Izba plná spomienok

Andrea Boldišová

Nie vždy je obeta adekvátna miere splneného sna.


Vraví sa, že vážny úraz človeka zmení a obráti mu život naruby. Niekoho prinúti od všetkého ujsť, inému pomôže správne si usporiadať rebríček hodnôt.

izba plná spomienokPo sérii nešťastných udalostí odchádza bývalá krasokorčuliarka Laura preč od aplauzu divákov a milovaného muža, aby ruch veľkomesta vymenila za malebné kúpeľné mestečko. Upne sa na prácu realitnej maklérky či chlpatého štvornohého priateľa a venuje im úplne všetko. Minulosť jej pripomína len starý vdovec a jeho vnuk Jakub, ktorý je potenciálny záujemca o jej sprostredkovateľské služby. Aj keď sa s ním Laura pomaly zbližuje, spomienky ju stále zrádzajú a ona tak od neho neustále uteká. Konflikt v práci, tragédia v Jakubom zamestnaní a neusporiadané rodinné vzťahy dopomôžu dvom osamelých ľuďom spriateliť sa. Svojou prítomnosťou si navzájom obohacujú jednotvárny život, ale spomienky oboch im komplikujú rodiaci sa vzťah. Akú úlohu zohrá Jakub v Laurinom živote? Ostane len slabou náhradou za milovaného muža alebo zapôsobí ako liek pre Laurinu dušu? Dokáže sa bývalá majsterka v krasokorčuľovaní odosobniť a vráti sa k svojej najväčšej vášni?

„‚To hovoríš len preto, aby si ma dostal do postele. Ale ja nie som hračka na jednu noc, pán doktor,‘ povedala príkro. Jakub na ňu vyjavene fľochol a chvíľu trvalo, kým sa zmohol na slovo. ‚To som rád. O hračky na jednu noc totiž nestojím.‘ ‚Naozaj?‘
Neveríš mi?‘
‚Berieš ma ako ľahkú korisť, lebo nikoho nemám. Podľa mňa sa chceš len pobaviť.‘“

Izba plná spomienok je v poradí štvrtou knihou tejto autorky. Vo svojej tvorbe sa predovšetkým zameriava na ženské vzťahové problémy, ktoré nájdeme aj v tomto diele. Čerešničkou knihy je atraktívny pohľad do krasokorčuliarskeho prostredia, čo už publiku naznačuje aj jej obálka. Z povrchu Boldišová nazrela aj do lekárskej a maklérskej sféry. Dej sa od začiatku vyvíja pozvoľne a čitateľ tak má dostatok času na zoznámenie sa s hlavnou ženskou postavou. Hlavnou črtou románu je vnútorné prežívanie Laury a jej duševná nepohoda. Dejová línia je prerušovaná vstupmi z minulosti, ktoré sa nerušene prelínajú s prítomnosťou.

Príbeh je vykreslený vcelku veľmi reálne a živo. Uveriteľnosť deja umocňujú i skutočné udalosti, ktoré do textu autorka vložila. Je tu možné nájsť aj dve mužské postavy, ktoré vstúpili do Laurinho života a taktiež sa pasujú so svojimi neľahkými osudmi. V knihe prevládajú vo veľkej miere opisy, ktoré striedajú vecné, stručné, ale aj humorné dialógy. Mierne napätie je citeľné od začiatku knihy, neskôr nastupuje pohodové čítanie, ktoré vzápätí opäť vystrieda ešte väčšia dávka dynamiky.

„Laura neverila vlastným ušiam. Ako mohol zaprieť ich rozvíjajúci sa vzťah? Práve teraz, keď ho zo dňa na deň väčšmi ľúbila. Alebo jeho city k dokonalej slečne manažérke ešte celkom nevychladli? Nebodaj sa pri pohľade na ňu znova rozplápolali? V momente z nej vyprchali všetky sympatie k tejto mladej žene.“

Dej sa dá charakterizovať ako jednoduchý a nenáročný, autorka čitateľa nezaťažuje komplikovanými zápletkami, no isté pasáže okoreňuje jemnou iróniou a nevtieravým humorom. V mnohých prípadoch je príbeh predvídateľný, ale na čitateľa čakajú aj prekvapivé zvraty či nepredpokladané konanie niektorých postáv. Ani v tomto románe nechýbajú komplikované partnerské a rodinné vzťahové problémy.

Izba plná spomienok si nájde zastúpenie prevažne v ženskej časti publika. Ide o ľahkú oddychovú literatúru, ktorá poteší nejednu milovníčku ženských románov. Je to príbeh o skrytých tajomstvách, dôvere, láske, ale aj zrade a odpustení. Kniha ponúka nevšedný, no ľahký dej, nad ktorým sa možno i trochu zamyslieť a prehodnotiť svoj hodnotový rebríček.

Recenzent: Simona Rošková
Marcová výzva: recenzia č. 27

PlusyPlusy a charakteristické črty

– jednoduchý, ľahký a uveriteľný dej

– pestré dialógy

– mnoho faktov a podrobností ohľadom krasokorčuľovania

– v knihe je možné nájsť niekoľko spoločenských udalostí, ktoré sa v minulosti reálne odohrali

– viac opisov

Pre koho ánoPre koho áno

– pre ženské publikum

– pre čitateľky, ktoré obľubujú nenáročné, oddychové príbehy

Pre koho niePre koho nie

– pre čitateľky, ktorým v texte prekážajú opisy

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: IKAR

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 05hod 45min

Počet strán: 264

 

Keď sa spomienky na najkrajšie obdobie nášho života rozplynú ako ranná hmla. Čítaj viac
Prvý diel Keby som bola tebou nás vďaka Rebecciným denníkov zaviedol do jej sveta, ktorý upútal hlavnú hrdinku Saru natoľko, že sa rozhodla spoznať jej okolie čo najviac.... Čítaj viac
Keď vzájomná príťažlivosť či porozumenie nie sú len otázkou sympatií. Čítaj viac
Dámska jazda sa zmení na boj o život. Čítaj viac
Ste si istí, že vás nik nesleduje? Čítaj viac
Keď má príbeh vyššiu cenu než čokoľvek iné. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip