Druhá šanca

Robert T. Kiyosaki

Ako byť dva kroky vpred tak, aby nás súčasná finančná situácia nedokázala dobehnúť?


Druhú šancu v živote rozdáva len málokto… Chyby sa dnes neodpúšťajú a zbaviť sa tej či onej nálepky, ktorú sme si svojím konaním vyslúžili, nemusí byť také ľahké. No čo ak by sme si druhú šancu poskytli my sami?

Druha sanca TITULKA e-knihaRoberta T. Kiyosakiho celý svet spája s nestarnúcim titulom Bohatý otec, chudobný otec. Zatiaľ čo v tejto knihe oboznamuje čitateľa so základmi finančnej inteligencie, titul Druhá šanca stavia na týchto poznatkoch a rozvíja ich ďalej. Autor sa venuje predovšetkým nástrahám ekonomickej krízy a poukazuje na to, že bez ohľadu na finančnú situáciu je možné vziať rozum do hrsti a poraziť nepriaznivé okolnosti, ktoré na každého z nás číhajú „tam vonku“.

Druhá šanca je rozdelená na tri časti, ktoré nesú príznačné názvy – Minulosť, Prítomnosť a Budúcnosť. V prvej z nich autor analyzuje príčinu celosvetovej finančnej krízy a spomína na prelomové momenty vo svojom živote, či už naň mali pozitívny, alebo negatívny dopad. V druhej časti sa sústreďuje na súčasnú chvíľu, z ktorej sa možno odraziť vyššie a podnecuje čitateľa k zhodnoteniu jeho vlastnej situácie. V Budúcnosti, teda v poslednej kapitole autor otvára tému investícií, sporenia a inflácie, pričom sa opäť sústreďuje na omyly, z ktorých sa možno poučiť.

„Tí, čo nevedia a robia chyby, sú hlúpi. Inými slovami, keď dieťa nastúpi do školy, proces, v ktorom by sa malo na základe pokusov a omylov naučiť čo najviac, začne zaostávať. Už vo veku päť – šesť rokov (v závislosti od jednotlivých štátov) sa začne báť urobiť akúkoľvek chybu a bude sa snažiť, aby sa ich vyvarovalo.“

Všetky časti obsahujú rovnaké prvky – v knihe možno nájsť množstvo grafov, citácií a poznámok pod čiarou, ktoré vzbudzujú v čitateľovi profesionálny dojem. Napriek tomu sa však publikácia číta pomerne ľahko, cudzie slová sú tu skôr zriedkavé a ak sa aj vyskytnú, autor ich svojmu publiku zrozumiteľne vysvetlí. Zaujímavé sú i pasáže vo forme rozhovoru tvorené z otázok a odpovedí, v ktorých autor poskytne vysvetlenia na všetky „záhady“, ktoré sa pri čítaní zjavia v čitateľovej mysli. Odborný dojem zmierňujú i rôzne príhody a spomienky z autorovho života, vďaka čomu kniha nadobúda ľudskejší nádych. Naskytá sa tu tak rôznorodá obsahová kombinácia, ktorá však vytvára dokonalý súlad a dáva čitateľom priestor na „oddych“ i premýšľanie.

Ten, kto sa už s jedným dielom od Kiyosakiho stretol, môže tak trochu vytušiť, čo ho v tejto publikácii čaká. Autor rozvíja svoje teórie ďalej, a tak prichádza na rad aj kritika školského systému, odlíšenie pojmov vedomosť a inteligencia, porovnanie dobrých a zlých dlhov, či dôležitosť aktívneho príjmu. Napriek tomu si myslím, že na to, aby sa čitateľ prehrýzol až do konca Druhej šance, nemusí mať nevyhnutne prelúskanú najznámejšiu knihu – Bohatý otec, chudobný otec.

„Zlý dlh ochudobňuje chudobných a príslušníkov strednej vrstvy. Je to dlh, ktorý splácate sami za seba. Dobrý dlh obohacuje bohatých. Je to dlh, ktorý za vás spláca niekto iný. Finančné vzdelanie znamená, že viete, ako ovládnuť silu dlhu, pretože dlh dnes predstavuje nové peniaze.“

Čitateľ je viac-menej po celý čas aktívne zapájaný do textu – či už pomocou slov, ktorými autor vzburcuje publikum k zamysleniu, alebo vďaka jednoduchým úlohám vedúcich k správnemu vyhodnoteniu súčasných pomerov a okolností.
Keďže autor pôsobí na americkom trhu, nie všetky poznatky sú pre našinca využiteľné v domácom prostredí. Niekoľko faktov sa u nás aplikovať nedá, prípadne je potrebné ich pretvoriť tak, aby fungovali na slovenskej pôde. Nie je to však komplikácia, ktorá by sa mohla považovať za závažnú a každý čitateľ, ktorý sa do tejto knihy púšťa, s týmto faktom takpovediac ráta.

Druhá šanca predstavuje ten typ knihy, ktorý bude spestrovať nočný stolík čitateľa aj niekoľko mesiacov. Nie je totiž možné, aby niekto nasal všetky fakty v priebehu niekoľkých dní. Tento žáner si však vyžaduje dlhodobú pozornosť a prácu s jeho informáciami, preto knihu odporúčam trpezlivým čitateľom, ktorí majú jasne určené priority a skôr ako po beletrii vo voľnom čase siahajú po kúsku, ktorý ich vnútorne obohatí.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– autor stavia na teóriách z predošlých diel

– minimum cudzích slov

– zrozumiteľné podanie faktov

– množstvo grafov, citácií a poznámok pod čiarou

– teoretické časti strieda autorovo rozprávanie skúseností z vlastného života

Pre koho ánoPre koho áno

– pre tých, ktorí sa zaujímajú o tému finančného rozvoja

– pre ľudí, ktorí sa pomocou literatúry radi vzdelávajú

– pre čitateľov, ktorí hľadajú knihu, ktorá im vydrží na niekoľko týždňov

Pre koho niePre koho nie

– pre ľudí, ktorí sa nestotožňujú s autorovými teóriami

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Motýľ

Preklad: Milivoj Voltner

Pôvodný názov: Second Chance

Recenzent knihu čítal: 09hod 30min

Počet strán: 400

 

Ešte nik neprekabátil minulosť tak, že pred ňou zavrel oči... Čítaj viac
Premýšľali ste niekedy nad tým, ako sa cíti človek, ktorý vyviazne z pazúrov smrteľnej katastrofy? Čítaj viac
Prečo si niekto pláva životom ladne a bez starostí a inému zasa osud neustále kladie polená pod nohy? Čítaj viac
Stretnutia po rokoch za sebou zanechávajú najhlasnejšiu ozvenu. Čítaj viac
Prečo niekto kráča životom hladko a plynulo a iný spadne do prvej jamy, ktorú mu život nastraží? Môže za to osobnosť, citová vyspelosť alebo naša minulosť? Čítaj viac
Príbeh muža, ktorý musel bojovať sám so sebou. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip