Kam až siahajú hranice literatúry pre mládež?

Dôsledok modernej doby alebo snaha formovať mladšiu generáciu?


Samovražda, láska k rovnakému pohlaviu, psychické ochorenia… V porovnaní s literatúrou pre mládež, ktorú sme v kníhkupectvách nachádzali pred desiatimi rokmi, je to obrovský kontrast. Kam sa podelo prvé zaľúbenie, dobrodružné výpravy či nevinné objavovanie vlastných síl?

Aby sme rozdiel, ktorý nastal v posledných rokoch, videli čo najzreteľnejšie, nahliadnime o niekoľko rokov späť. V 90. rokoch minulého storočia v literatúre pre mladých ľudí dominovali viaceré série. Spomínate si na Slávnu Päťku či Dvojčatá Pat a Izabelu z pera anglickej autorky Enid Blytonovej? Štvorica mladých ľudí, ktorým v pätách šiel neposedný pes, brala dych tínedžerom dobrodružnými výpravami, ktoré sa mladí hrdinovia nebáli podniknúť. Mnohokrát čelili zlodejom či podvodníkom, ktorým však aj napriek svojmu nízkemu veku vždy prešli cez rozum. Žiadne hľadanie samého seba, uvedomovanie si svojej inakosti či netradičné a nebezpečné myšlienky… A čo sesterská dvojka Pat a Izabela a ich internátna škola? Aj to bolo miesto, kde sa diali veľké veci a dvojčatá museli bojovať nielen so školským systémom, ale aj faktormi prichádzajúcimi z vonkajšieho prostredia…

V dnešných časoch pri prechádzke kníhkupectvom možno naraziť na skutočne svojské tituly, v ktorých dobrodružné výpravy nájdeme len s veľkými ťažkosťami. Dospievajú snáď mladí ľudia skôr než predtým? Sú nútení vstrebávať iné podnety ako v minulosti? Mali tínedžeri rovnaké problémy aj pred dvadsiatimi rokmi, no spisovatelia sa o nich báli písať? Alebo moderná doba začala formovať spoločnosť do iných tvarov a knižný trh sa jej úplne prirodzene začína prispôsobovať?

Pravdepodobne najvýraznejšou a najpestrejšou vzorkou na trhu literatúry pre mladých je edícia YOLI. Tituly ako Will Grayson, Will Grayson, Vymyslela som si ťa, Klamári, Eleanor a Park či Hovor! jasne demonštrujú pokrok, ktorý v tomto žánri nastal.

blog-lit-pre-mladez

John Green v spolupráci s Davidom Levithanom si vzal na mušku LGBT tematiku, ktorá v minulosti bola považovaná za obrovské tabu. Rainbow Rowell vo svojom YA románe Eleanor a Park vytvorila kontrastnú dvojicu hlavných hrdinov, ktorí pochádzajú z rozličného rodinného zázemia. Okrem materiálnej núdze sa tu k slovu hlási aj psychická tyrania. Zatiaľ čo dnes je tento kúsok považovaný za takmer štandardný, hlavne čo sa motívu týka, pred niekoľkými rokmi by ho spoločnosť bez problémov a rozpakov označila za kontroverzný. Veď rodinné problémy sa predsa nemôžu dostať von, za zamknuté dvere rodinného sídla… A rovnako je to aj s inými titulmi – Vymyslela som si ťa či Klamári. V tomto prípade do popredia vystupujú vnútorní démoni, ktorí formujú realitu do iných rozmerov. Titul Hovor! zasa v zahraničí zapôsobil ako prostriedok na vzburcovanie obetí. Podnietil mladé dievčatá k tomu, aby konečne prehovorili o tom, čo sa im stalo, a prestali svoje problémy skrývať pred verejnosťou.

Čas plynie, spoločnosť je nútená čeliť iným výzvam ako v minulosti. Moderná doba a jej rýchly priebeh, v ktorom zabúdame na bežné prítomné chvíle, dozaista môže za to, že mladí ľudia dospievajú skôr než kedykoľvek predtým. Príliv nových informácií taktiež zabezpečuje, že tabuizované témy strácajú nálepku nedotknuteľnosti a stávajú sa bežnou súčasťou našich životov.

Sabina, 37, recenzent a tímlíder

Asi najväčším rozdielom, ktorý som zaznamenala, je fakt, že literatúra pre mládež nie je v poslednom čase vyhradená len pre mládež. Dospelý čitateľ, ktorému neprekáža napríklad stredoškolské prostredie či iné okolnostné faktory, sa bez problémov dokáže vžiť aj do YA románu. Ako matka dvoch detí sa vďaka tejto literatúre neustále udržiavam v kurze a v budúcnosti, keď sa dostanú do citlivého veku, im budem schopná aj napriek generačnému rozdielu lepšie porozumieť. V každom YA románe totiž nájsť odraz mladej generácie, vďaka ktorému sa ľahšie prekoná veková priepasť medzi rodičom a dieťaťom.

Miška, 23, recenzent a marketingový manažér

Ak si spomeniem na svoje literárne začiatky a všetky nevinné ľúbostné denníkové romány, ktoré som v tínedžerskom veku prečítala, ohromuje ma ten markantný rozdiel, ktorý tu nastal. Najprv to začalo fantasy literatúrou a potom sa na povrch predrali rôznorodé témy, ktoré sú možno staršej generácii proti srsti. No mladí ľudia chcú čítať o sebe, svojich problémoch či problémoch svojich blízkych priateľov. A preto je skvelé, že sa autori neboja motívov, ktoré vyvolávajú diskusie. A len tak mimochodom, netýka sa to len kníh pre tínedžerov… S dcérou (3 roky) každý večer siahneme po detskej knižke a občas sa nestačím čudovať, čo všetko v detskej literatúre možno dnes nájsť.

Juraj, 32, recenzent a IT podpora

Koniec Trom pátračom či Slávnej Päťky znamená začiatok niečoho nového. Snažil som sa spomenúť si, kedy to celé začalo… No je ťažké vytýčiť knihu, ktorá celú lavínu spustila. Tak či onak, som za to vďačný. Stagnácia nie je dobrá vec a pokrok je predsa len krok vpred. Horšie by bolo, ak by sme sa tvárili, že posledné dve desiatky rokov sa nič nezmenilo a vydavateľstvá by mladých ľudí kŕmili niečím, čo už vôbec nie je aktuálne. Preto pokojne rebelujme, otvárajme nové témy a podnecujme mládež k diskusiám.

Martina, 24, zakladateľka portálu

Myslím, že všetko dôležité tu už bolo povedané. Doplnila by som možno to, že pozitívom formovania sa YA literatúry je nasledovný fakt – ak mladí ľudia uvidia, že už dnes nie je takmer nič tabu, budú otvorenejší voči svojmu okoliu. Nebáť sa povedať nahlas svoj názor či vyjadriť navonok nespokojnosť a obavy je niečo, z čoho mladá generácia neskôr vyťaží oveľa viac než ich predchodcovia, ktorí boli naučení zatajovať svoje „odlišné“ myšlienky a zanechávať ich len na domácej pôde. Pretože každý pokrok v spoločnosti sa začal slovom, ktoré bolo vyslovené nahlas.

Aký je váš názor? Myslíte si, že je potrebné ísť vpred? Dotýkajú sa hraničné témy vyslovene mladých ľudí alebo nie? Darujete tínedžerke vo vašom okolí Denník princeznej či skôr mierne kontroverznú novinku? Naše recenzie na literatúru pre mládež nájdete pekne na kope TU.

©plutonium.sk

Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip