Jeden z milióna

Monica Woodová

Jeden z milióna je dojímavý román o zlomených srdciach, ktoré v sebe aj napriek obrovskému utrpeniu nájdu schopnosť milovať a odpúšťať. 


Príbeh stoštyriročnej ženy a nevšedného chlapca, ktorý jej pomáha s prácami okolo domu, ale i príbeh o priateľstve, ktoré sa dotkne každého člena chlapcovej roztrieštenej rodiny. 

jeden-z-miliona_titulkaGitarista Quinn Porter dlhé roky chodieva na turné, bezhlavo sa vrhá z jedného koncertu na druhý a netrávi takmer nijaký čas s bývalou manželkou Bellou a neobyčajným jedenásťročným synom posadnutým Guinnessovými rekordmi. Keď chlapec nečakane zomrie, Quinn hľadá odpustenie za svoje otcovské nedostatky a rozhodne sa, že za chlapca dokončí úlohy potrebné na získanie skautskej nášivky.

Sedem sobôt sa preto stará o domov Ony Vitkusovej, lišiackej stoštyriročnej imigrantky z Litvy, ktorú chlapec navštevoval každý týždeň. Quinn čoskoro zistí, že ju chlapec nahovoril na to, aby sa pokúsila dosiahnuť svetový rekord v kategórii najstaršia šoférka s vodičským oprávnením. A tam sa jej tajomstvá len začínajú.

Quinn aj napriek počiatočnej nechuti prevezme chlapcove povinnosti a medzi ním a Onou sa postupne vytvorí pevné priateľské puto, vďaka ktorému konečne pochopí svojho syna: chlapca s výnimočnými pozorovacími schopnosťami, ktorý vždy pozorne počúval a stále sa čosi učil.

Jeden z milióna je čarovný príbeh o liečivej sile priateľstva, hudby a o nečakaných viacgeneračných vzťahoch.

Úryvok

Piata kapitola

Štvrtú sobotu, ešte predtým, než sa pustil do domácich prác, priniesol chlapec One výtlačok s osobnými údajmi madam Jeanne Louisy Calmentovej z mesta Arles vo Francúzsku. Zomrela v roku 1997 a hrdila sa zrejme nepremožiteľným titulom najdlhšie žijúceho človeka.
V dejinách.
„Stodvadsaťdva rokov,“ prednášal chlapec hlasom príznačným pre šestnáste storočie, keď sa na uliciach vyhlasovali oznamy, „a stošesťdesiatštyri dní.“
„Absurdné!“ zvolala Ona. „Daj sem.“ Veľa tam toho nebolo. Život madam Calmentovej sa, podobne ako životy väčšiny ľudí, skladal z hŕby všedných dní, no podobne ako väčšinu ľudí, ani ju to neodradilo od poskytovania rád. „Každý deň kúsok čokolády?“ začudovala sa Ona. „To je jej recept na dlhovekosť?“
Chlapec pohľadom preletel ostatné rady, ako dosiahnuť nesmrteľnosť a opýtal sa: „Čo je portské?“
„Víno. Francúzi naň nedajú dopustiť.“ Zdvihla zrak. „Ako si sa k tomu, prepána, dostal?“
„Viete, čo je internet?“
„Samozrejme, že viem. Absolvovala som kurz vo verejnej knižnici na jar roku 2000. Veľa kriku pre nič. Je ešte horší než televízia.“ Poriadne si ho premerala: pod uhladenými spôsobmi a čistučkou rovnošatou sa predsa len ukrýval chlapec dvadsiateho prvého storočia. Odo dňa svojho narodenia stála Ona pri zrode automobilov, lietadiel, automatických práčok, atómových bômb, raketoplánov, jednorazových plienok a  tlačidlových telefónov a  každý z  vynálezov vnímala ako samozrejmosť. Vrchol úžasu dosiahla v  roku 1969, keď na Mesiaci pristál prvý človek. No tento staromódny chlapec, čo v pohodlí svojej izby vyťahoval z akéhosi stroja informácie o Francúzsku a mal mobil veľký ako hrkálku, pre ňu predstavoval tvrdý oriešok. Rukami si uhladila vlasy, akoby si chcela v hlave utriediť všetky technologické výdobytky, ktoré už kedysi vstrebala.
Vytiahol ešte niekoľko papierov s ďalšími rozhovormi s madam Calmentovou. Ona si ich prečítala od začiatku do konca s chlapcom nazerajúcim ponad plece. Mal príjemne teplý dych. „Povedala by som, že madam Calmentová je celkom pekná chvastúnka.“
„Pozrite sa na toto,“ ukázal prstom chlapec.
Ona čítala: „‚Mám iba jednu vrásku a sedím si na nej?‘ To sa tvoja slávna rekordérka rozhodla povedať celému svetu? Všetkým ďalším pokoleniam? Alebo skôr pozadiam?“
Chlapec sa rozosmial – znova ju znepokojil svojím výskotom. Rozozvučal sa a hneď aj stíchol, akoby bol presne načasovaný.
Ona iba pohŕdavo zasipela. „Keď si pomyslím, aké významné ocenenie sa premrhalo na takú prízemnú osobu…“ Znova si prehliadla fotografiu z  oslavy stodvadsiatych druhých narodenín tej chuderky. „Aj nákova uprostred pádu by pri pohľade na jej tvár ostala visieť vo vzduchu,“ zamrmlala. Chcela porovnať ochabnutú tvár madam Calmentovej s  výzorom starčekov zo svojho okolia, ale nedokázala si spomenúť na jedinú živú dušu, ktorá by sa aspoň s prižmúrením oka približovala k jej veku, nieto ešte k veku madam Calmentovej. Dúfala, že aspoň vlasy nemá až také hrozné. „Ako sa to tej starej mitrhe podarilo?“
Chlapec opäť ukázal na stránku s výrokmi madam Calmentovej.
„Šokoladas ir vynas,“ zašomrala Ona. Čokoláda a víno. Slová jej vykĺzli z úst a chlapec nahol hlávku ako načúvajúci vtáčik.
„Už zasa to robíte,“ poznamenal.
„Viem,“ silno si poklopala po hlave.
„Kedy máte narodeniny?“ opýtal sa a z ruksaku vyťahoval zápisník.

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Motýľ

Preklad: Veronika Fričová

Pôvodný názov: The One-in-a-Million Boy

Počet strán: 344

Titul vychádza: 5. 12. 2016

 

Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip