Emily D. Beňová

„Myslím si, že najväčším uznaním je pre autora kladná recenzia a spokojnosť čitateľov.“


DSC_8103Emily, váš debut V objatí gentlemana je v čase „výroby“ rozhovoru na spadnutie. Aké sú vaše pocity pár dní pred vydaním knihy?

Som v napätom očakávaní. Zmietam sa medzi radosťou a obavami. Obavami preto, lebo neviem, ako sa kniha zapáči verejnosti. Samozrejme, radosť je silnejšia a už sa neviem dočkať, kedy svoje knižné dieťa budem držať v náručí.

Podľa anotácie možno vyzistiť, že ide o romanticko-erotický kúsok. Je to žáner, ktorý je buď milovaný, alebo zatracovaný. Prečo ste sa rozhodli prispieť svojou tvorbou práve do týchto literárnych vôd?

K písaniu erotiky ma priviedla sesternica Janka. Síce som sa s týmto nápadom pohrávala už nejaký ten čas, no dá sa povedať, že mi chýbala odvaha. A odrádzalo ma aj vedomie, že knihy s erotickou tematikou sú knižným trhom doslova preplnené. Táto myšlienka mi však nedala pokojne spávať a ja som sa do písania nakoniec pustila. V podstate to mal byť pokus. Skúška, či niečo „šteklivé“ dokážem napísať aj ja. Knihu som vydať neplánovala, no po napísaní som predsa len prehodnotila svoje stanovisko a ponúkla som svoje dielo vydavateľstvám. A vyplatilo sa.

Postava Melanie Gerardovej má potenciál získať si náklonnosť čitateliek. Viete si spomenúť, kedy Melania vo vašej mysli vznikla a kedy jej charakter nabral reálnejšie kontúry? Nechali ste sa pri vytváraní jej postavy inšpirovať vlastnosťami svojich blízkych či známych?

Melania vznikla asi týždeň predtým, ako som začala písať, a už vtedy som vedela, ako bude vyzerať a akú bude mať povahu. Tentoraz som sa rozhodla s postavou zžiť úplne, a preto som jej vložila svoje myšlienky. Pri písaní som jej kládla na jazyk slová, ktoré by som v tej či onej situácii povedala ja. Dala som do jej postavy tak veľa zo seba, že keď som ten príbeh písala, prežívala som to všetko spolu s ňou. Často sa mi stalo, že som sa v príbehu úplne zabudla a návrat do reality bol naozaj ťažký.

Ako u vás prebieha tvorivý proces? Je to dlhá cesta, počas ktorej sa škrtá, maže a zvažuje, alebo vám písanie ide ako po masle?

Musím sa priznať, že píšem jedným dychom. Nikdy nepremýšľam nad tým, čo sa udeje na ďalšej stránke. Neplánujem. Jednoducho píšem a tie scénky sa odvíjajú samy od seba. Občas sa i ja zarazím nad tým, že som to napísala práve takto. Neraz sa mi stalo, že som samú seba šokovala. Písanie je však dlhý proces. Na to, aby som písala, potrebujem mať v sebe tie správne emócie, ktoré sú mojím pohonným motorom. Keď napíšem knihu, dám si pauzu, a potom ju opakovane čítam a opravujem. S odstupom času mám iný uhol pohľadu a skôr sama po sebe nájdem chyby, poprípade pozmením dej, aby daný úsek vyznel lepšie.

Romanticko-erotické romány zväčša presiahnu rozsah jedného knižného zväzku. Bude sa aj dejová línia, v ktorej figurujú Mel a pán Reyly, rozvíjať ďalej?

To závisí od toho, ako si román získa čitateľov a či bude záujem o pokračovanie, no dejová línia pokračuje. Stvorila som postavy, ktoré som si zamilovala a ktoré som nedokázala pochovať po jedinom zväzku. Myslím, že Melania a Sebastian si zaslúžia prežiť viac ako len jeden príbeh. Ale ako hovorím… všetko závisí od čitateľov.

Hoci som v úvode spomínala, že vychádzajúca novinka je vaším debutom, nie je tomu celkom tak. Pred časom ste sa odhodlali k čoraz častejšiemu rozhodnutiu našich autorov – vydať si knihu sama. Viete našim čitateľom povedať, aký príbeh knihy zachytávajú?

Áno. Je pravda, že som autorkou, ktorá sa rozhodla vydať si svoje knihy sama, a to z toho dôvodu, že ma vydavateľstvá opakovane odmietali. Môj prvý román Temní Anjeli – POSOLSTVO (pentalógia) vznikol, keď som mala iba 19 rokov. Asi rok ležal na dne zásuvky. Raz som ho poslala do vydavateľstva, no odmietli ho. Bola som vtedy sklamaná a knihu som pár rokov nikam neposlala. Písania som sa však nevzdala. K tomu, že si knihu vydám sama, som dospela až v roku 2011 po treťom odmietnutí zo strany vydavateľstiev a v roku 2012 uzrela svetlo sveta prvá časť.

Aký príbeh táto séria zachytáva?

Temní Anjeli je príbeh o dievčati, ktoré je navonok obyčajné, no skrýva neobyčajnú schopnosť. Žije si svoj nudný a stereotypný život, kým sa nedozvie, že v jej žilách koluje upírska krv. Tento román sa dá kúpiť aj v sieťach kníhkupectiev Panta Rhei, no s obsahom, bohužiaľ, nie som spokojná. Kniha mala prejsť korektúrou, no žiaľ… nestalo sa tak a ja som tú verziu v nevedomosti nechala vydať. Keď som zistila, že na knihe neboli urobené ani najmenšie opravy, bolo už neskoro. Rok potom sa zrodila druhá časť s podnázvom (NE)PRIATEĽ Z MINULOSTI. Neskôr VZOSTUP ZLA, po ňom SVETLO V TME a nakoniec záverečná piata časť OSLOBODENÁ. 

12788085_1021103144614207_1965909565_nTemnými anjelmi ste vaše fantasy potulky literárnym svetom ukončili? 

Práveže nie. (úsmev) V roku 2012 som začala písať svoju druhú fantasy tetralógiu DVA KROKY DO PEKLA. Tentoraz som stavila na anjelov a tajomstvo sveta mŕtvych. Tento príbeh je o April, ktorá sa sťahuje z Marylandu do Avon Lakeu v Clevelende a ocitá sa vo svete medzi ľuďmi, ktorí sú viac ako len tajomní.

Čo všetko obnáša proces vydania knihy? Viete to porovnať s momentálnou skúsenosťou – keď ste vydanie zverili do rúk vydavateľstva?

Vydať si knihy na vlastné náklady je zložité a finančne náročné. V prvom rade si musíte nájsť tlačiara, ktorý vám vytlačí knihy v malom množstve, pretože nie každý má na to, aby mohol dať vytlačiť tisíc kópií. Je to finančná položka, na ktorú bežný smrteľník nemá. A ešte… to, že vám tlačiar knihy vytlačí, vám nezaručí, že vám ich aj spropaguje. Tiež vám nemusí spraviť ani korektúry, hoci to sľúbi… Pri tom, ako som si vydávala knihy sama, som zažila kadečo. Od neopravenej verzie až po zbabrané výtlačky, ktoré sa čitateľom rozpadávali. Takže, ak sa už aj dáte na to, aby ste si vydali knihy sami, veľmi zvážte, komu svoje rukopisy zveríte. Ja som skvelého tlačiara našla až na druhý pokus, no ak to mám porovnať… Teraz, keď môj rukopis vydá skutočné vydavateľstvo, som oslobodená od všetkého. Priznám sa, že chvíľami ani nemám pocit, že budem mať knihu, lebo všetko ide mimo mňa a na mojich ramenách neleží žiadna starosť. Takto je to určite lepšie.

Aký žáner je vám najbližší? Viete aj definovať prečo?

Najbližšie mi je fantasy. Ak kupujem knihy, zameriavam sa práve na tento žáner, pretože knihy s nadprirodzenými prvkami sú mojou šálkou kávy. Nepohrdnem, samozrejme, ani klasickou literatúrou, zväčša slovenskou, no fantasy je môjmu srdcu predsa len najbližšie. Najradšej v tomto žánri aj tvorím, pretože pri písaní môžem popustiť uzdu fantázii naplno a nemusím sa držať pomyselných hraníc reality.

Ak by sme nazreli do vašej súkromnej knižnice, aké tituly by sme tam našli?

Mám rôzne knihy v rôznych žánroch, od našich aj svetových autorov. Nebudem ich menovať, pretože mám cez 400 kníh, medzi ktorými, samozrejme, nechýbajú ani tie moje. (úsmev)

Predpokladám, že máte prehľad o dianí na slovenskej literárnej scéne. Ste s ním spokojná? Alebo by ste niečo rada zmenili?

Nie, asi by som nemenila nič. Som spokojná.

Čo si predstavujete pod pojmom dobrá/kvalitná kniha? Aké prvky musí text obsahovať, aby vás ohúril?

Dobrá kniha… to je naozaj diskutabilné, pretože to, čo sa môže páčiť mne, sa nemusí páčiť niekomu inému. Čítala som knihy, ktoré boli označované ako skvelé diela a mňa neoslovili. Nikdy by som však na žiadnu knihu nepovedala, že je zlá. Mám rada knihy, ktoré sú písané jednoduchým štýlom. Knihy, ktoré obsahujú ťažké slová alebo výrazy, ktorých význam musím hľadať v slovníku, ma iritujú. Zastávam názor, že v jednoduchosti je krása, a v tomto smere to platí rovnako. Nekupujem si knihy ani podľa obálky. Čítam anotácie a ak ma kniha osloví, proste si ju kúpim. Najviac ma ohúria knihy, ktoré ma držia v napätí, ktoré doslova hltám očami a nepredvídateľné situácie v deji ma dokážu zaskočiť.

A čo pravý opak? I keď ste to už svojím spôsobom spomenuli – označili ste niekedy knihu za nie veľmi vydarenú? Ak áno, čo vás k tomu prinútilo?

Musím sa priznať, že jedno také dielko som čítala. Šlo o 6-dielnu sériu. Po tretiu časť sa mi knihy neskutočne páčili, no 4. a 5. časť bola napísaná akoby navyše a nasilu. Nič zaujímavé sa tam neudialo a mňa to unudilo až tak, že 6. časť som už ani neotvorila. Samozrejme, tu tiež platí pravidlo: sto ľudí…

Ako vnímate pojmy patetizmus či klišé? Čo presne si pod nimi predstavujete?

Patetizmus je v podstate zveličovanie a klišé… to je pomenovanie pre veci, ktoré sa opakujú často, až je to, pekne povedané – otrepané. (smiech)

Nakoľko sme najmä recenzný portál, zbierame názory i na čitateľské a literárne kritiky. Myslíte si, že recenzie prinášajú svetu úžitok? Ak áno/nie, v čom vidíte ich prínos/nedostatky?

Určite áno. Recenzie sú akousi reklamou pre knihu. Vďaka nim sa čitatelia viac stotožnia s dielom a spoznajú dej schovaný medzi riadkami, ktorý dobrému recenzentovi nikdy neujde. Ja som názoru, že recenzenti robia pre literárny svet naozaj veľmi veľa, pretože aj vďaka vám a vašim recenziám sú naše knihy tým, čím sú.

Môže byť recenzia objektívna?

Nemala by byť.

Aké sú vaše plány do budúcnosti? Píšete práve ďalší príbeh, rozvíjate líniu, ktorú ste si už načrtli, alebo…? 

Momentálne mám rozpísané jedno dielo a som už pred koncom.

Predstavme si, že rozhovor číta človek, ktorý má plnú hlavu nápadov, zvažuje, či svoje myšlienky pretaví do knižnej podoby, no predsa len premýšľa, či sa oplatí odhodlať sa k tomuto kroku alebo nie… Čo by ste takémuto človeku odkázali?

Povedala by som mu: Určite sa na to daj, pretože za pokus nič nedáš!

Čo podľa vás predstavuje najväčšie uznanie, aké si autor môže vyslúžiť?

Myslím si, že najväčším uznaním je pre autora kladná recenzia a spokojnosť čitateľov.

Ktorý moment by ste označili za najšťastnejší vo vašom živote?

Najšťastnejšie momenty boli až dva. Keď sa mi narodili dcérky. (úsmev)

Aké kroky by mal človek podnikať, aby šťastie pociťoval neustále?

Mal by žiť naplno a tešiť sa z každého dňa. Tešiť sa z maličkostí a rozdávať radosť a pozitívnu energiu. A, samozrejme, mal by si plniť svoje sny.


V objatí gentlemana vyšlo 15. 4. 2016 vo vydavateľstve MERIDIANO-PRESS, edícia Moderné romány. Viac o vydavateľstve a ostatných tituloch nájdete TU.


Rozhovor zostavila: Miška Hossová
Fotografiu poskytla: Emily D. Beňová
© plutonium.sk

Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip