Karlík a továrna na čokoládu

Roald Dahl

Čarovná rozprávka, z ktorej ponaučenie si môžu vziať i dospelí.


Všetci si občas povieme, že v dnešnom svete už skromnosť, pokora a dobrosrdečnosť dávno vymreli. A nielen to! Dokonca sú oceňované ich protipólne vlastnosti! Tiež si myslíte, že faloš, tvrdohlavosť či široké lakte dokážu človeku priniesť šťastie a blahobyt?

karlik-a-tovarna-na-cokoladu-duzeKrajinou sa šíri správa vyvolávajúca priam masovú hystériu. Všetci na kilá kupujú čokolády Willyho Wonku a hľadajú v nich zlatý tiket, ktorý by im umožnil vstúpiť do jeho obrovskej čokoládovej továrne. V mestečku blízko tejto fabriky žije i chlapec pochádzajúci z chudobnej, no pokornej a dobrosrdečnej rodiny – Karlík Bucket. Zdieľajúc jeden skromný domček so svojimi štyrmi starými rodičmi, s mamou a otcom iba tíško sleduje vlnu šialenstva, ktorú vyvolali zlaté tikety. Dobre totiž vie, že on sa návštevníkom nikdy nestane, preto len spovedá svojho starého otca, aby sa dozvedel čo najviac podrobností o mýtmi opradenej továrni. Zázračnou náhodou sa mu však podarí jeden tiket v čokoláde nájsť a on sa tak ocitá priamo v jej útrobách spolu s ostatnými deťmi a ich sprievodom. Zdá sa však, že továreň Willyho Wonku neznáša arogantné, drzé, namyslené a nevychované decká. Prehliadka fabriky sa zmení na jedno veľké dobrodružstvo, ktoré Karlíkovi dokáže, že skromnosť sa v dnešnom svete stále vypláca.

Len málo rozprávok v sebe ukrýva zmysluplné posolstvo, no toto je jedna z nich. Príbeh o čudnom výrobcovi čokolády a rozmanitých cukroviniek pozná snáď každý, či už naň natrafil v knižnej alebo filmovej verzii. Pomocou pestrosti charakterov autor poukázal na zlé povahové vlastnosti a vyzdvihol dôležitosť tých dobrých, pričom nevybočil z rozprávkového žánru a zachoval všetky jeho typické prvky – príjemné napätie, magické znaky a dej dýchajúci špecifickou atmosférou.

Jednotlivými kapitolami poslucháčov doprevádza interpretka Barbora Hrzárová. Spočiatku som pred ženským hlasom mala trochu rešpekt, nakoľko som nemala istotu, či v niektorých miestach nebude pôsobiť piskľavo či rozmaznane. Obavy sa mi však počas celej dĺžky audioknihy nepotvrdili a po niekoľkých kapitolách som si nevedela predstaviť, že by sa rozprávač zmenil. Či už šlo o výpovede mužských alebo ženských postáv, všetky pôsobili prirodzene a nevtieravo. Rozprávačka sa hrala s intonáciou, polohou aj rozmerom hlasu a prispôsobovala ho konkrétnym situáciám v deji.

Hudba sprevádzajúca kapitoly nebola jednotná a menila sa nielen jej dĺžka. Niekedy novú časť ohlásilo len pár tónov, inokedy bola táto znelka dlhšia. Vždy však ladila s príbehom a nepôsobila rušivo, práve naopak – vedela zdôrazniť i podčiarknuť mierne napätie, veselosť či rozprávkovú atmosféru.

Karlík a továrna na čokoládu odporúčam pre malých aj veľkých poslucháčov, ktorí majú chuť na čarovný príbeh, pri ktorom na nich nebude číhať hrozba, že by sa im po niekoľkých vypočutiach zunoval. Audiokniha je skvelým spoločníkom pri zaspávaní, prípadne pri vykonávaní bežných domácich prác. No nezáleží na tom, pri akej činnosti vám tento príbeh bude robiť spoločníka, je tu veľká šanca, že sa ho po čase rozhodnete vypočuť znovu.

Recenzent: Lenka Šimonová
Marcová výzva: recenzia č. 14

PlusyPlusy a charakteristické črty

– čarovný a podmanivý príbeh, ktorý obsahuje obrovské ponaučenie

– hlas interpreta dokáže zachytiť obsiahnuť všetky postavy

– plynulá gradácia deja

– sprievodná hudba k jednotlivým kapitolám nie je jednotná

Pre koho ánoPre koho áno

– pre malých aj veľkých poslucháčov (v prípade detí je odporúčaná veková kategória 4+)

– pre tých, ktorí obľubujú rozprávkové príbehy s fantastickými prvkami

– pre poslucháčov, ktorí chcú svojim deťom ponúknuť rozprávku s pekným ponaučením

Pre koho niePre koho nie

– pre deti mladšie ako 3 roky

– pre poslucháčov, ktorí hľadajú pomerne jednoduchú rozprávku s nekomplikovanou zápletkou

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Tympanum

Dĺžka audioknihy: 4hod 35min

Interpret: Barbora Hrzárová

Jazyk: český

Typ audioknihy: audiokniha kompletná

Kategória: Rozprávky

Ukážku zadarmo ako aj plnú verziu audioknihy nájdete TU.

 

Nikdy neviete, kde všade sa dá vaše nadanie využiť. Čítaj viac
Veríte na duchov? Na príšery, iný svet, inú dimenziu? Ak áno, možno len máte príliš bujnú fantáziu. Ale čo ak nie? Čítaj viac
V knihe od Keith Donohue sa nám paralelne otvárajú dva svety. Jeden z nich je navlas rovnaký tomu nášmu. Bežní ľudia, bežné životy, všedné problémy. V tom druhom je to trochu... Čítaj viac
Prepletený príbeh, ktorý nielen slabším povahám naháňa hrôzu. (Recenzia na audioknihu od severského autora Samuela Bjorka) Čítaj viac
Mare Barrow žije vo svete, v ktorom všetky práva a výhody prideľuje farba krvi. Až do sedemnástich rokov verí klamlivej domnienke, že patrí medzi... Čítaj viac
Keď sa stretnú svety živých a mŕtvych. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip