Grey

E. L. James

Nielen Anastasia bola bezradná.


Kto čítal trilógiu 50 shades, vie, že študentka Ana mala v citoch poriadny chaos a Christian pre ňu predstavoval lákadlo i hrozbu zároveň. Ako je to z pohľadu druhej strany?

greyÚplne rovnako. Christian bol miestami takisto len tichým pozorovateľom svojich doposiaľ nepoznaných pocitov a Anastasia na neho zapôsobila tak, ako to vôbec nečakal. Dej knihy je, samozrejme, totožný s prvou časťou trilógie. Mladá študentka zastupuje svoju chorú priateľku a prichádza za Christianom do jeho firmy, aby ho vyspovedala a odpovede použila v rozhovore. V oboch toto stretnutie zanechá hlboké dojmy, preto sa vídajú častejšie. O bežnú lásku tu však nejde… Christian má trošku zvrhlejšie chúťky a obyčajný sex ho veľmi nezaujíma. Chce viac, no nevie, či Ana bude ochotná podstúpiť toľké poníženie. Prečo je tomu tak, kde pramení jeho čierna túžba a dohodne si nakoniec s Anou podmienky vedúce k obojstrannej spokojnosti?

„‚Stále máš nádej. Mám niekoľko jazdeckých bičíkov.‘
,Aj pletený? Z hnedej kože?‘ V hlase jej badať tichý optimizmus.
Zasmejem sa. ,Nie, ale som si istý, že by som si mohol taký zadovážiť.‘
Dám jej letmý bozk a vstanem, aby som sa obliekol.“

Asi každý, kto sa do knihy púšťa, očakáva citový výplach Christianovej duše. Či so spracovaním budete spokojní, záleží len od vašich predpokladov. Istý pohľad do Christianovho vnútra tu síce je, no je lepšie neočakávať veľké veci či prevratné zistenia. Tie isté situácie tentokrát komentuje on, a preto sa čitateľ s kučeravými myšlienkami stretne oveľa skôr ako v prvej časti 50 shades. Jeho emócie, vnímanie sveta a spomienky na detstvo sú tu mierne vykreslené pomocou zlých snov, ktoré sa mu občas prisnijú, no v konečnom dôsledku autorka neprináša nič, čo by si čitateľ nevedel vydedukovať z predchádzajúcich dielov.

Hoci sa tu autorke naskytla skvelá príležitosť aspoň o trochu pozdvihnúť svoju tvorbu v očiach kritikov, túto príležitosť (z môjho pohľadu) vôbec nevyužila, dokonca ju lajdácky zahodila za hlavu. Ak si raz autor vytvorí postavy, s ktorých psychologizáciou sa môže poriadne pohrať, nároční čitateľ cíti v príbehu desivé prázdno, ktoré by bolo dobré zaplniť. V tomto prípade sa však tohto momentu nik nedočká.

„‚Schmatnem ju, bleskurýchlo prehnem cez ľavé koleno. Spravím to tak, aby jej hlava, plecia i hruď spočívali na posteli. Prehodím si pravú nohu cez jej nohy, pridržiavam ju, aby sa nepohla. Na toto mám chuť, odkedy sa ma spýtala, či nie som gay. ,Zdvihni ruky a polož si ich vedľa hlavy,‘ prikážem jej a ona hneď poslúchne. ,Prečo to robím, Anastasia?‘
,Lebo som na teba vyvrátila oči,‘ povie ticho, chrapľavo.“

Veľkým pozitívom však je, že príbeh sa číta pomerne rýchlo. Časté dialógy, jednoduchý jazyk, nekomplikovaný dej, ktorý by vyžadoval veľké sústredenie, napomáhajú k rýchlejšiemu obracaniu stránok. I keď sa občas vyskytnú vulgarizmy, tento žáner to znesie a nepôsobia ako päsť na oko, hoci mnohé slová by sa dali vymeniť za menej hanlivý ekvivalent.

Grey je, žiaľ, len parafrázou 50tich odtieňov sivej. Nových zistení je v príbehu ako šafranu a aj tie náročnejší čitateľ nachádza čoraz ťažšie. V istých častiach sa môže stať, že pocítite sklamanie a s ním spojenú chuť knihu odložiť a viac sa k nej nevrátiť. Rovnaké situácie, identické dialógy sem-tam prifarbené Christianovým pohľadom na danú situáciu neposkytujú takmer žiadny čitateľský zážitok. No ak hľadáte oddychovku a pôvodná trilógia má čestné miesto vo vašej knižnici, zaujme vás i to, čo autorka ponúka v tejto časti.

Recenzent: Martina Melišková
Marcová kniha: recenzia č. 12

cta-audioteka

PlusyPlusy a charakteristické črty

– minimum nových zistení

– rovnaké, priam identické situácie a dialógy

– v texte sú prítomné vulgarizmy

– príbeh sa číta rýchlo a ľahko

– jednoduchá slovná zásoba aj štylistika

Pre koho ánoPre koho áno

– pre čitateľov, ktorí obľubujú erotickú literatúru

– pre fanúšikov trilógie

Pre koho niePre koho nie

– pre náročnejších čitateľov

– ak od príbehu očakávate niečo nové

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: XYZ

Preklad: Marta Gergelyová

Pôvodný názov: Grey

Recenzent knihu čítal: 06hod 20min

Počet strán: 560

 

Kto povedal, že v dobrej kriminálke musí vystupovať dôležitý a svojský vyšetrovateľ? Že dej musí byť plný násilia a krvi? Nič také nie je potrebné! Čítaj viac
Karta sa obracia a žezlo rozprávača putuje na vedľajší trón. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip