Janka Benková (o knihe Šťastná žena)

„Slovenský trh je maličký, vyvíja sa iba veľmi pomaly, je zavalený domácimi i zahraničnými titulmi.“


Jana Benkova

Foto: Petra Áčová

Janka, titul Šťastná žena bol pokrstený na minuloročnej Bibliotéke a krstil sa veľmi milým spôsobom. Vieš našim čitateľom, ktorí sa Bibliotéky nemohli zúčastniť, povedať, ako krst prebiehal a čím sa krstilo?

Bolo to jedno z najkrajších uvedení mojej knihy na trh, pretože bolo pre mňa aj veľmi osobné – krstnou mamou knihy sa stala moja dlhoročná kamarátka, skvelá moderátorka Lenka Šóošová. Knihu sme aj preto pokrstili na znak pevného priateľstva náramkami, a to našimi obľúbenými Cruciani.

Od vydania knihy už uplynulo pár mesiacov. Aké reakcie kniha zožala?

Teším sa, že veľmi dobré a svedčia o tom aj vysoké čísla predaja, je to jeden z mojich najúspešnejších románov. Teším sa, že aj pri tejto knihe sa potvrdilo, že moju tvorbu nečítajú iba ženy, ale aj muži, a mám radosť z reakcií čitateliek, že je román krásny aj vizuálne – s veľmi ženským, lesklým prebalom a grafickými prvkami aj vnútri. Postaralo sa o to všetko Nakladatelství Brána, ktoré mi Šťastnú ženu vydalo a ktoré je vydavateľom mojich kníh aj v Českej republike.

Vedela by si charakterizovať cieľovú skupinu?

Viem ju presne, dávam si robiť každé tri roky prieskum, aby som vedela, kto moje knihy číta a kam ich smerovať. Dve tretiny mojich čitateľov tvoria tí medzi 15 až 35 rokom a potom do 45 rokov. Takže to v knihách striedam – niektoré smerujem viac na dievčatá, iné na zrelších čitateľov a takou je aj Šťastná žena.

V príbehu je znázornené aj politické zákulisie a musím povedať, že nie práve lichotivým spôsobom. Nebála si sa ukázať čitateľom pravdivú tvár politiky?

Nebála, práve naopak, myslím si, že špinavé slovenské politické zákulisie treba odhaľovať, lebo ľudia potom ani nevedia, koho vlastne volia. Naletia na akékoľvek viackrát opakované sladké reči.

Prečo si si zvolila práve toto prostredie či motív? 

Pretože som ho počas 6 rokov pôsobenia v prvej politickej lige videla na vlastné oči a dnes sa už len prekvapujem, že sú ešte ľudia, ktorí dokážu veriť niektorému z našich politikov. Tu sa politika robí iba fiktívne, verbálne pred televíznymi kamerami, reálny prínos za ostatných 25 rokov pre ľudí nemá. Chýba perspektíva, koncepčnosť… Politici, čo získavajú reálny vplyv na riešenie vecí verejných, sú buď neschopní, alebo iba sluhami podnikateľov a finančných skupín, a po nasledujúcich voľbách sa na tom ešte nič nezmení… Zmení sa vtedy, ak si ľudia budú žiadať zmenu a tento chaos im prestane vyhovovať.

V Šťastnej žene sa súčasne odohráva i romanticko-dramatická zápletka. Spomínaš si na prvý moment, kedy si vo svojej mysli stretla konkrétne postavy?

Áno, kniha sa mi prisnila. Je to román, ktorý obsahuje aj črty z politického zákulisia – príliš veľa politiky som do neho nechcela natlačiť, lebo viem, že nie každý číta o politike rád. Ale fakt, že táto malinká, v podstate bezvýznamná slovenská politická scéna je iba divadlom pre občanov s výsledkom práce len pre vyvolanú skupinku ľudí, napojených na vždy práve aktuálnu politickú moc, ten som vynechať nemohla.

Z knihy sa dá vyťažiť niekoľko zaujímavých myšlienok: 
– kvôli šťastiu sa občas musíme zdvihnúť z kresla a pristúpiť na chvíľkové nepohodlie,
– obraz, ktorý poskytujeme verejnosti, sa mnohokrát líši od nášho vnútorného rozpoloženia,
– peniaze nie sú všetko…
Prišli tieto myšlienky do príbehu takpovediac samy od seba alebo si ich tam vložila zámerne?

Tie myšlienky sú aj mojím presvedčením. Autor vždy vkladá do príbehu aj kus seba a v mojom prípade to nebýva inak. (úsmev)

stastna 2Ako by si Šťastnú ženu charakterizovala našim čitateľom?

Je to môj klasický román plný dynamických dialógov, ktoré sú pre môj štýl písania typické. Ide o príbeh Veroniky o tom, že život po boku úspešného bohatého muža môže zvonka vyzerať trblietavo a lákavo, ale vnútri môže skrývať príbeh ženy, ktorá sa cíti najosamelejšia na svete. Je manželkou Daniela, kandidáta na prezidenta, ktorý svojim veľkolepým plánom podriaďuje všetko bez výnimky, aj rodinný život. Lenže Veronika zistí, že stačí nájsť v sebe malú iskru energie a sily, použiť tú našu typickú ženskú rafinovanosť – a všetko môže byť napokon inak…

Aké sú tvoje plány do budúcnosti? Máš už rozpracovaný ďalší príbeh? Ak áno, prezradíš nám, aké prostredie bude tentokrát zachytávať?

Mám veľmi veľa plánov a krásne novinky! Na jar mi tam vyjde nový, už siedmy český román pod krídlami Nakladatelství Brána – bude to preklad mojej knihy Pralinky s chilli. Onedlho uzrie svetlo sveta aj moja prvá nemecká kniha, preklad románu Dievča s mačacím menom – pracujeme práve na záverečných úpravách a príprave reklamnej kampane. Rokujem s vydavateľmi z ďalších štyroch krajín o prekladoch mojich románov. No a úplne horúcou správou je moja nová zmluva na Slovensku – stala som sa autorkou najväčšieho vydavateľstva Ikar. Veľmi si ich dôveru mojej tvorbe vážim. Prvou knihou, ktorú som pre nich v decembri napísala, je román s pracovným názvom Uličnica o večnom hľadaní šťastia a vyjsť by mal asi pred letom. Práve dokončujem aj ďalšiu knihu a mám hotový koncept dvoch nasledujúcich. Cítim pretlak nápadov, tak píšem a píšem. (úsmev)

V poslednom čase sa často pýtam túto otázku a dostávam na ňu zaujímavé odpovede. Čo si predstavuješ pod pojmom konštruktívna kritika?

Kritika nezaujatá, názor na knihu od niekoho, kto je nad vecou, nerieši si kritizovaním, hodnotením knižky vlastné mindráky, ale snaží sa priniesť čo najobjektívnejšie zhodnotenie knihy zo svojho pohľadu. Určite neprospeje veci, ak zarytý fanúšik sci-fi hodnotí poéziu, alebo ak román hodnotí niekto, kto romány podceňuje.

A čo pojmy patetizmus či klišé? Ako ich vnímaš a registruješ ich v príbehoch často?

Ani nie, ja sa snažím vyberať si dobré knihy na čítanie.

Si spokojná so situáciou, ktorá momentálne na slovenskom knižnom trhu vládne? Ak áno/nie, čo by si rada zmenila, prípadne čo oceňuješ?

Slovenský trh je maličký, vyvíja sa iba veľmi pomaly, je zavalený domácimi i zahraničnými titulmi a mnohí predajcovia nevedia alebo sú leniví selektovať tituly, ktoré sa predávajú dobre alebo výborne od ležiakov. Čitatelia mi píšu, že v množstve kníhkupectiev ani nevedia, čo predávajú – to sú javy, s ktorými sa na príklad v Česku nestretávam. Ale aj slovenský trh sa raz zobudí a vyčistí.

Naposledy sme sa pri rozhovore stretli v apríli minulého roka. Som si istá, že si odvtedy mala možnosť prečítať množstvo zaujímavých titulov. Vieš nám spomenúť niektoré z nich?

Áno, samozrejme, vyberiem napríklad Baracka Obamu a jeho Pokus o nemožné, životopisné knihy Hillary R. Clinton a M. Thatcher či Thomasa Pikettiho a jeho Kapitál v 21. storočí, vedľa ktorého mám položený Marxov Kapitál. Moja klasika je L. N. Tolstoj a jeho znovu rozčítaná Vojna a mier. Na nočnom stolíku mám momentálne položené aj dielo Kniha o vládnutí.

Vedela by si zadefinovať dobrú či kvalitnú knihu?

To je subjektívny pohľad každého čitateľa. Pre mňa je dobrá kniha tá, ktorá ma zaujme už od prvej kapitoly.

Pozrime sa na to i z druhej strany… Aké prvky ťa dokážu od čítania odradiť?

Keď nájdem v texte gramatické a štylistické chyby. Pri tretej chybe na prvej strane už knihu zatváram…

Janka, ďakujem, že si nám poskytla už druhý rozhovor. Verím, že sa čoskoro stretneme pri ďalšom. (úsmev) Dovtedy je tu priestor na záverečnú bodku. Zanecháš nám i našim čitateľom malý odkaz?

Čítajte, čítajte, čítajte, výborných kníh vychádza stále dosť. Len čítaním sa môžeme vzdelávať, posúvať neustále ďalej a vychutnávať si všetko krásne, čo nám život ponúka. Ďakujem veľmi pekne, Martinka, za možnosť znova sa takto stretnúť s čitateľmi skvelého Plutonia.sk, ktoré sledujem, veľmi sa z toho teším. Želám vám krásny a veselý deň!

Rozhovor zostavila: Martina Melišková
Fotografiu poskytla: Jana Benková
Autorstvo fotografie: Petra Áčová

Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip