Kolíska

Alfonz Bednár

Strach a hrôza si na nás brúsia zuby neustále.


Čo prinútilo ľudí zabíjať? Ako je možné, že aj tvrdí muži majú svoje slabé miesta? Dokonca tak slabé, že si spájajú zdanlivo nespojiteľné veci vo svojej pomätenej hlave?

kolískaZita Černeková je hlavnou postavou, ktorá prežíva svoj strach veľmi intenzívne. Príbeh sa začína tým, že Zita počúva v rádiu súdny proces s obžalovaným Majerským. Je to pre ňu veľmi citlivá záležitosť, pretože s Majerským sa dôverne poznala. Proti Majerskému však vypovedá jej vlastný muž falošne.

„Zita zdesene počúvala predsedov monotónny, ničím nezvlnený hlas, dívala sa do kúta medzi kuchynské a izbené dvere a chvela sa ľútosťou k Majerskému a hnevom na svojho muža, meniacim sa na hlbokú nenávisť.“

O chvíľu na to sa čitateľ spolu so Zitou vracia v jej spomienkach k dňu, kedy sa v ich dedine pohybovali nemeckí vojaci. Retrospektívne sa tak prenesie do okamihu, kedy sa k jej domu prikradol premrznutý Majerský, ktorého prichýlila v neobývanej izbe zatuchnutej starinou. Keďže by bez tepla periny neprežil, zabalila ho tak, ako prišiel, do ťažkej páperovej prikrývky a nechala ho ležať, kým ona kolísala svojho chorého syna. Majerského príchod však nebol pre Zitu potešením. Pocítila to najmä po príchode nemeckých vojakov, ktorých zaujal práve zvuk kolísky, v ktorej Zita uspávala svojho chlapca. Mali podozrenie, že je v dome akýsi akumulátor, ktorý by mohol byť hrozbou. Keď hlavný veliteľ zistil, že je to iba kolíska, vošli do chalupy a nútili Zitu stále kolísať. Nikto netušil, že vo vedľajšej izbe sa skrýva uniknutý partizán.

Strach a bezmocnosť, ktoré hlavná hrdinka pociťuje, sú pri čítaní úplne zreteľné. Autorovi sa aj na malom priestore podarilo dokonale vyobraziť, čo sa v Zitinej duši skrýva. Ak čítate túto novelu pozorne, môže sa ľahko stať, že ste priamo vtiahnutí do deja a obavy prežívate spolu s hlavnou postavou. Rovnako je to aj s prejavmi bolesti nielen fyzického charakteru, ale aj psychiky, ktoré pociťuje Majerský.

„Oči ho začali štípať, bolieť, slzili mu, a keď o dva dni za jasného slnka išiel s kamarátom Baďom k neďalekej studienke na vody, skríkol na neho šeptom ‚Jano, bože môj‘
‚Čo je?‘ opýtal sa ho šeptom Jano Baďo nízky, čierny hrbatý chlap. ‚Čo božekáš?’
‚Nevidím, Jano,‘ Majerský si špinavými rukami pritisol zaslzené oči a Jano Baďo ho zaviedol do bunkra.“

Kniha sa číta pomerne ľahko, no čo sa týka obsahu, je tu príliš podrobne rozobratá psychológia postáv. Na jednej strane sa autor dotýka postavenia nemeckých vojakov ako predstaviteľov zla, hrôzy a strachu, ktorý tu počas vojny panoval, a na strane druhej vyjadruje vnútorný strach a neistotu Zity Černekovej, ktorá sa však viac ako o svoj vlastný život bojí o život svojho dieťaťa a Majerského.

Proces vnútorných rozhodnutí postáv v jednoduchom protiklade života a smrti je výrazne pretlačený bojovaním o holý život. Vnútorné bitky, ale aj vonkajší svet, ktorý je popísaný v postojoch hlavných hrdinov, autor spracoval vskutku majstrovsky.

V texte prevládajú jednoducho štylizované vety, čo taktiež len uľahčuje vnímanie príbehu. Prehovory nemeckých vojakov však často vyznievajú nezrozumiteľne. Bednár ich ale zapísal foneticky, čím ušetril čitateľovi trochu práce. Dejová línia je pomerne jednoduchá. Návrat do spomienok je už v úvode načrtnutý Zitiným vnútorným prežívaním. Taktiež je v závere zreteľné ukončenie jej spomienky.

Kolíska nie je len obyčajnou beletriou. Nesie v sebe kus posolstva a akúsi výstrahu pred vojenským obliehaním. Nastoluje nám mnoho vnútorných otázok. Nielen však politických, ale i osobných. Práve preto by sa na tento kúsok nemalo zabúdať. Autor nám poskytol dielo, ktoré je obrovským prínosom nielen pre svet literárny, ale i pre samotnú spoločnosť.

Recenzent: Mária Pažmová

PlusyPlusy a charakteristické črty

– jednoduchá dejová línia

– dopodrobna rozobratá psychológia postáv a ich vnútorné prežívanie

– príbeh v čitateľovi zanechá množstvo otázok

– množstvo vulgarizmov a násilia

– dejová línia zachytáva minulosť i Zitinu súčasnosť

Pre koho ánoPre koho áno

– pre čitateľov, ktorí sa zaujímajú o príbehy z 2. svetovej vojny

– pre tých, ktorí vedia oceniť, ak autor do príbehu zasadil postavy, ktorých pocity a vnútorné rozpoloženie nám dokonale predostrel

Pre koho niePre koho nie

– pre čitateľov, ktorí v príbehoch nestrpia násilie

– pre tých, ktorí sa nezaujímajú o príbehy zachytávajúce obrazy z vojny

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Kalligram

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 01hod 20min

Počet strán: 51

 

Je smola naozaj dedičná? Čítaj viac
Romanticko-dramatický príbeh o hľadaní životných radostí. Čítaj viac
Ak to vzdajú iní, máte o dôvod viac pokračovať v ceste. Čítaj viac
Je možné uniknúť spod pazúrov nebezpečnej zrady? Čítaj viac
Domov je tam, kde je naše srdce. Čítaj viac
Príbeh, ktorý potvrdzuje starú známu pravdu – susedov si nevyberieš. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip