Dva bozky pre Maddy

Dva bozky TITULKADojímavý skutočný príbeh o sile lásky medzi dvoma ­ľuďmi, ktorí si už na strednej škole sľúbili, že sa budú milovať celý zvyšok života. Nanešťastie, osud o ich vzťahu rozhodol
úplne inak.

Narodí sa im rozkošné dievčatko, avšak už dvadsaťsedem hodín po pôrode sa Lizin stav skomplikuje. Zomiera skôr, než si môže vôbec podržať svoju vytúženú dcérku v náručí.
Matt zostáva zdrvený smútkom sám s dcérkou a horou  rodičovských povinností. Napriek mnohým útrapám sa však nevzdáva a rozhodne sa vytvoriť pre seba a dcérku Maddy ten najkrajší život.
Aby si Matt uctil Lizinu pamiatku a zahojil svoje zlomené srdce, napísal túto knihu, v ktorej sa s láskou delí o všetky krásne, ale aj trpké chvíle, ktoré zažil spolu so svojou milovanou Liz.

Tento výnimočný príbeh dostane už čoskoro filmovú podobu.

Úryvok

Vtedy som sa zasa pustil do behu. Vrátil som sa späť do prítomnosti, v ktorej Liz neexistovala. Sú tu však so mnou všetci títo ľudia, ktorí dnes bežia len preto, lebo im záleží na mojej žene, na mojej dcére a mne. Tá myšlienka ma upokojila a dokončil som svoju exkurziu okolo jazera. Po behu sme všetci ešte chvíľu posedávali. Množstvo ľudí,
priateľov, aj neznámych sa so mnou podelilo o svoje príbehy.
Jedna žena z Floridy mi povedala, že prišla za svojím synommBobom, ktorý žije v strednej Minnesote. Jeho žena zomrela pri pôrode.
„Úplne sa uzavrel do seba,“ zverila sa mi. „Neviem, čo mám robiť. Prišiel o prácu. Vôbec neopúšťa dom. Nechce sa s nikým rozprávať.“ Natiahla sa ku mne a chytila ma za ruku. „Porozprávate sa s ním?“ opýtala sa.
V predchádzajúcich mesiacoch ma veľa ľudí požiadalo, aby som oslovil ich blízkych smútiacich. Bez problémov som im dal svoje telefónne číslo alebo e-mailovú adresu, ale nemal som chuť klopať niekomu na dvere a nútiť ho, aby si vypočul môj názor. Som len obyčajný chlap, nie guru.
„Pravdaže,“ povedal som jej. „Samozrejme. Dám vám na seba kontakt a môžete mu ho odovzdať. Povedzte mu, že mi
môže kedykoľvek zavolať.“ Bol som zvedavý na toho muža a súcitil som s ním. Nestretol som veľa vdovcov – skôr ženy sa snažili zapájať do diskusií a komunikovať s okolitým svetom. Mnohé z nich boli vo väčšej fi nančnej tiesni ako ja. Keď som na tom behu čelil minulosti, oživilo to môj vlastný smútok. Ale teraz, keď som počúval príbehy ostatných, ktorí sa museli vyrovnať s podobne debilnou situáciou, cítil som aj ich smútok.
Keď sa ľudia začali presúvať k svojim autám, ešte raz som sa obzrel, aby som videl klub. Stále som videl nepatrnú stopu po sebe a Liz, ako prišli všetci vyobliekaní na párty, o akej vždy snívala. Možno som prepásol minulý rok jej narodeniny a to si nikdy neodpustím. Doprial som jej však svadbu snov, a to už niečo znamená.

S Madeline sme boli už niekoľko týždňov späť v LA. Keď mi zavolala Rachel, práve sme si vychutnávali každodennú prechádzku.
„Si pripravený počuť, koľko sme zarobili?“ spýtala sa.
„Áno,“ povedal som. „Som pripravený.“
„Štyritisíc štyristodesať dolárov,“ vyhlásila. „Len pre vás dvoch. Použite ich, na čo len chcete.“
Len čo mi Rachel prezradila to číslo, pomyslel som si na Boba. A pomyslel som si na Jackie, ktorej manžel zomrel presne v rovnaký deň ako Liz a z presne rovnakého dôvodu. Pomyslel som si na Kim, ktorej manžel zomrel a zanechal ju samu s dvoma malými deťmi. Pomyslel som si na Jen, ktorej zhorel dom len niekoľko mesiacov potom, čo jej zomrel manžel. Je z nej osamelá matka bez strechy nad hlavou. A som tu ja, s Lizinou vyplatenou poistnou sumou uloženou v banke pre prípad núdze, s mojou vlastnou prácou v Yahoo!, do ktorej sa čoskoro znova vrátim, s mesačnými šekmi zo sociálneho zabezpečenia, ktoré mi pomáhajú pri starostlivosti o Madeline, a v krajnom prípade sú tu podporujúci a veľkorysí členovia rodiny. Môžem si dovoliť jedlo. Môžem si dovoliť všetko, čo Maddy potrebuje. Môžem si dovoliť hudobné albumy a pivo. Mnoho ľudí, ktorých som spoznal, nemalo to, čo ja – niektorí nemali dokonca ani základné potreby.
Keď sme začali organizovať 5 km beh – keď sme prosili ľudí, aby prispeli siedmimi dolármi –, vôbec som nepomyslel na fakt, že sedem dolárov krát niekoľko stoviek ľudí bude vyčísliteľné množstvo peňazí, ktoré sa dá vymeniť za tovar, služby alebo čokoľvek iné, čo ľudia v núdzi potrebujú. Akosi som si neuvedomil, že po tej akcii dostanem skutočný
šek. Jediným mojím cieľom pri 5 km behu bolo uctiť si Liz na jej narodeniny. Keď to bolo teraz spojené s hmatateľnou (a značnou) sumou, zrazilo ma to k zemi. A úprimne, necítil som sa veľmi príjemne.
„Rachel,“ povedal som, „nemôžem tie peniaze prijať. Chcem ich darovať.“
„Komu?“ opýtala sa.
V mysli som si hneď vybavil niekoľko ľudí a vyzradil som jej ich mená. V tej chvíli som myslel len na to, že by mohlo ešte viac ľudí využiť podporu – podporu spoločenstva takého láskavého, ako je to, čo vypuklo okolo mňa.
„Možno by sme mohli založiť neziskovú organizáciu,“ povedal som. Sám som bol prekvapený, ako rýchlo tie slová vyleteli z mojich úst. Nikdy som neuvažoval nad tým, že niečo také urobím. Popravde, keď som to navrhol, len som žartoval.
Vtom Rachel zahlásila: „A vieš čo? Premýšľala som nad tým istým.“
Do riti, pomyslel som si. Asi to vážne urobíme.

Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip