Když žena muže kárá

René Melichar

Mužský pohľad na každodenný svet.


Aké je to riadiť auto so svojím starým deduškom? Je lepšie, ak kameraman príde do štúdia nalačno? Má zmysel dávať si novoročné predsavzatia? Ak sa práve pýtate, čo sú to za otázky, vedzte, že v tejto chvíli majú svoje opodstatnenie. Hoci znejú úplne banálne, predsa len môžete na ich pozadí predvídať čosi humorné. A presne taká je i táto kniha.

když žena muže káráVtipná, humorne ladená, zachytávajúca všedné i menej všedné situácie, napísaná životom a v neposlednom rade i zástupcom mužského pohlavia. René Melichar je v susednej Českej republike dobre známy a jeho blogy sa tešia vysokej čítanosti. V tejto knihe čitateľ nájde takisto zbierku jeho životných príhod zostavenú z každodenných situácií, okamihov a udalostí. Niektoré z nich vám budú povedomé – mužský čitateľ v nich uvidí sám seba a ženské publikum tu zasa stretne svoje milované polovičky. Veľmi často si tu autor posvietil práve na spolužitie ženy s mužom a pomocou bežných chvíľ, ktoré sa udejú v každej domácnosti, poukázal na rozdielne vnímanie sveta týchto dvoch pohlaví.

„Bylo teda nutno ulevit dětem v jejich nelehké situaci jinak, potřebují přece snížit teplotu a zároveň odpočívat.
,Dám je do vany!‘ zaskvěl jsem se novým, už zase geniálním nápadem. ,Stejně se celý den jen válejí, tak to budou dělat dál, jen díky své teplotě ohřejí tatínkovi plnou vanu vody, aby – až se vrátí z práce – mohl brát osvěžující koupel,‘ radostně oznamuji své nerovné žene, která si klepe na čelo a ve slabé chvílce mi dokonca prezradila, že jsem vůl.“

Když žena muže kárá predstavuje nenáročné, oddychové čítanie, ktoré patrí do rúk tým, čo chcú na chvíľu vypnúť a preniesť sa do sveta, ktorý im svojimi okolnosťami privodí úsmev na tvári a nebude od nich vyžadovať silné sústredenie či zamýšľanie sa nad mnohými životnými skutočnosťami.

Kniha obsahuje množstvo pomerne krátkych kapitol, ktoré na seba navzájom nadväzujú len veľmi pozvoľna. Tieto časti je možné označiť ako vtipné fejtóny, postrehy či opisy situácií, z ktorých niektoré zažíva pravidelne i čitateľské publikum a iné zasa neokúsi vôbec, prípadne veľmi zriedka.

„Budík na telefonu vzbudil blízké i vzdálené sousedy ve čtvrt na šest, vzbudil děti, mou ženu, jen mne zanechal v krásném snění. Matně si vybavuji, že jsem ho vyloučil z buzení, že si jako dám ještě malou chvilku, ale malá chvilka se mi nekontrolovatelně potáhla na chvilku delší. /…/ Koukám na svou klidně podřimující ženu a něžně, s láskou jí budím: ,Tos mě nemohla vzbudit!?‘“

Celým textom sa šíri jemný a nevtieravý humor, no myslím si, že i ten má svoju cieľovú skupinu. Zatiaľ čo jeden čitateľ bude vnímať písmenká s permantným úsmevom na perách, druhému tento nadhľad nemusí prejsť cez kožu až do krvného obehu. Ak však obľubujete situačnú či charakterovú komiku a pod slovíčkom humor si predstavujete aj hyperbolizáciu všedných skutočností, je tu veľká šanca, že si úsmev prederiu cestu aj k vám.

Aj keď príbeh práve nehýri dynamikou či napätím a pozostáva „len“ z útržkovitého rozprávania, predsa len má niečo do seba a dokáže si k sebe čitateľa pripútať. Možno to má na svedomí práve svojskosť a špecifickosť, ktorá sa nesie celým rozsahom knihy, no možno za to môže aj fakt, že kniha od čitateľa naozaj „nepýta“ nič, len kúsok voľného času.

Dialógy sú tu zastúpené v menšej miere, no knihe to na kráse neuberá. Číta sa pomerne rýchlo a ľahko a myslím, že slovenskému čitateľovi nebude prekážať ani český jazyk. Ak po príbehoch v čestine siahnete častejšie, nenájdete tu žiadne slovíčka, s ktorými by ste si nevedeli poradiť, a ak český jazyk nie je vo vašej knižnici práve najbežnejší, chvíľu možno potrvá, kým si na výrazové prostriedky a odlišnú skladbu viet zvyknete.

Táto zbierka fejtónov je vhodná pre tých, ktorí sa chcú zabaviť a pomocou knižného sveta si oddýchnuť od ruchu života. Ak máte chuť na netradičné, jednoduché a humorne ladené dielko, ktoré vás nevyčerpá, ale práve naopak – svojou bezstarostnosťou nabije pozitívnou energiou, tento súbor minipríbehov stojí za povšimnutie.

Recenzent: Martina Melišková
Marcová výzva: recenzia č. 7

PlusyPlusy a charakteristické črty

– zbierka fejtónov písaná v prvej osobe

– pomerne krátke kapitoly

– dej zachytáva rôznorodé situácie

– humor, vtip a nadhľad

– menej dialógov

Pre koho ánoPre koho áno

– pre mužov aj pre ženy

– pre čitateľov, ktorí v knižke hľadajú priestor na oddych

– ak hľadáte zbierku viacerých minipríbehov

Pre koho niePre koho nie

– pre čitateľov, ktorí očakávajú jeden súvislý príbeh pozostávajúci z úvodu, jadra a záveru

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Brána

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 04hod 12min

Počet strán: 192

 

Keď sa zo vzdelávania mladých ľudí stane biznis vedúci k zlatej bani. Čítaj viac
Príbeh o (ne)všednom živote, o láske, odpustení, osamelosti i nachádzaní samého seba. Čítaj viac
Fantázia či sen? Kedy veriť svojim očiam a kedy sa spoliehať na zdravý úsudok? Čítaj viac
Konštruktívna kritika pomáha rásť, dobre mienená rada poteší, súhlasné pokyvkanie hlavou smerom k nám zasa pohladí dušu. No je všetko také, ako sa na prvý pohľad zdá? Skutočne nám... Čítaj viac
Je všetko naozaj tak, ako má byť? Čítaj viac
Všetko čo dáme, sa nám i vráti. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip