Dr. Weiss

Roman Kulich

So smrťou sa neradno zahrávať.


O tom, ako prebieha ukončenie života, môžeme len polemizovať. Každý, kto túto odpoveď pozná, nám ju už, samozrejme, nemôže prezradiť. Neostáva nám teda nič iné, len si spomedzi množstva teórií nájsť takú, ktorá je pre nás najuveriteľnejšia. Alebo predsa len existuje aj iná možnosť?

dr weissAk navštívite Dr. Weissa, tak áno. Spolu s asistentkou Oľgou totiž uvádzajú pacientov do stavu klinickej smrti a potom ich vytiahnu späť do nášho sveta. Zaujímavé, však? Nechali by ste sa zlákať touto dobrodružnou vidinou? Ak aj v tejto chvíli uvažujete, či povedať áno alebo nie, pre prečítaní príbehu si svojou odpoveďou budete úplne istí. Háčik totiž spočíva v skutočnosti, že každý pacient, ktorý túto procedúru podstúpil, sa zmenil. A poriadne. Dostavujú sa divoké sny, halucinácie, osoby majú čoraz väčší problém rozlíšiť realitu od fantázie. A čo je najhoršie, prebúdza sa v nich akýsi živočíšny a krvilačný inštinkt. Róbert tieto stavy dôverne pozná, a keď sa snaží prísť celej veci na koreň, on i jeho priateľka Ingrid sa zapletú do niečoho, čo ohrozí ich holé životy.

„Chcel si vyskúšať smrť utopením. Potreboval zistiť, aké to je prestať dýchať, naplniť čiastočne pľúca vodou, zmieriť sa s krutou ničotou. Pokúsiť sa prežiť tie strašné chvíľky, aké musel skúsiť jeho mladší brat. Áno, samotnému mu to znelo zvrátene, no popasovať sa s vlastným strachom potreboval hlavne on. Najlepšou cestou bolo spoznať ho a pochopiť. Len vtedy sa s ním mohol vyrovnať. Weiss ho po analýze problému a diskusii so svojou sestrou ubezpečil, že telo ani psyché nebudú niesť po zákroku žiadne následky.“

Kniha je zmesou krimitrileru a fantasy žánru, a ak prižmúrim jedno očko, môžem vyhlásiť i to, že sa okrajovo dotýka sci-fi. Mnoho čitateľov sa môže tohto pojmu zľaknúť, no spomínam ho len preto, že v istom ohľade je v príbehu zaznamenaný pokrok vedy, ktorého následným uplatnením do praxe vznikajú nové prevratné situácie. Napriek všetkému však dej pôsobí uveriteľne, preto sa netreba obávať slovíčka science-fiction a neopodstatnene od príbehu očakávať nereálne prelety vesmírom či vzburu robotov.

Úvodné riadky čitateľa dokážu pohltiť a strhnúť ho na svoju stranu. Nové, mnohokrát len s ťažkosťami predvídateľné dejové posuny a dobré rozprávačské podanie udržuje čitateľa nielen v neutíchajúcom napätí, ale zároveň v ňom vyvoláva dychtivú túžbu prepracovať sa až do úplného konca. Nakoľko tu možno nájsť väčší počet postáv, ako čitateľ schvaľujem autorovu voľbu zvoliť si nezávislú pozíciu rozprávača. Takýmto spôsobom je možné nazrieť na realitu objektívnym okom bez toho, aby čitateľov úsudok skresľovali dopredu sa tlačiace myšlienky či pocity jednej jedinej postavy.

Keď som v odseku vyššie spomenul dobré rozprávačské podanie, mal som na mysli dobre sa čítajúci, no nie banálny a jednoduchý jazyk. Zväčša platí rovnica – čím užšia slovná zásoba, tým rýchlejšia čitateľnosť textu, no v tomto prípade ide pravdepodobne o výnimku potvrdzujúcu pravidlo. Rozsahom slovnej zásoby autor prevýšil minimálne polovicu svojich slovenských kolegov a dôležité je aj spomenúť fakt, že ani raz neskĺzol do rovín nudného, typicky knižného jazyka.

Dr. Weiss je kniha, pri ktorej musíte rátať s tým, že ako čitatelia vkročíte do neznáma, rovnako ako to bolo v prípade tunajších literárnych charakterov. Moje prvotné predpoklady vyzerali asi nasledovne – príbeh zachytávajúci prevažne lekárske prostredie, balansujúci na hrane trileru a krimi. No po niekoľkých stranách som zistil, že nie všetko je také, ako sa na prvý pohľad zdá, a hoci triler aj krimi ostali, karty poriadne premiešali fantasy prvky.

Príbeh by som odporučil predovšetkým mužskému publiku, no i ženám, ktoré sa nezameriavajú len na romantiku a vedia oceniť aj napínavú a nevyspytateľnú dejovú líniu. Fanúšikovia fantasy trileru tu takisto môžu nájsť niečo, čo ich zaujme, a vlastne – úplne jednoducho sa to dá zhrnúť týmto spôsobom: Ak hľadáte napínavý, dramatický príbeh, v ktorom sa kombinuje viacero žánrových prvkov, pokojne skúste i Dr. Weissa.

Recenzent: Juraj Drevenka
Marcová výzva: recenzia č.15

PlusyPlusy a charakteristické črty

– zmes niekoľkých žánrov

– napätie hneď od prvej strany

– minimálna stagnácia deja

– bohatšia slovná zásoba

– rýchlo sa čítajúci jazyk

– nezávislý rozprávač

– čitateľ má poriadok v menách a vzťahoch

– zopár drsných a krvavých scén, no v porovnaní s konkurenčnými titulmi sú to zanedbateľné opisy

Pre koho ánoPre koho áno

– pre čitateľov, ktorí obľubujú kriminálny alebo fantasy žáner (najlepšie kombináciu oboch)

– pre fanúšikov napínavých trilerov

– pre mužské i ženské publikum

 

Pre koho niePre koho nie

– pre čitateľov, ktorí v texte musia vycítiť autenticitu (v tomto prípade vás práve fantasy prvky veľmi nepotešia)

– pre citlivejšie povahy, ktoré ťažko znášajú krvavé a drastické opisy (i keď sa vyskytnú len miestami, no predsa ich tu možno nájsť)

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Marenčin PT

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 04hod 50min

Počet strán: 256

 

Zločin odohrávajúci sa v inej dimenzii. Čítaj viac
Život si váži tých, ktorí majú čisté srdce. Čítaj viac
Na konci zostane len jedna... Čítaj viac
Únik je niekedy najlákavejšou voľbou... Zanechať všetko tak, ako je, a odísť na miesto, kde nás nedolapia súčasné problémy, ktoré zvierajú... Čítaj viac
Zdá sa, že prichádza vrah, ktorý tu už raz bol. Čítaj viac
V knihe od Keith Donohue sa nám paralelne otvárajú dva svety. Jeden z nich je navlas rovnaký tomu nášmu. Bežní ľudia, bežné životy, všedné problémy. V tom druhom je to trochu... Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip