Karin Krausová (aj o Otecko sa postará)

„Milujem ľudí, ktorí sa nezľaknú samých seba. “13925586_1134094689981718_4575342876864696871_oTvoja novinka Otecko sa postará je už na pultoch. Doposiaľ som knihu s podobným motívom nečítala. Prezradíš našim čitate
ľom, o čom kniha je?

Vtipný príbeh príbeh mladej rodiny, ktorá sa teší zo svojho prvého potomka, a po jeho príchode na svet nastupuje na materskú dovolenku Bela, hlavná hrdinka príbehu. Mama na plný úväzok, ktorá si užíva strasti a starosti mamičkovskej „dovolenky“. Dovolenky, ktorá v skutočnosti žiadnou dovolenkou nie je. Až do chvíle, kým sa jej manžel neprizná, že to s jeho podnikaním nevyzerá dobre. Vlastne, je to celé zlé a rodina bude mať o chvíľu vážny finančný problém. Ak niečo nevymyslia. Tak vymyslia.

Kedy prišla prvá myšlienka napísať knihu o mužovi na materskej? Inšpirovala ťa reálna mužská postava, ktorá si túto „dovolenku“ vyskúšala?

Inšpirovalo ma pár oteckov, ktorých som mala možnosť pozorovať zblízka, ale aj z diaľky, ako si počínajú pri svojich ratolestiach, a zalovila som následne hlboko vo svojej pamäti. Vraví sa, že snaha je polovica úspechu, ale v niektorých prípadoch to akosi neplatí.

Ako vyzeral tvorivý proces? Žila si a dýchala za Artúra? Alebo ostal v počítači a len čo si ho vypla, Artúr mal povinný spánok?

Artúr je moja obľúbená postava. O niečo viac ako Filip z románu Sukničkár. Artúr sa aspoň snažil, chcel, aj keď to občas vyzeralo, akoby pritom čo stváral, buď nerozmýšľal, alebo rozmýšľal až príliš. No jednoducho chlap. Hodený do vody, v ktorej si doteraz omočil iba členky. a zrazu bolo treba vedieť plávať.

Ako si spomínaš na časy, keď tvoje deti potrebovali nepretržitú starostlivosť? Čo pre teba znamenala materská?

Naj roky v mojom živote. Zišli sme sa na materskej dovolenke staré kamošky. Pridali sa k nám susedy, ich známe, sesternice. Mafia matiek! Trávili sme ju spolu s našimi deťmi v jednom veľkom kolektíve. Deti sa navzájom hrali, bili, uzmierovali a celé dokola. Tisíckrát. Jedna druhej sme sa sťažovali, ako sme pribrali, že nič nestíhame, aké sme unavené. Jedna druhú sme do morku kostí chápali. Keď sme mali pocit, že potrebujeme vyjsť von zo sveta, kde sa používa materinský plurál, robili sme si navzájom auparky. Na dve hodky, to úplne stačilo. Pobehať v meste obchody, zájsť ku kaderníčke, na kávu bez toho, aby sme museli so sebou vláčiť kočík, dieťa, náhradné plienky, vreckovky, fľašu s čajom. Pieskovisko na sídlisku sme dokázali obsadiť úplne celé. Kopa zaparkovaných kočíkov, detských bicyklov, kolobežiek, kočíkov pre bábiky. Deti desiatovali, olovrantovali a niekedy aj obedovali s lopatkou na piesok v ruke. My, matky na plný úväzok, sme posedávali na okolitých lavičkách. Spoločne trávené chvíle, spoločné témy, detské pesničky a básničky v podaní našich detí, ktorým spočiatku nikto z nás nerozumel, striedal plač, smiech, drobné úrazy, kolektívne kiahne. Škoda, že sa ten čas už nikdy nevráti.

Aká je to dokonalá matka?

Nijaká. Neexistuje. Všetci predsa robíme chyby! Takže márna snaha, milé mamy a nastávajúce mamičky. Život nie je showbiznis.

Náš mužský čitateľ Boris sa pýta, či je muž na materskej dobrý nápad…

V niektorých prípadoch určite áno. Existujú predsa muži, ktorí to zvládajú v pohode, častokrát lepšie ako matky ich detí… Je to individuálne.

Ako s odstupom času vnímaš svoje predošlé knihy? Zmenila by si v nich niečo? Koniec, zápletku, počet postáv… Alebo už to, čo raz bolo napísané, jednoducho neriešiš?

Nieee, nič by som nemenila. Pravdupovediac, nikdy som sa nad tým v tomto kontexte ani nezamýšľala. Napísané, vydané. V knižnom formáte, napospas čitateľskej verejnosti, ktorej to bolo určené. Nech hodnotia iní, ja som napísala.

Máš medzi svojimi knihami favorita? Ku ktorej knihe ťa to aj po čase najviac ťahá?

Marnivá sezóna je kniha, ku ktorej sa zvyknem vracať. Prelistujem a prečítam si pár odstavcov. Po prečítaní sa vždy uškrniem. Ale námetom sa mi asi najviac páči román Rebelka. Podľa mňa je v živote dôležité čeliť výzvam, nájsť si svoju vlastnú cestu, uplatniť a zúročiť to, čo v sebe objavíme. Čo nám ktosi, pánboh vie prečo, nadelil pri našom prvom nádychu. Talent, schopnosti, istý druh výnimočnosti robiť veci inak, ako to robia všetci okolo nás. Milujem ľudí, ktorí sa nezľaknú samých seba.

12992784_1060166924041162_595407361_nBude mať podľa teba aj Otecko sa postará úspech v mužskom publiku?

To netuším. Ale zacitujem z knihy.
Muži sú večné deti, ktoré rokmi menia iba svoje hračky.
Toto sa nebude páčiť všetkým chlapom, to viem už teraz.

Po piatich knihách si zmenila vydavateľa… Pre mnohých nečakané a odvážne rozhodnutie. Čo ťa k tomu viedlo?

Vydavateľstvo, ktoré vydáva romány pod značkou MODERNÉ ROMÁNY, som založila pred šiestimi rokmi. Bol najvyšší čas niečo s ním podniknúť, skúsiť si niečo nové. Pre mnohých nečakané rozhodnutie, pre mňa nová skúsenosť. Život je zmena… Neustála.

Trúfaš si odhadnúť, čo chcú v dnešných časoch ľudia čítať?

Čitateľský vkus a dopyt po žánri je malé literárne Niké s.r.o. Nikdy na sto percent neviete, aká kniha zaujme na trhu natoľko, že sa z nej stane bestseller. Ostáva vám spoľahnúť sa na vlastnú intuíciu, garantovať čitateľom dobre napísaný príbeh a podporiť predaj titulu. A potom už len čakať, ako sa k vašej práci postaví čitateľská verejnosť.

Zastávaš názor, že na dobrého spisovateľa sa nezabudne ani v čase, keď svojej tvorbe dopraje dlhoročnú pauzu?

Na dobrého spisovateľa sa nezabudne nikdy, stane sa svojím spôsobom nesmrteľným.

Čo si predstavuješ pod pojmom úspech?

To posledné, čo sa v dnešnej dobe odpúšťa? (úsmev)
Alebo inak. O niečo menej dramaticky vyjadrené. Úspech je žiť si svoj život podľa vlastných predstáv. Byť spokojný sám so sebou, mať okolo seba ľudí, na ktorých ti záleží a ktorým záleží na tebe. Tak ozajstne. Úspech znamená byť zdravý, šťastný a milovaný. Všetko ostatné je v živote v konečnom dôsledku nepodstatné.

Tento rok ti vychádzajú v českom preklade dva romány. Vesmír je ženatý a Babinec. Za pomerne krátky čas budeš mať na českom trhu štyri zo siedmych románov, ktoré si napísala. Ako vnímaš fakt, že tvoje romány sú žiadané aj za hranicami slovenského trhu?

Pozitívne a s rešpektom. Každý autor túži po tom, aby sa jeho knihy čítali, dobre predávali a prekladali. Ak tomu tak nie je, niekde sa stala chyba. Bez sebareflexie by človek nemal robiť nič v živote. Ani písať knihy.

Človek nemusí byť jasnovidcom, aby po prečítaní tvojich kníh zistil, že pragmatizmus a realistický pohľad na svet sú pevnou súčasťou tvojho života. Vedela by si sa definovať ako človek – osoba, ktorou si aj vtedy, keď nepíšeš príbehy?

Stále som sama sebou. Či šoférujem, čítam, vysávam alebo odpovedám na otázky v rozhovore – ako práve teraz. Som pragmatický realista, ktorý má rád ľudí so zmyslom pre humor, s patričnou dávkou irónie a obrovskou dávkou sebareflexie.

Čo robí knihu nezabudnuteľnou?

Ako pre koho. Pre mňa ani nie tak námet, ako myšlienky, ktoré sa ti z prečítaného dostanú pod kožu. Spôsob, akým autor vníma okolitý svet, situácie bežného života, ako ich dokáže vyjadriť, sprostredkovať čitateľovi. Akési posolstvo, ukryté medzi riadkami, kapitolami, ktoré sa pri čítaní pomaly vynára z textu a po dočítaní sa dá verbálne vyjadriť. Jasne, zrozumiteľne, zmysluplne.

Karin, máme tu finále… V poslednom čase zvykneme klásť našim respondentom trochu zapeklitú otázku. Čo si predstavíš pod pojmom šťastie?

Zapeklité otázky mi boli vždy podozrivé. Vypovedajú totiž viac o tom, kto sa pýta, ako o respondentovi.
Šťastie nie je nič iné, iba dôsledok pozitívneho myslenia a bezproblémového vnímania reality. Pozitívne myslieť sa podľa mňa nedá naučiť, odkopírovať alebo vysedieť na motivačných školeniach. Všetci sme produktmi vlastných myšlienok.
Sme tým, ako myslíme, a preto sú na svete ľudia šťastní a aj ľudia nešťastní.

Rozhovor zostavila: Martina Melišková
Fotografiu poskytla: Karin Krausová
©plutonium.sk

Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip