča a prinútiť ho konať. Cvičenia si nevyžadujú žiadnu prípravu, je totiž možné ich vykonávať okamžite a prepojenie profesionality a ľudského prístupu je skvelou štartovacou čiarou na to, aby poslucháč vzal svoj život pevne do rúk.

Ako som už v náznakoch spomenul, interpret Jakub Hejdánek audioknihu zvládol na výbornú. Dokonalá výslovnosť, striedanie rečového tempa a zreteľný záujem o problematiku vytvárajú skvelú živnú pôdu pre poslucháčske nadšenie. Dĺžka audioknihy je viac ako primeraná a necelé štyri hodiny úplne postačujú na to, aby publikum o téme získalo komplexný obraz.

Či sa vám podarí poraziť prokrastináciu, využijete svoj potenciál naplno a zvýšite tak svoju produktivitu, je len a len na vás. Audiokniha vám síce poskytne potrebnú výbavu na maratón, no odbehnúť ho už musíte vy sami. Autor vás síce neprinúti vstať skôr, no dá vám logický dôvod, prečo by ste tak mali urobiť.

Recenzent: Juraj Drevenka

PlusyPlusy a charakteristické črty

– výborná interpretácia

– komplexný prehľad o danej téme

– prítomný jemný humor a nadhľad

– primeraná dĺžka nahrávky

– praktická aj teoretická časť

Pre koho ánoPre koho áno

– pre ľudí, ktorí sa chcú zdokonaľovať

– pre každého, kto pociťuje, že nevyužíva svoj potenciál naplno

– pre poslucháčov, ktorí potrebujú nakopnutie a cítia, že je potrebné urobiť zmenu

Pre koho niePre koho nie

– pre poslucháčov, ktorých aj napriek všetkému vždy premôže lenivosť

– pre tých, čo vo svojom živote neuvítajú žiadnu zmenu

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Jan Melvil Publishing

Dĺžka audioknihy: 03hod 31min

Interpret: Jakub Hejdánek

Jazyk: český

Typ audioknihy: audiokniha kompletná

Kategória: osobný rozvoj

Ukážku zadarmo, ako aj plnú verziu audioknihy nájdete TU.

 

Návod na to, ako spánok využiť vo svoj prospech. Čítaj viac
Splnený Popoluškin sen sa končí tým, že pomaly, ale isto vykonáva emocionálnu vraždu svojho princa. Čítaj viac
Pod znakem orla prenesie poslucháča do roku 42 nášho letopočtu a zoznámi ho s prostredím a fungovaním rímskych légií. Do centra pozornosti sa po chvíli dostáva... Čítaj viac
Richard Phillips Feynman Kto povedal, že život fyzika musí byť nudný?
Fyzika, to nie je len prírodná veda plná striktných a presne daných poučiek, ktoré je potrebné zmemorovať. Fyzika je o objavovaní, nachádzaní nových súvislostí, javov a výsledkov. Čítaj viac
Čoho všetkého je človek schopný? Čo dokáže urobiť v momente, keď ho za vlasy ťahajú sklamanie, zlosť, hnev a ľútosť? Čítaj viac
Kto nemá ciele, nemôže sa nikam posunúť. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip