Hovor!

Laurie Halsová Andersonová

Voči nebezpečenstvu nemá nik imunitu.


Vychádzate von za tmy? Stretávate sa s neznámymi ľuďmi? Ste mladé a rady žúrujete? Tak potom sa TO môže stať aj vám. Vlastne nie… TO sa môže stať úplne každému!

hovor!Melinda Soldinová je mladá slečna, ktorá na koncoročnom večierku u najväčšieho fešáka školy zavolala políciu. Nik nevie, prečo to urobila, no ona dôvod pozná viac ako dobre. Jeho dôsledkov sa nevie zbaviť vo dne i v noci, a hoci ju všetky decká na škole nenávidia, nie je to ten najhorší pocit, s ktorým sa musí vyrovnať. Násilníka Andyho má navyše pravidelne na očiach a Melinda sa viac nemôže pozerať na to, ako ho všetky dievčatá priam žerú. Čo má robiť? Kričať? Alebo v tichosti vstrebať tento zážitok, i keď ju bude do konca života vnútorne nahlodávať? Má vyjsť s pravdou von? Ak to urobí, uverí jej vôbec niekto?

Dej tínedžerského románu so zarážajúcim námetom plynie veľmi pomaly. Je situovaný v stredoškolskom prostredí a čitateľ spolu s Melindou navštevuje jej školu. Stretáva tak jej spolužiakov i vyučujúcich a nazerá Melinde ponad plece, keď chodí z učebne do učebne. V prvej polovici je badateľný istý náznak napätia, nakoľko publikum nevie, čo presne Melinda v sebe dusí. Postupne, i keď veľmi pomaly, nám autorka dávkuje informácie, no uznávam, že netrpezlivý dospelý čitateľ nemusí vydržať až do konca. Navyše, anotácia prezrádza veľmi veľa, dokonca som miestami som mala pocit, že nesie viac informácií ako prvá polovica knihy.

„Na biológií sa učíme o ovocí. Slečna Keenová nám celý týždeň vykladá o tyčinkách, piestikoch, semiačkach a kvetoch. Vonku mrzne a v noci trochu nasnežilo, ale ona je odhodlaná udržať v triede jar. Decká v zadnom rade spia, až kým nezačujú, že jablone potrebujú včely, aby sa mohli rozmnožovať. “

Po niekoľkých kapitolách sa tak môže dostaviť akási nespokojnosť s gradáciou deja. Ten zapadne do viac či menej záživného stereotypu, ktorý pozostáva z vyučovacích hodín, potýčok na školských chodbách a nedorozumeniach s rodičmi. Myslím si, že každý, kto po knihe siahne, očakáva akúsi duševnú výpoveď mladého dievčaťa, na ktorej bolo spáchané násilie. I keď si uvedomujem, že kniha je určená pre násťročné slečny, ktoré sa do čítania predsa len púšťajú s menšími očakávaniami ako dospeláci, musím pripustiť, že psychologizácia a predostrenie vnútornej bolesti tu boli načrtnuté len v náznakoch. Téma by zniesla viac myšlienok, flashbackov či dôkazov toho, ako ľahko možno zbúrať vnútro mladého dievčaťa. V tomto prípade však autorka nešla pod povrch a neustále balansovala na hladine. Miernym náznakom, ktorý odrážal Melindinu bolesť, boli hodiny výtvarnej výchovy, počas ktorých hlavná postava nepriamo dávala najavo svoj chaos a vnútornú nestabilitu.

„Čakala som inú reakciu, ale nevadí. Mohla nado mnou ohrnúť nos alebo ma proste ignorovať, nespravila to. Pán Freeman si zamyslene poklepká po brade. Učitelia výtvarnej by sa nemali tváriť tak vážne. Znepokojuje ma to. Pán Freeman: ‚Je jasné, čo tento výtvor znamená. Bolesť.‘“

Kniha sa napriek občasnej monotónnosti číta veľmi rýchlo a bez problémov. Krátke kapitoly mnohokrát neprekračujúce rozsah jednej strany a nenáročná slovná zásoba napomáhajú čitateľom v progrese. Ani ťažšia pochmúrnejšia téma nemá dosah na rýchlosť čítania, nakoľko sa autorka vyhýba detailom a nestráca čas vyčerpávajúcimi opismi, ktoré by v čitateľoch vyvolali depresívnu náladu. Rozprávanie v prvej osobe a denníková forma je pre tento typ literatúry viac ako vhodná a navyše pre mladého čitateľa je lákavejšia ako on-rozprávanie.

Hovor! odporúčam pre mladšie ročníky, najmä dievčatá, ktoré hľadajú samy seba, prípadne sú dôsledkom skutočností z minulosti vyčlenené z kolektívu, či len skrátka potrebujú nabrať odvahu na to, aby prehovorili. Na konci príbehu sa dej rozbehne a naberie spád, ktorý síce trochu chýbal počas celej jeho dĺžky, no uznávam, že posolstvo kniha má. Dospelý čitateľ ho síce bude musieť hľadať, ale mladé dievčatá ho nájdu ihneď. V konečnom dôsledku sa knihe myšlienka uprieť nedá, i keď to spracovanie ďaleko zaostáva za námetom, ktorý má obrovský potenciál osloviť masy, vyvolať diskusiu a pomôcť mladšej generácii k pokroku.

Recenzent: Miška Hossová

Internetové kníhkupectvo BUX.sk

Internetové kníhkupectvo BUX.sk 

PlusyPlusy a charakteristické črty

– motív, ktorý má potenciál

– krátke kapitoly

– užšia slovná zásoba

– menej dialógov

– po čase dej skĺzava do stereotypu

– málo vnútorných monológov a ukážok bolesti

– minimálna profilácia charakterov

– pomalá gradácia deja

Pre koho ánoPre koho áno

– pre mladšie slečny (12+)

– pre čitateľov, ktorí si nepotrpia na plynulú gradáciu deja

– pre tých, ktorí nevyžadujú profiláciu charakterov

– pre dospelých čitateľov, ktorí bažia po netradičnej oddychovke, ktorá spracuváva ťažšiu tému

Pre koho niePre koho nie

– pre náročnejších čitateľov

– pre tých, ktorí sú zvedaví, aké škody napáchalo násilie na duši hlavnej hrdinky

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: IKAR, edícia YOLI

Preklad: Jana Cinková

Pôvodný názov: Speak

Recenzent knihu čítal: 03hod 45min

Počet strán: 284

 

Úprimnosť a bezprostrednosť malých detí dokáže rodičov občas vystrašiť. Prehlasujú, že vidia veci, o ktorých dospelí nemajú ani len zdanie... Čítaj viac
Ešte nik neprekabátil minulosť tak, že pred ňou zavrel oči... Čítaj viac
Príbeh o vytrvalosti, sebazaprení a dôvere v samého seba aj v časoch, keď si rozum kráča vlastnou cestou. Čítaj viac
Aj rokmi zabudnuté spomienky raz vyplávajú na povrch. Čítaj viac
Strašidelný príbeh o zle, ktoré má mnoho tvárí. Čítaj viac
Brilantný triler od slovenského autora, ktorý konkuruje i zahraničným spisovateľom. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip