Einstein – jeho život a vesmír

Walter Isaacson

Jedinečná cesta po stopách neobyčajného života.


Einstein je bytosť, ktorá nikdy nezomrie. Navždy bude v tomto svete rezonovať vďaka svojim teóriám, ktoré ho postavili do pozície velikána. Vieme však o ňom povedať viac? Aký život žil, bol šťastný, musel sa pasovať s rovnakými problémami ako ostatní smrteľníci, ktorým sa v hlave nikdy nezrodila geniálna idea?

einstein-jeho-zivot-a-vesmir-duzeEinstein – jeho život a vesmír už v názve trochu naznačuje, že pôjde o skutočne „výživnú“ biografiu. Rovným dielom sa autor venuje každému dôležitému medzníku v jeho živote, pričom do pozornosti stavia aj plynulé prechody, ktoré tieto medzníky spájajú. Poslucháč sa tak dozvie aj zákulisné informácie o súkromí Alberta Einsteina, o jeho vzťahoch, zmýšľaní, názoroch a typických charakterových prvkoch, ktoré o ňom postupne vytvárajú ucelený obraz.

Audiokniha však nie je len mechanickým opisom jedného života, no dokáže poslucháčom sprostredkovať aj emócie, ktoré sú najintenzívnejšie na úplnom konci. Publikum si postavu, ktorá je v centre pozornosti, chtiac-nechtiac obľúbi a pozorovať ju na sklonku života, nie je jednoduché.

Každý poslucháč si už po prvej kapitole všimne, že autorovi dalo zabrať, kým zostavil celé dielo, nakoľko nejde len o banálne rozprávanie, ale mnohokrát sa opiera o zdroje akéhokoľvek charakteru. Nejde ani tak o bežné literárne dielo s príznačnými atribútmi, ale skôr o výsledok rozsiahlej a náročnej štúdie, ktorý je pre lepšiu zrozumiteľnosť upravený do literárnej podoby.

24hodinová prechádzka po boku Einsteina je niečo, s čím by sa mal stretnúť každý milovník biografií. Nie je totiž životopis ako životopis a zachytiť komplexne jeden život tak, aby aj na širšom priestore dokázal upútať a osloviť masu, je tak trochu výzva. V tomto prípade je možné rozdeliť biografiu do dvoch, síce navzájom súvisiacich, no odlišne pôsobiacich rovín. Podrobnosti zo súkromia Alberta Einsteina predstavujú prvú imaginárnu líniu a jeho prelomové myšlienky v oblasti fyziky zasa druhú. I keď sú navzájom prepletené a jedna bez druhej by nedokázala existovať, aj tak majú potenciál rozdeliť poslucháčov na dve skupiny – jedna z nich bude čakať na nové informácie zo súkromia a druhá zasa na vedecké fakty.

Vysvetlenia teórií a Einsteinove myšlienky vedúce k prelomovým objavom sú prvkom, ktorý poskúša každého poslucháča. Ak ste nestrávili minimálne 5 rokov na fakulte matematiky a fyziky, v niektorých vetách a princípoch sa budete strácať. Negatívny dopad na plnohodnotný literárny pôžitok však táto skutočnosť nemá, minimálne si poslucháč uvedomí, čo všetko ešte nevie, a trochu si rozšíri svoj všeobecný rozhľad.

Počúvať 24 hodín jeden a ten istý hlas je riziko a výber interpreta musel byť podľa mňa zvažovaný dlhšie ako u audiokníh, ktoré majú kratšie trvanie. Hlas Vladislava Beneša je však natoľko tvárny a „počúvateľný“, že sa publiku nezunuje ani po celom dni posluchu.

Einstein – jeho život a vesmír je skvelý životopis, či už hovorím o jeho obsahu, alebo spracovaní. Autor urobil obrovský kus práce a rovnako to čaká aj jeho čitateľov/poslucháčov – audiokniha totiž niekedy potrápi mozgové závity svojho publika, no zároveň masu neodstraší a neprinúti s počúvaním skoncovať. Ak máte chuť na rozsiahle, perfektne vypracované a pútavo nahovorené biografické dielo, táto audiokniha bude príjemným spoločníkom na niekoľko dlhých zimných večerov.

Recenzent: Veronika Vargová

PlusyPlusy a charakteristické črty

– autor čerpal z overených a doposiaľ nespracovaných zdrojov

– fyzikálne teórie niektorých poslucháčov potrápia

– množstvo informácií zo súkromia Einsteina

– audiokniha poskytuje komplexný prehľad o jeho živote, o názoroch aj charakterových prvkoch

– výborný interpret

Pre koho ánoPre koho áno

– pre poslucháčov, ktorí vyhľadávajú kvalitné biografie

– pre ľudí, ktorí chcú neustále nachádzať nové poznatky

Pre koho niePre koho nie

– pre poslucháčov, ktorí hľadajú ľahké, krátke a jednoduché dielo

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Audiotéka

Dĺžka audioknihy: 24hod 40min

Interpret: Vladislav Beneš

Jazyk: český

Typ audioknihy: audioknihy kompletná

Kategória: biografie

Ukážku zadarmo, ako aj plnú verziu audioknihy nájdete TU.

 

Románov, ktoré opisujú vojnové zverstvá a dopad svetových konfliktov na život jednotlivca, je na trhu mnoho. Avšak len máloktorá kniha ukazuje, čo bolo potom... Čítaj viac
Uvoľniť sa už viac nebude problém. Čítaj viac
Reálny pohľad do zeme zmietajúcej sa v konflikte, ktorý vám ukáže, že máte naozaj všetko. Čítaj viac
Tradičná anglická kriminálka odetá do moderného šatu. Čítaj viac
Čoho všetkého je človek schopný? Čo dokáže urobiť v momente, keď ho za vlasy ťahajú sklamanie, zlosť, hnev a ľútosť? Čítaj viac
Čo sa stane s naším vnútorným svetom, keď dospejeme? Kam zmiznú každodenné malé radosti a iskričky v očiach? Je možné si všetky pozitíva detstva... Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip