Heřmánkové údolí

Hana Marie Körnerová

Povojnové obdobie a jeden „obyčajný“ ľudský život.


Románov, ktoré opisujú vojnové zverstvá a dopad svetových konfliktov na život jednotlivca, je na trhu mnoho. Avšak len máloktorá kniha sa zameriava na to, čo bolo potom, keď sa vojna skončila a ľudia sa snažili dostať svoj život do starých koľají. Je to vôbec možné? Zabudnúť na to, čo sa stalo, a pokračovať ďalej?

hermankove-udoli-duzeAnna má 17 rokov a nakoľko prišla o oboch rodičov, cestuje z Ruska do Československa za svojou vzdialenou rodinou v domnienke, že jej teta so strýkom nahradia matku a otca. Po únavnej a nekonečnej ceste sa však dozvedá nové zarážajúce skutočnosti a kvôli nedostatku financií v novej rodine, kde sa nestihla ani trochu ohriať, skončí v rukách vojnového veterána, o ktorom nevie vôbec nič. Nasleduje svadba, po ktorej opäť prichádzajú prekvapenia v podobe meniaceho sa charakteru jej manžela. Každodenné problémy sa však začínajú vytrácať, keď nastane nastolenie nového režimu, ktoré zmení nielen systém krajiny, ale aj charaktery Anniných známych.

Príbeh nie je chronologický, keďže Anna na začiatku vystupuje ako stará pani ležiaca v nemocnici a postupne sa poslucháčovi odhaľuje jej život. Časové obdobia tak vytvárajú dve dejové roviny, a hoci mnohokrát neboli ohraničené kapitolami, zorientovanie sa „v minulosti a prítomnosti“ nerobí poslucháčovi žiaden problém.

Už po niekoľkých minútach nahrávky je možné spozorovať jej zvláštnu schopnosť – okamžite si k sebe pripútať poslucháča. Rozprávanie síce príliš nezachádza do podrobností, no napriek tomu publiku poskytuje detaily, ktoré krok za krokom odkrývajú ucelený obraz života jednej ženy. Rozprávanie pôsobí návykovo, za čo možno vďačiť aj emóciám, ktorými je text popretkávaný. Nejde však o násilné tlačenie na city, ale o šikovne vykreslené emotívne okamihy, z ktorých pocity vychádzajú úplne samovoľne a bez akéhokoľvek nátlaku na poslucháča.

Aj keď je dej sprostredkovaný z pozície nezávislého rozprávača, publikum má dokonalý prehľad o Anniných pocitoch a myšlienkach. Príbeh podaný v tretej osobe jednotného čísla zväčša emóciám ubližuje, nakoľko nezávislý rozprávač mnohokrát nevidí do hlavy popredných charakterov, no v tomto prípade sa takýto účinok nedostavil a Annine obavy, radosti aj strach sú poslucháčom ukázané podrobne.

Charakterové vlastnosti hlavnej postavy poslucháč uchopí aj bez toho, aby mu autorka priamo popod nos naservírovala siahodlhé opisy. Z jednotlivých situácií, ktoré bez problémov zapadajú do textu, možno spozorovať napríklad jej odvahu, silu, sebazaprenie či schopnosť promptne riešiť situácie, ktoré jej život bez akýchkoľvek ohlásení predloží. Tento jav sa zo súčasnej literatúry pomaly vytráca, nakoľko si autori často chcú ušetriť prácu a profil postavy mechanicky opíšu čitateľom v niekoľkých riadkoch. V Heřmánkovom údolí však poslucháč nájde dokonalo podaný prierez Anninej duše, ktorý nepôsobí prvoplánovo.

Audiopodoba navyše dostala výbornú interpretáciu. Hlas Simony Postlerovej po celý čas pôsobí pokojne, rozvážne, no zároveň v ňom možno vycítiť všetky pocity, ktoré zvierajú Anninu dušu. Tempo reči je veľakrát síce pomalšie, no nie je to aspekt, ktorý by poslucháčom vadil, práve naopak – v tomto príbehu nachádza svoje uplatnenie a priestor.

Heřmánkové údolí je krásny a citlivý príbeh, ktorý dokáže v poslucháčoch zanechať hlbšiu stopu. Dej síce plynie pomalšie, no podrobnosti, s ktorými sa hlavná postava počas života stretáva, sú natoľko zaujímavé, že nahrádzajú aj nervydrásajúcu akciu. Audioknihu odporúčam poslucháčom, ktorí vedia oceniť dobre vystavaný príbeh a dokážu z neho vytiahnuť jeho hodnotu. Ak v literárnom svete vyhľadávate príbehy, ktoré zobrazujú prierez neobyčajných životov, Heřmánkové údolí bude dobrou voľbou.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– audiokniha pôsobí návykovo

– charakterové vlastnosti postáv možno spozorovať z ich konania

– rozvážna a pokojná interpretácia

– príbeh disponuje širokým spektrom emócií

– audiokniha zanechá v poslucháčoch hlbšiu stopu

Pre koho ánoPre koho áno

– pre mužov aj pre ženy

– pre poslucháčov, ktorí sa zaujímajú o obdobie po druhej svetovej vojne

– pre tých, ktorí obľubujú zaujímavé životné osudy

Pre koho niePre koho nie

– pre poslucháčov, ktorí očakávajú detailné informácie z vojnového obdobia

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: MOBA

Dĺžka audioknihy: 08hod 10min

Interpret: Simona Postlerová

Jazyk: český

Typ audioknihy: audiokniha kompletná

Kategória: spoločenská próza

Ukážku zadarmo, ako aj plnú verziu audioknihy nájdete TU.

 

John Flanagan Dobrodružstvo (nielen) pre mladých so štipkou fantasy... Sklamanie z odmietnutia či z nedosiahnutia vysnívaných cieľov vie človeka poriadne zdeptať. No nevraví sa, že to, čo nám je súdené, si nás raz aj tak nájde? Možno sa naša vyfabulovaná Čítaj viac
Možno je to úplne inak... Čítaj viac
Ako sa vyrovnať so sklamaním, zlyhaniami a pocitom, že sme pravdepodobne niekde pochybili? Čítaj viac
Bezbolestné plnenie snov. Čítaj viac
Postavička z dejín, ktorá si vyslúžila najviac negatívnych superlatívov, stále existuje! Čítaj viac
Stephen King sa na poli literatúry vyznamenal predovšetkým v žánri hororu. Veľkolepého hororu, ktorý keď chytíte do ruky, okamžite viete, že je to Kingovka. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip