Fantastický pán Lišiak

Roald Dahl

Je hlad ospravedlnením pre krádež?


Uvažovali ste niekedy nad tým, aké to musí byť ťažké uživiť niekoľko malých líštičiek, seba i svoju líšku-manželku? Ani ja nie. No potom môj syn vytiahol túto knižku a bok po boku sme sa nad týmto spoločensky nedoceneným problémom zamysleli.

fantastický pán lišiakTraja farmári Bambuch, Bunco a Bubláň už dlhší čas horko plačú nad svojou zmarenou úrodou alebo úbytkom poľnohospodárskych zvierat. Preto sa snažia dolapiť lišiaka, živiteľa svojej rodinky, ktorý im pravidelne chodí rozkrádať to, čo trpezlivo pestujú a chovajú. Traja bezradní muži si povedia, že už toho majú dosť a doslova vyhlásia na lišiaka lov. Hoci ten prišiel pri jednej prestrelke o kúsok chvosta, z odvahy mu neubudlo, preto sa naháňačka môže začať. Farmári totiž vôbec netušia, že majú tú česť s poriadne rozumným a prefíkaným lišiakom.

„Bambuch, Bunco a Bubláň dobre vedeli, čo sa deje a zúrili ako diví. Nepatrili medzi tých, čo radi rozdávajú. O to menej sa im páčilo, ak ich niekto okrádal. Preto každú noc vzali pušky a ukrytí v nejakom tmavom kúte svojej farmy vyčkávali, dúfajúc, že sa im podarí zlodeja chytiť.“

Fantastický pán Lišiak zachytáva rozprávkový príbeh, v ktorom personifikované zvieracie postavy vystupujú a konajú ako ľudia, dokonca svojimi vlastnosťami konkurujú i človeku. Zaujímavosťou bolo to, že niektoré zvieratá znamenali pre líšky len súčasť potravinového reťazca a iných zástupcov zvieracej ríše zasa tieto ryšavé zvery považovali za svojich verných priateľov. Z vlastnej skúsenosti si teda dovolím pripojiť malú radu – Rodičia, pripravte si odpovede na niekoľko otázok: ,A prečo líštička nespapá aj zajačika?‘
‚A prečo spapala sliepočku?‘

Na deti i veľkáčov tu čaká napínavý a dynamický príbeh, v ktorom stagnácia nehrozí. Keď nejde o život, ide o plné brušká, preto sa v deji neustále niečo zomelie. Knižka môže zabaviť i dospelého čitateľa, opäť si dovolím vytiahnuť vlastnú skúsenosť – bavila ma presne po desiate prečítanie, od toho okamihu som ju vnímal ako nutné zlo. No predchádzajúca veta zasa svedčí o tom, že u detského čitateľa dokáže kniha vyvolať priam nezdravý záujem.

Vydavateľstvo pri schvaľovaní väzby nepočítalo s nešikovnými detskými rúčkami a zvolilo mäkkú väzbu, ktorá dlho nevydrží. No predsa len si na detské publikum spomenuli pri vytváraní grafickej stránky a vo vnútri knihy možno nájsť množstvo ilustrácií, ktoré sú pomerne časté a rôznorodé – veľké a farebné, no i menšie a čiernobiele.

Dospelák, ktorý prečítal zopár detských knižiek od Roalda Dahla, vie, že dej môže byť chvíľami mierne i menej mierne drastický. V prípade tohto príbehu nejde o nič, čo by malo byť zakázané, no uznávam, že každý rodič môže niektoré situácie vnímať inak a tým im prikladať aj rozličný dôraz. Pomerne často sa tu skloňujú pojmy smrť či mŕtvy a sloveso zabiť na čitateľov tiež niekoľkokrát vykukne. Osobne nepatrím medzi rodičov, ktorí by sa húževnato snažili vystríhať svojich potomkov od podobných výrazov, nakoľko si myslím, že detské očká vnímajú tieto situácie inak ako dospeláci, no isté upozornenie či výstraha pred týmto faktom mi prídu celkom opodstatnené.

„Tri dni a tri noci trvala táto vyčkávacia hra.
,Ako dlho môžu byť líšky bez jedla a vody?‘ spýtal sa na tretí deň Bambuch.
,Už nie veľmi dlho,‘ odpovedal Bubláň. ,Čoskoro sa po ňom začnú zháňať. Budú musieť.‘
Mal pravdu. Dolu v nore líšky pomaly ale isto začínali umierať od hladu.“

Fantastického pána Lišiaka odporúčam pre deti, ktoré už vedia pár minút obsedieť na jednom mieste a dokážu sa sústrediť na hovorené slovo svojho rodiča, no i pre staršie deti, ktoré už vedia čítať samy. Roald Dahl je totiž svojrázny a nezabudnuteľný autor, s ktorým by sa mali zoznámiť i naši potomkovia.

Recenzent: Juraj Drevenka
Marcová výzva: recenzia č. 16

PlusyPlusy a charakteristické črty

– dynamický a pútavý dej

– drvivá väčšina zvieracích postáv vystupujú ako ľudia

– náznaky násilia

– prítomné rôznorodé ilustrácie

– dej má rýchly spád

Pre koho ánoPre koho áno

– pre vekovú kategóriu 4+

– pre deti, ktoré obľubujú zvieracích literárnych hrdinov

Pre koho niePre koho nie

– pre rodičov detí, ktorí v príbehoch odmietajú akékoľvek náznaky násilia

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Enigma

Preklad: Eva Preložníková

Pôvodný názov: Fantastic Mr. Fox

Recenzent knihu čítal: 00hod 35min

Počet strán: 74

 

Keď páchaš zlo, nemôžeš očakávať dobro! Čítaj viac
Dobrodružstvo sa začína tam, kde sa mnohí neodvážia ani len vstúpiť. Čítaj viac
Juraj má 11 rokov, jedného staršieho aj mladšieho brata a hrozne by chcel zvieratko. No rodičia sú nekompromisní a všetky... Čítaj viac
Každý, kto má zlé úmysly, skončí v konečnom dôsledku zle-nedobre. Neveríte? Vraj to tak chodí len v rozprávkach? Možno áno, možno nie. A možno len majú rozprávky... Čítaj viac
Keď je vaším sokom v láske korytnačka. Čítaj viac
Život si váži tých, ktorí majú čisté srdce. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip