Eleanor a Park

Rainbow Rowellová

Dvaja mladí ľudia, ktorých dovedna spojila inakosť.


Mladá láska má vždy špecifickú a neistú príchuť. Spomínate si na svoju prvú lásku, ten opantávajúci pocit, ktorý vás prekvapil vždy, keď bola milovaná osoba na dosah?

eleanor a parkEleanor a Park by som mohla charakterizovať ako dvoch čudákov, ktorí sa po prvýkrát stretli počas cesty do školy. Eleanor si ako nováčik v kolektíve nesmelo prisadla k Parkovi a iné miesto v autobuse už nikdy viac nepotrebovala. Ryšavej, trochu plnoštíhlej dievčine pochádzajúcej z horších sociálnych pomerov sa Park, mladý chlapec s ázijskými koreňmi večne zahľadený do komiksov, zapáči. Náklonnosť je obojstranná a obaja po prvýkrát pociťujú vrúcne láskavé city. No je možné, aby ich vzťah vydržal? Eleanor trie biedu, Parkovi rodičia núdzou netrpia. On má v matke i otcovi oporu, ona je večne podceňovaným členom rodiny, ktorému otčim psychicky ubližuje. Rozdelí ich práve odlišné rodinné zázemie?

„Tá nová sa zhlboka nadýchla a vykročila uličkou. Nikto sa na ňu nedíval. Aj Park sa o to pokúšal, ale pripadal si, akoby odvracal zrak od zrážky vlaku alebo zatmenia slnka. Vyzerala presne ako niekto, komu sa stávajú takéto veci. Bola nová, veľká a nemotorná. Mala šialené vlasy – kučeravé, a ako by to nestačilo, ešte aj sýtočervené.“

Príbeh síce plynie veľmi pomaličky a je vyskladaný z doslova identických obrazov a scén, no predsa tu možno pozorovať isté napätie. Rozličné rodinné zázemie prináša do deja akýsi kontrast a strana Eleanor ho zasa obohacuje o nevtieravé napätie. Postava čudáckeho, agresívneho a náladového otčima na ňu vrhá tieň nebezpečenstva a v čitateľoch vyvoláva skľučujúce pocity.

Dej pozostáva zo scén, kedy sa mladá dvojica pravidelne stretáva a bojazlivo či ustráchane si vymieňajú svoje dojmy a pocity. Nedočkavým čitateľom, ktorí očakávajú neustálu akciu a dynamiku, môže príbeh pripadať ako ťažkopádny a nezáživný kúsok. V tomto prípade je však potrebné sústrediť sa na pocitovú časť knihy, teda na jej očami neviditeľnú stránku.

„Nemalo zmysel vysvetľovať, že nemajú telefón. Ani pripomínať, že keď ho ešte mali, neozýval sa im on. Ani vravieť, že by si mal nájsť spôsob, ako sa s nimi stretnúť, keďže iba on má telefón, auto a vlastný život. Nemalo zmysel niečo mu hovoriť. Eleanor to vedela už tak dlho, že si ani nespomínala, kedy na to prišla.“

Najdôležitejším faktom v tomto príbehu je, že do pocitov čitateľ nie je násilne dotlačený. Všetky emócie, či už beznádej, strach alebo ľahučká a labilná radosť vychádzajúca z niektorých prchavých momentov, sú v texte priam hmatateľné a autorka ich doň pridala bez toho, aby vyvíjala zbytočný nátlak. Podarilo sa jej tak napísať dielo, ktoré je síce menej dynamické, no akciu v ňom svojím spôsobom nahrádza práve citová stránka, ktorá je dotiahnutá do profesionálnejších rovín a nepôsobí prvoplánovo ani pateticky.

Rýchlosť, akou čitateľ textom preletí, je veľmi individuálna. Všetko závisí od miery záujmu, s ktorou sa do príbehu pustí. Slovná zásoba však nie je náročná, vetné konštrukcie sú na tom rovnako. Miestami možno spozorovať jemnú snahu autorky priblížiť sa mladším čitateľom, ktorí sú cieľovkou tejto knihy, no nie je to nič drastické ani do očí bijúce. Autorka sa striedavo sústreďuje buď na Parka, alebo Eleanor a jednotlivé kapitoly sa tak líšia skutočnosťou, ktorý charakter je momentálne v centre diania. Pozícia nezávislého rozprávača je však nemenná.

Eleanor a Park predstavuje síce dejovo jednoduchú, no netradičnú oddychovku, čo sa spracovania pocitov týka. Hoci kniha prostredím, postavami aj štýlom mieri na mladých ľudí, dospelí čitatelia tu takisto dokážu nájsť miesta, ktoré ich zaujmú, potrápia či prinútia zamyslieť sa. Síce sa na hlavné postavy nebudú pozerať ako na rovnocenné charaktery, no uvidia v nich skôr svojich potomkov, o to viac budú môcť vnímať emotívnu stránku príbehu. Strastiplnú cestu za láskou dvoch podivných stredoškolákov teda odporúčam vnímavým a empatickým čitateľom, ktorí nemajú problém vžiť sa do cudzej kože. Z môjho pohľadu tento kúsok predstavuje asi jedno z najvydarenejších diel pre tínedžerov.

Recenzent: Sabina Walterová
Marcová výzva: recenzia č. 43

PlusyPlusy a charakteristické črty

– pomalšie plynúci dej

– hodnoverne vykreslené odlišné rodinné zázemie hlavných hrdinov

– autorka sa zamerala na emotívnu stránku diela

– kniha po dočítaní zanechá v čitateľoch množstvo otázok a výrazný, ťažko identifikovateľný pocit

– pocity vyplývajú z príbehu úplne samy, autorka čitateľov do ničoho netlačí

– nezávislá pozícia rozprávača

Pre koho ánoPre koho áno

– pre mladších čitateľov, dievčatá i chlapcov

– pre dospelé ženy, ktoré majú chuť na oddychový, no pocitovo nesmierne vyspelý príbeh

– pre čitateľov, ktorí hľadajú v texte nefalšované emócie

Pre koho niePre koho nie

– pre čitateľov, ktorí očakávajú typickú tínedžerskú love story

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: IKAR, edícia YOLI

Preklad: Diana Ghaniová

Pôvodný názov: Eleanor and Park

Recenzent knihu čítal: 04hod 25min

Počet strán: 336

 

S láskyplným pohľadom, hrdosťou a odhodlaním obsiahnutom v materinskej láske sa skláňate nad detskou postieľkou, v ktorej pokojne... Čítaj viac
Viac životov, viac možností rásť a neustále nachádzať nové súvislosti. Hlavný hrdina knihy je pes... Čítaj viac
Tajomstvá, ktorých odhalenie vami zamáva. Čítaj viac
Jedno stretnutie, dvaja ľudia, jeden pohľad a svet zrazu stojí na hrane, nebezpečne balansuje a hrozí, že všetky istoty sa rozplynú a nič už nebude také, ako bolo predtým. Myslíte si, že... Čítaj viac
Keď vzájomná príťažlivosť či porozumenie nie sú len otázkou sympatií. Čítaj viac
Najdôležitejšie zo všetkého je prijať svoje telo a samých seba. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip