Hluboká relaxace

Roman Svoboda

Uvoľniť sa už viac nebude problém.


Poznáme to všetci. Starosti sa rozplynú, my prídeme domov a namiesto toho, aby sme si dopriali relax, akosi nemôžeme vypnúť. Telo je zaseknuté v neopodstatnenom kŕči, hlava ide vybuchnúť pod ťarchou myšlienok. Zresetovať sa je niekedy oveľa ťažšie ako zvládnuť stresujúce obdobie.

hluboká relaxaceKeď však máte k dispozícii užitočného pomocníka, nič nie je nezvládnuteľné. Občas totiž nepotrebujeme viac ako pomocnú ruku a táto audiokniha je jej dokonalým stelesnením. Hodinka nahovoreného slova dokáže poslucháčov priviesť do bezváhového stavu, počas ktorého zabudnú aj na to, kde sa práve nachádzajú, a vychutnajú si telu i mysli blahodarný stav.

Hluboká relaxace je ten typ audioknihy, ktorý sa publiku nikdy nezunuje a objaví sa skôr opačný jav – návyk, ktorého sa už len tak ľahko nevzdá. Spočiatku to chce síce malý tréning a dávku sebazaprenia či motivácie, no po niekoľkých pokusoch je naozaj jednoduché poddať sa slovám intepreta a načúvať jeho pokynom. Ak vám pri prvých pokusoch myšlienky neustále odbiehajú do iných kruhov, určite to nevzdávajte a posnažte sa o relaxáciu opäť. V mojom prípade to šlo celkom hladko, i keď začiatky sa nezaobišli bez menších komplikácii v podobe straty pozornosti. No zistila som, že s relaxáciou je to podobné ako s cvičením – treba jednoducho posilňovať istý sval a onedlho na rovnaký úkon už nie je potrebná taká námaha ako sprvoti.

O čo tu teda ide? Interpret uvádza poslucháča do bezmyšlienkovitého stavu, vďaka ktorému sa úplne uvoľní. Najprv sa odoženú chmáry v podobe zbytočných vizuálnych spomienok a potom nasleduje postupné uvoľňovanie tela, pričom sa začína nohami a končí temenom hlavy. Len čo poslucháč leží ako handrová bábika, nasleduje odpočítavanie, počas ktorého intepret spätne odpočítava 10 číslic. Každým číslom poslucháč prehlbuje stav svojho uvoľnenia. Najprv som mala pred týmto úkonom mierny strach a pripomínalo mi to filmy, kde ľudí uvádzajú do stavu hypnózy. Až potom som prišla na to, že ľahká hypnóza nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo, práve naopak. V tomto stave potom poslucháč prijíma afirmácie, ktoré z jeho podvedomia odstraňujú stres a časom nahromadené napätie.

Po celý čas je hlas intepreta sprevádzaný zvukmi tečúcej vody, respektíve zurčiaceho potôčika. V prvých minútach som tento zvuk registrovala viac, ako by bolo nutné, no postupom času sa kulisa z môjho podvedomia vytrácala a čoraz viac som vnímala slová intepreta.

Apropo, už toľko spomínaný interpret – dokázal svoj hlasový prejav zladiť s kategóriou audioknihy, ktorej ho prepožičal. K poslucháčom sa prihovára síce monotónne a rázne, no práve tieto kritériá sú v oblasti meditačno-relaxačných audiokníh nesmierne dôležité.

Hluboká relaxace odporúčam pre tých, ktorí chcú zo svojho života postupne odstrániť nánosy stresu a každodenných problémov. Hoci sa dôkladne staráme o svoje autá, domy či najbližších, často zabúdame práve na seba. Audiokniha je skvelým prostriedkom na psychohygienu, ktorú veľakrát podceňujeme. Taktiež je možné započúvať sa do nej pri zaspávaní či po dlhom a únavnom dni. Ak chcete načerpať nové sily a vyskúšať niečo, s čím ste si doposiaľ nepotykali, táto oblasť stojí za to, aby ste ju prebádali.

Recenzent: Lenka Šimonová
Marcová výzva: recenzia č. 47

PlusyPlusy a charakteristické črty

– relaxácia prechádza do stavu ľahšej hypnózy

– hlasový prejav je doprevádzaný zvukom prírody

– relaxácia si vyžaduje tréning

– interpret svoju prácu odviedol výborne

– pre slovenských poslucháčov čeština nepredstavuje prekážku

Pre koho ánoPre koho áno

– pre ľudí, ktorí potrebujú uvoľnenie a oddych

– pre poslucháčov, ktorí v poslednom čase registrujú problémy so spánkom

– pre tých, ktorí sú v tejto oblasti nováčikmi

Pre koho niePre koho nie

– pre ľudí, ktorí sa nechcú nechať „ovládať“ cudzím hlasom

– pre poslucháčov, ktorí nedisponujú vytrvalosťou či trpezlivosťou (začiatky totiž môžu byť ťažšie)

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Nová relaxace

Dĺžka audioknihy: 01hod 00min

Interpret: Roman Svoboda

Jazyk: český

Typ audioknihy: ostatné nahrávky

Kategória: meditácia a relaxácia

Ukážku zadarmo, ako aj plnú verziu audioknihy k zakúpeniu nájdete TU.

 

Návod na to, ako spánok využiť vo svoj prospech. Čítaj viac
Ako veľmi nás formujú zážitky z detstva? Dokážeme si dopad nefunkčného rodinného zázemia preniesť až do dospelosti? Čítaj viac
Naozaj sú všetky želania predurčené na to, aby sa nám splnili? Čítaj viac
Bernard Minier Mŕtve zviera spustí rozsiahle vyšetrovanie plné prekvapení. Ohavný čin je zväčša jedným z prvých obrazov, s ktorým sa publikum v detektívnom žánri stretne. Vražda, únos či znásilnenie tak boli podané na milión rôznych spôsobov, až tento opakujúci sa Čítaj viac
To by nebola Bridget Jonesová, ak by jedným životným obdobím nepreplávala za sprievodu zmätku, trapasov a emočnej búrky. Len čo si stačí... Čítaj viac
Jeden manželský pár. Muž a žena. A ďalšia žena v tele muža, ktorá celé manželstvo pretransformuje do úplne inej roviny. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip