Divoký kvet

Drew Barrymore

Strach, temné spomienky aj čarovné okamihy života známej herečky.


Myslíte si, že Drew Barrymore mala rozprávkové detstvo – veď už ako sedemročná hrala vo svetoznámom filme E. T. – Mimozemšťan? Opak je však pravdou. O šťastný život a úspech je niekedy potrebné zabojovať.

titulka-divoky-kvet-skJeden malý krok vyústil do veľkého tresku – aj tak sa dá charakterizovať život Drew Barrymore, ktorej detstvo možno pomenovať mnohými prívlastkami, len slovíčko dokonalé tu akosi nepasuje. V knihe spomína na prelomové okamihy svojho života aj na bežné situácie, ktoré pôsobia úsmevne. Čitateľ tak uvidí, ako veľmi jej detská rola v známom filme prevrátila život naruby, spozná jej rodinu, v ktorej sa príliš neskleňoval pojem súdržnosť, a nahliadne do zákulisia výroby úspešných filmových trhákov. Sem-tam bude Drew sprevádzať pri výkone bežných činností, stáť po jej po boku pri narodení jej detí a posedí si na káve so známymi osobnosťami, ako sú napríklad Steven Spielberg, Cameron Diaz či Adam Sandler.

Divoký kvet predstavuje akési rozprávanie o dôležitých medzníkoch v živote mladej herečky. Spomienky nie sú vyrozprávané chronologicky, ale autorka skáče z jedného obdobia na druhé. V rámci jednej kapitoly však dodržuje akú-takú časovú následnosť, čo čitateľovi zabezpečuje prehľad. Po niekoľkých kapitolách je však časová nepostupnosť braná ako samozrejmosť, čitateľ si na ňu rýchlo zvykne a neustále očakáva nové spomienky a zážitky.

„Keď som po premiére filmu E. T. – Mimozemšťan oslávila svoje siedme narodeniny, začala som dostávať veľa filmových ponúk a náš život s mamou sa začal meniť. Nikdy nezabudnem na večer, keď sme všetci z nášho domu plánovali ísť na spoločnú večeru a zrazu sa pred ním objavila mama v úplne novom BMW 320i. Nechápala som to: kam sa podel ten otlčený Karmann Ghia?“

Niektoré po sebe nasledujúce kapitoly sú pomerne kontrastné. Zatiaľ čo v jednej autorka ešte len prechádza ťažkým obdobím, snaží sa osamostatniť a vyvádza veci, za ktoré sa v dospelosti hanbí, v druhej kapitole vedie zodpovedný život workoholičky upnutej na svoju prácu, ciele a výsledky.

„Kúpila som tiež prací prášok, bielidlo a aviváž. Koš som zaplnila rozumným množstvom bielizne, zobrala som si knihu a vyrazila. Počas svojej prvej dievčenskej expedície do práčovne som sa neustále rozprávala sama so sebou… Najprv bielidlo, potom prací prášok. Nie, počkať! Nedáva sa náhodou do prvého prania bielidlo a prací prášok spolu?“

Úprimné rozprávanie sa na nič nehrá a pôsobí upokojujúcim dojmom. Zatiaľ čo iné známe tváre majú vo zvyku vo svojich knihách motivovať a burcovať ľudí k zmene, v tomto prípade som nič podobné nepostrehla. Ak sa aj objavila myšlienka, ktorá zapôsobila motivačne, predstavovala skôr pridanú hodnotu k textu, ktorý sám osebe dával úplne iný zmysel.

V knihe možno nájsť pomenej dialógov a viac opisov, čo je však aj trochu logické, nakoľko ide o spomienky vytiahnuté z autorkinej duše, nie o prepis udalostí, ktorý by sa cielene prispôsobil knižnému formátu. Kniha sa aj napriek tomu číta rýchlo, rozprávanie pôsobí nevtieravo a dokáže publikum bez akéhokoľvek nátlaku upútať.

Divoký kvet nie je bežnou celebritnou autobiografiou. Poukazuje na nástrahy života slávnej osobnosti, rúca mýty o tom, že spokojnej tvári, ktorá sa na nás pozerá z filmového plátna, všetko spadlo do lona bez akejkoľvek námahy. Odporúčam pre tých, ktorí obľubujú oddychové čítanie, no romanticko-dramatické tituly im nie sú veľmi po chuti. Divoký kvet čitateľom poskytne pár pekných myšlienok, priestor na relax a zaručí im, že si na knihu spomenú aj po dlhšom čase.

Recenzent: Sabina Walterová

PlusyPlusy a charakteristické črty

– rozprávanie nie je chronologické

– aj napriek tomu, že ide o útržkovité spomienky, kniha pôsobí pútavo

– úprimnosť, hodnovernosť

– niekoľko prekvapujúcich momentov

– netradičná oddychovka

– čitateľa nabíja energiou

Pre koho ánoPre koho áno

– pre tých, ktorí sa zaujímajú o netradičné životné osudy

– pre milovníkov biografií

– pre tých, ktorí preferujú špecifické oddychové tituly

Pre koho niePre koho nie

– pre čitateľov, ktorí očakávajú viac bulvárnych informácií

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Motýľ

Preklad: Milivoj Voltner

Pôvodný názov: Wildflower

Recenzent knihu čítal: 05hod 40min

Počet strán: 247

 

Nie vždy je blahobyt zárukou šťastného života. Čítaj viac
Príbehy úspešných... O úspechu a finančnej istote. Čítaj viac
V živote si nemôžete byť ničím istí. Ani tým, kto ste... Čítaj viac
Život je potvorka veľmi vrtkavá. V momente, keď si slastne povzdychnete nad šťastím, ktoré nachádzate v... Čítaj viac
Život jogínky za oponou Instagramu. Čítaj viac
V láske sme si všetci rovní. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip