Grey

E. L. James

Karta sa obracia a žezlo rozprávača putuje na vedľajší trón.


Prerozprávanie známeho príbehu z pohľadu druhej osoby je dnes trendom. Hlavne čo sa bestsellerov a známych, milovaných či neznášaných postáv týka. Trilógiu 50 odtieňov možno zaškatuľkovať do všetkých troch kategórií. Predáva sa lepšie ako teplé rožky, jedni ju milujú a druhí zasa zavrhujú. V čom je tento príbeh iný?

grey-duzeV podstate sa od prvého dielu 50 odtieňov sivej nelíši ničím. Tie isté situácie, rovnaké zápletky, podobné otázky… Zmenil sa skutočne len rozprávač. Doteraz malo publikum možnosť celú horúcu vec sledovať z pohľadu Anastasie, vnímať jej rozpaky, sledovať, ako bojuje s túžbou a hanblivosťou. V Greyovi však rozpráva samotný Grey a verte či nie, aj v ňom sa trochu bije neistota s telesnou žiadostivosťou. Príbeh určite pozná každý z vás, keď už nie z vlastnej čitateľskej skúsenosti, dozaista z rozprávania iných. Za účelom rozhovoru sa stretávajú šedá myška – študentka Anastasia a podnikateľský magnát Christian Grey. Už v prvej chvíli v nej vidí objekt hodný jeho túžob. A že sú tie predstavy vskutku odvážne, to nikomu nemusím ozrejmovať. O pár dní Anu zlomí na to, aby sa spísala zmluva a začali sa hrátky pre dospelých. S bičíkom v ruke. A hoci mal Christian množstvo podobných vzťahov, nikdy necítil to, čo teraz k hanblivej slečne Steelovej.

Audiopodoba tejto dlho očakávanej knihy je špecifická. Až tu som pocítila rozdiel medzi písaným a hovoreným slovom. Niektoré pasáže, najmä tie, ktoré opisujú kučeravé myšlienky či erotické scény, vyznievajú povedané nahlas o čosi intenzívnejšie. Poslucháčom, ktorí zdieľajú obytný priestor s inou osobou alebo plánujú počúvať príbeh na priestranstve, kde by jeho útržky mohla započuť cudzia osoba, radšej odporúčam použiť slúchadlá. 🙂 Sexuálne scény sa v deji vyskytujú pomerne často a výnimkou nie sú ani vulgárne výrazy, ktoré sú najmä na konci príbehu dosť frekventované.

Ak patríte medzi čitateľov, ktorí občas nejaké to slovíčko či rovno vetu v knihe preskočia, v tomto prípade ste o túto možnosť ochudobnení. Z predchádzajúcich kníh autorky môžete vedieť, že sa v príbehu nájde pár detailov, ktoré vaše oči len preletia a znovu sa zastavia až na mieste, kde je potrebná pozornosť. Ide tu najmä o prepis mailovej komunikácie medzi dvoma hlavnými hrdinami. Opakované vyslovovanie adresáta a odosielateľa alebo informácií týkajúcich sa času, môže po istom čase začať poslucháča iritovať. Našťastie tieto pasáže netvoria základ príbehu a utešením pre poslucháča je fakt, že bez týchto informácií by v mailoch po chvíli nastal zmätok a mohli by sa v hovorenej verzii zliať dokopy.

Hlas interpreta ku príbehu pasuje. Je mužný a chvíľami mierne chrapľavý, no nie je to nič rušivé, práve naopak. Niekoľkokrát som síce mala problém rozlíšiť, či ide o priamu reč alebo Christianove myšlienky, no o pár sekúnd bola táto informácia úplne zjavná zo samotného príbehu.

Hudba, ktorá ohraničuje jednotlivé kapitoly, mi spočiatku do atmosféry príbehu veľmi nezapadala a zdala sa mi príliš živá či pestrá. Hoci by som uvítala niečo jednoduchšie a dramatickejšie, po istom čase som si na úvodnú znelku privykla a tóny začínali s príbehom ladiť. Na jeho konci som si už inú sprievodnú pieseň nevedela ani len predstaviť.

Ak by som túto knihu držala v rukách a musela vždy odsunúť inú činnosť nabok, aby som sa do nej mohla začítať, asi by som sa k jej koncu neprepracovala a odložila ju nedočítanú približne v polovici. Pretože dej poznám, nečakalo ma v príbehu žiadne prekvapenie a ani Greyova interpretácia ma veľmi nenadchla. Dúfala som, že autorka viac ozrejmí jeho detstvo a obráti sa skôr do jeho vnútra, no čakala ma len reprodukcia situácií, ktoré už raz povedané boli a návraty do detských čias hlavného hrdinu sa vyskytovali len minimálne. Audiopodoba to však zachránila a ja som sa venujúc iným bežným činnostiam dostala až k záveru. Menej trpezlivejší čitatelia, eventuálne i takí, ktorých očakávania vždy prevyšujú skutočnosť, by mali preto zvoliť práve audioknihu.

Recenzent: Lenka Šimonová

PlusyPlusy a charakteristické črty

– kapitoly majú zväčša približne 20 minút

– interpret ladí s príbehom

– nahovorený príbeh vyznieva intenzívnejšie ako písaný

– na hudbu ohraničujúcu kapitoly je potrebné zvyknúť si

– v príbehu sa vyskytujú vulgarizmy

Pre koho ánoPre koho áno

– pre fanúšikov trilógie 50 odtieňov

– pre netrpezlivých čitateľov, ktorí nemajú chuť stráviť niekoľko hodín s príbehom, ktorý už poznajú (audiopodoba príbehu vám poskytne možnosť vykonávať pri odposluchu inú činnosť, teda čas strávený počúvaním nemusíte vnímať ako stratený)

Pre koho niePre koho nie

– pre poslucháčov, ktorí očakávajú, že im interpretácia Greya ponúkne niečo nové

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľ: XYZ

Dĺžka audioknihy: 20hod 37min

Interpret: Michal Slaný

Jazyk: český

Typ audioknihy: Audiokniha kompletná

Kategória: Spoločenský román, erotická literatúra

Séria: Fifty Shades of Grey

Ukážku zadarmo, ako aj plnú verziu audioknihy nájdete TU.

 

Bezbolestné plnenie snov. Čítaj viac
Postavička z dejín, ktorá si vyslúžila najviac negatívnych superlatívov, stále existuje! Čítaj viac
Nielen Anastasia bola bezradná. Čítaj viac
Kto povedal, že v dobrej kriminálke musí vystupovať dôležitý a svojský vyšetrovateľ? Že dej musí byť plný násilia a krvi? Nič také nie je potrebné! Čítaj viac
Ako sa vyrovnať so sklamaním, zlyhaniami a pocitom, že sme pravdepodobne niekde pochybili? Čítaj viac
Pod znakem orla prenesie poslucháča do roku 42 nášho letopočtu a zoznámi ho s prostredím a fungovaním rímskych légií. Do centra pozornosti sa po chvíli dostáva... Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip