Jeden veľký sen

Steve Peifer & Gregg Lewis

Obrovská strata odštartovala novú životnú etapu.


Vyrovnať sa so skutočnosťou, že nie vždy život plynie tak, ako by sme chceli, je poriadne náročné. Rodina, ktorej príbeh zachytáva táto kniha, sa rozhodla pre mimoriadnu zmenu. Čo to bolo a aký účinok sa napokon dostavil?

Jeden velky sen_TITULKASteve a Nancy utŕžili od života poriadnu ranu. Keď sa rozlúčia s najmladším členom ich rodiny, rozhodnú sa zmeniť prostredie a odísť na jeden rok do Kene, aby svoj žiaľ pretavili do inej podoby a pomohli tým, čo to najviac potrebujú. Z hlavy rodiny sa tak v Afrike stáva učiteľ pomáhajúci deťom osvojiť si počítačové základy. No misia sa zvrtne a z jedného roka sa stane doba neurčitá. V Afrike americká rodina nachádza viac, ako by boli spočiatku ochotní pripustiť. Hoci tam prišli rozdávať, obdržia niekoľkonásobné množstvo energie, sily a myšlienok, ktoré do práce investovali oni sami.

„Mnohí pociťovali veľkú túžbu ísť do Afriky – čosi ako volanie, ktoré som však u seba nikdy nezaznamenal. Bol som poctený, že môžem byť medzi ľuďmi presvedčenými o správnosti svojej voľby. No zároveň som mal pocit pokory, pretože som nedosahoval ich úroveň. Po tomto stretnutí so skúseným misionárom – veteránom som sa musel opäť pýtať sám seba: Čo tu, dočerta, robí niekto ako ja?“

Rozprávačom príbehu je Steve Peifer, ktorý sa čitateľom prihovára pomerne špecifickým spôsobom. Vlastné zážitky občas opíše i tak, že do textu pripojí email, ktorý v tom čase odosielal svojim priateľom do Ameriky. Tieto pasáže sú relatívne časté, graficky sú od ostatného textu odlíšené kurzívou a je v nich citeľný akýsi osobný a emotívny nádych. Občas Steve podá štafetu i manželke a zopár skutočností priblíži čitateľom jej slovami pomocou zápiskov, ktoré si viedla.

Príbeh je z väčšej časti opisný a priamej reči tu čitateľ nájde len málo. Kniha sa dôsledkom toho číta trochu pomalšie a isté pasáže môžu mať na publikum jemne utlmujúci účinok. Situáciu však dokážu zachrániť úryvky, v ktorých autor približuje niektoré detaily z afrického prostredia. V porovnaní s inými knižkami, v ktorých hlavní aktéri blúdia africkými krajinami, je v tomto príbehu oveľa menej faktov a zarážajúcich informácií, no predsa len je tu možné nájsť skutočnosti, ktoré na chvíľu otrasú svetom čitateľov. Zväčša sa autor zameriava na typické problémy rozvojových krajín – hlad, nízka miera gramotnosti, kultúrne odlišnosti, epidémia vírusu HIV, nedostatočná hygiena a zdravotná starostlivosť.

„Jedným z najväčších problémov doktorov v tejto nemocnici bolo to, že keď pacienta liečili na jednu chorobu, zväčša uňho objavili aj iné ochorenia. Voda v Keni je totiž značne znečistená a ľudia si často nemôžu dovoliť poriadne jedlo, takže telá detí sú plné améb. Africké deti majú preto aj oveľa viac zdravotných ťažkostí ako ich rovesníci inde na svete.“

I keď dej plynie pozvoľna, čitateľov upúta aj druhá, takpovediac okom neviditeľná stránka knihy. Počas celej dĺžky príbehu je cítiť autorovu silnú vieru v Boha a pokoru, s akou pristupuje k životu, k jeho strastiam i radostiam. Navyše príbeh disponuje aj peknými myšlienkami, ktoré tvoria podmnožiny jednej veľkej idey – vďaku vo svojom srdci môžeme nájsť i v okamihoch, keď sa nám rúca svet.

Jeden veľký sen je pomaly plynúci, no pútavý príbeh dýchajúci vlastnou a ťažko opísateľnou atmosférou. Nezachytáva len poriadne divoké africké dobrodružstvo, no zároveň je i výpoveďou človeka, ktorý vlastné šťastie našiel vo chvíľach, kedy by sa iní úplne zložili. Poskytol nám tak dôkaz toho, že za svoj život si zodpovedáme my sami bez ohľadu na to, aké polená sa nám pritrafia pod nohy. Buď ich preskočíme, potkneme sa, zostane pred nimi nemo stáť, alebo ich zúžitkujeme ako stavebný materiál pri plnení svojich snov.

Recenzent: Sabina Walterová
Marcová výzva: recenzia č. 32

PlusyPlusy a charakteristické črty

– pomalší dej

– menej dialógov

– príbeh je z väčšej časti opisný

– v texte sú prítomné prepisy emailov a zápiskov

– príloha s niekoľkými fotografiami

– pekné myšlienky

– citeľná pokora a viera v Boha

Pre koho ánoPre koho áno

– pre mužov i pre ženy

– pre milovníkov skutočných príbehov

– pre čitateľov, ktorí obľubujú príbehy z afrického prostredia

Pre koho niePre koho nie

– pre čitateľov, ktorí očakávajú dynamický a napínavý dej

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Motýľ

Preklad: Jozef Galata

Pôvodný názov: A Dream So Big: Our Unlikely Journey to End the Tears of Hunger

Recenzent knihu čítal: 07hod 25min

Počet strán: 360

 

Keď sa spomienky na najkrajšie obdobie nášho života rozplynú ako ranná hmla. Čítaj viac
Spoločnosť, ktorá uznáva nesprávne hodnoty, nikdy nebude napredovať. Čítaj viac
Nádej a viera v lepšie začiatky sú to jediné, čo nás občas drží pri živote. Alebo sme to práve my, kto drží pri živote nádej? Čítaj viac
Mare Barrow žije vo svete, v ktorom všetky práva a výhody prideľuje farba krvi. Až do sedemnástich rokov verí klamlivej domnienke, že patrí medzi... Čítaj viac
Máme šťastie skutočne na dosah v každej chvíli? Čítaj viac
Príbeh, v ktorom dôjde k stretu troch časových rovín. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip