Kolotoč strachu

Jan Vavřík

Zlo má mnoho tvárí, no za každou jeho podobou stojí človek.


Ak je detstvo šťastné, naplnené láskou, porozumením a radosťou, stáva sa nevyčerpateľnou studnicou pozitívnej energie, z ktorej jedinec nasáva silu po celý život. Ale čo ak si z detstva, v najlepšom prípade, pamätáme len krik, bitky a nadávky?

kolotoč strachuKlinický psychológ František Langmaier nájde pred svojou ordináciou ležať zúbožené a dobité mladé dievča. Okamžite je presvedčený, že Kristýna nie je len obyčajnou pacientkou, a podáva jej pomocnú ruku. Zdrvená mladá žena začína odkrývať Langmaierovi svoj neľahký osud. Spomína na detstvo, ktoré sa skončilo smrťou milovanej babičky a stratou matkinho zamestnania. Večne opitý otec, bitky, nadávky a krik na matku sa podpísali aj na psychike ešte nezrelého dievčaťa. Zhoršil sa jej prospech a začala mať panický strach o seba i o mamu. Keď znovu prežije peklo, jej matka skončí s rozrazenou hlavou a ona sama sa stane len matracom pod vlastným otcom, Kristýna sa rozhodne udať ho na polícii. Na podnet sociálnej kurátorky tak strávi roky za múrmi detského domova. Keď sa konečne slobodná ocitá za jeho bránou, slepá zamilovanosť ju hodila priamo do náručia Jirku. Myslíte si, že tu sa celý príbeh končí a má nálepku happy end? Ale kdeže, niekto tam hore sa rozhodol, že Kristýna si toho ešte dosť nevytrpela, a postavil jej do cesty dokonalú repliku tyranského otca. Opäť sa tak ocitá v bludnom kruhu ponižovania, bitiek a nadávok. Jej slepá láska a vnútorný pocit, že dokáže Jirku zmeniť a pomôcť mu vymaniť sa z hráčskej vášne, ju naďalej vťahujú do pazúrov psychopata. Dokáže sa Kristýna vymaniť zo začarovaného kolotoča plného násilia a týrania? Nájde v sebe dostatok sily a odvahy, aby opustila sociopata? Bude sa vedieť zaradiť do bežného života? Ale čo jazvy na tele a duši, ktoré jej zostali?

Kolotoč strachu je veľmi vydarená prvotina českého autora Jana Vavříka. K napísaniu knihy sa inšpiroval svojou profesiou – pôsobil ako pedagóg v detskom domove. Už po prečítaní prvých strán pochopíte, že tu nejde o ľahkú, oddychovú literatúru. Tabuizovaná téma, permanentné napätie, skutočný príbeh, dramatické scény a medzi riadkami akýsi návod a poučenie – táto dokonalá súhra faktorov posúva knihu do rovín kvalitného čítania.

Príbehy písané podľa skutočných udalostí sú oveľa emotívnejšie ako tie fiktívne a Kolotoč strachu je toho priamym dôkazom. Ak by aj niekto apeloval na nepatrné chyby, čo je pri prvotine samozrejmé, v románe tento malý nedostatok vyvažuje práve strhujúci dej. Drsný príbeh Kristýny sa prepletá s nevšednými a krutými osudmi aj iných zneužívaných detí z detského domova. Je až zarážajúce, ako ľahko sa číta, pričom emócie sú nesilené a samy si nájdu cestu k vášmu srdcu, odhliadnuc od zverstiev, ktorými je román prešpikovaný.

„‚Tak ty se maluješ? A řekni mi…pro koho?‘ Dostala jsem facku. Dobře namířenou, skvěle přichystanou. Sletěla jsem z jeho klína a spadla na záda na podlahu. Temenem hlavy jsem se praštila o roh linky. Cítila jsem teplo od krve, která se mi proplétala mezi vlasy. Jiří vstal, chytil mne za vlasy a dovlekl mne doprostřed obývacího pokoje.“

Kolotoč strachu je román, ktorý vás nahlodá a rozbije vašu dušu na franforce. Každá postava, či už ju bude čitateľ vnímať v negatívnom alebo pozitívnom svetle, bojuje v príbehu so svojím démonom v podobe závislosti. Autor siahol po citlivých témach ako alkoholizmus, gamblerstvo, týranie alebo závislosť na človeku. Vo všetkých týchto prípadoch Vavřík zašiel do hĺbky, pričom každému problému sa v knihe venoval tak, aby mali v deji rovnocenné zastúpenie.

Čitateľ tu nájde naozaj úprimnú, desivú a citovo vypätú spoveď Kristýny. Niektoré pasáže sa prechádzajú ťažko a je pri nich potrebná dávka sebazaprenia. Dialógy sú neprikrášlené a až hmatateľne autentické. Kniha je vďaka tomu šokujúca, zničujúca a tak pravdivo skutočná. Napätie, dráma a srdcervúce spomienky mladej ženy sa prelínajú s kratšími opismi, čo poskytuje čitateľovi priestor na oddych od ďalších nevyspytateľných udalostí. Čitateľ až do úplného záveru netuší, aký osud Kristýne autor nadelil a akým smerom v románe ťahal nitky.

„Nevšimla jsem si, že mezitím pootevřel dveře bytu, o které jsme se před pár chvilkami přetahovali, vrazil mezi ně na stejné místo, kde měl koleno levé nohy, mou hlavu a vztekle začal mlátit dvěrmi. Poslední rána do hlavy a kopanec do beder byly tak silné, že jsem cítila, jak mi po stehnech stékejí kapky krve. Svezla jsem se k zemi, pulkou těla jsem byla na chodbě, nohy mi zustali v bytě. Rezignovala jsem.“

Prečítajte si príbeh Kristýny, ktorej otec zomrel rukou matky, ktorá chcela svoje dieťa ochrániť pred budúcim utrpením. Príbeh chovankyne detského domova, otca tyrana, matky vrahyne a silnej lásky, ktorá odmietala triezvo nazerať na svet.

Kolotoč strachu je o tom, že následky z detstva si so sebou prenášame aj do dospelosti. No tiež tu nájdete nezlomnú odvahu postaviť sa zlu a vnútornú silu vyjsť zo svojho tieňa.

Príbeh odporúčam pre všetkých, ktorí majú radi skutočné príbehy s neľahkým a dramatickým osudom postáv. Pre milovníkov drsnejšej literatúry, ktorí sa neboja napínavých scén, kde je vo veľkej miere zastúpené napätie premiešané s malou dávkou lásky. Pre všetkých, ktorí pocítili na vlastnej koži, aké ťažké je bojovať proti okoliu, a pritom ostať sám sebou aj napriek zložitým situáciám.

Recenzent: Simona Rošková
Marcová výzva – recenzia č. 1

PlusyPlusy a charakteristické črty

– prepracovaná zápletka

– menej dialógov

– niekoľko drsných scén, v ktorých je zobrazené násilie

– príbeh sa napriek ťažkej téme číta rýchlo a ľahko

Pre koho ánoPre koho áno

– pre ženské aj mužské publikum

– pre čitateľov, ktorí obľubujú strhujúce skutočné príbehy

– pre tých, ktorí zvládnu opisy domáceho násilia

Pre koho niePre koho nie

– pre slabšie povahy, ktoré nestrpia v texte násilie

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Brána

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 05hod 40min

Počet strán: 272

 

Už ste sa niekedy s niekým stavili? Hlavná hrdinka tejto knihy áno! Vďaka stávke sa jej otvárajú dvierka, ktoré ... Čítaj viac
Cestičky labyrintu, z ktorých niet cesty späť. Čítaj viac
O tajomstvách, ktoré máme všetci. Čítaj viac
Strach a hrôza si na nás brúsia zuby neustále. Čítaj viac
Strašidelný príbeh o zle, ktoré má mnoho tvárí. Čítaj viac
Veríte na osudovú lásku? Veríte, že zo všetkých ľudí existuje len jeden človek, jedna spriaznená duša, ktorá je určená iba pre vás a ostatné vzťahy slúžia len k tomu, aby... Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip