Deň, keď sme zmizli

Lucy Robinsonová

Ak ste pripravení ľúbiť, láska si vás nájde.


Osobu, ktorú ľúbite, nikdy úplne nespoznáte. Formulka ‚Máme sa radi‘ stačí na naštartovanie vzťahu len na prvých pár kilometrov. Keď sa minie palivo, už začíname vnímať vrtochy a nedostatky partnera. Ak náš partner začne vystrkovať pazúriky a ukazovať svoju pravú tvár, mali by sme vziať nohy na plecia a utekať.

deň keď sme zmizliKeď jeden problém vystrieda ďalší, Kate Bradyová utečie z úspešnej pozície v dublinskom Googli do Somersetu na konskú farmu. Práca pomocníčky v jazdeckom tíme v najprestížnejšom žrebčíne jej má pomôcť preklenúť uplynulé ťažké obdobie – aspoň takáto je jej verzia pred všetkými obyvateľmi farmy. S malým podvodom a pomocou Beccy sa Kate stane pomocníčkou slávneho anglického jazdca Marka Waverleyho. Postupne odkrýva tajomstvá Markovej atraktívnej, no v skutočnosti prázdnej rodiny. Časom sa do svojho nadriadeného zaľúbi a čaká, kedy ju dobehne to, pred čím na farmu utiekla.
Tridsaťdvaročná Annie zasa bojuje dlhé roky s nerozhodnosťou a strachom. Dôsledkom smrti matky sa uzavrela do seba a mužov sa stráni, na rozdiel od svojej sestry Lizzy, ktorá sa môže pochváliť pestrými ľúbostnými historkami. Sociálny život Annie je na bode mrazu. Bojuje s finančnými problémami, navštevuje len chorého otca a raz do mesiaca sa stretáva s priateľmi, medzi ktorých patria aj jej sestra, kolegyňa Claudine či Tim – kamarát zo psychoterapie. Jej život sa však zmení v deň, keď k nej na masáž príde mladý a bohatý Flint Stephen, ktorý jej poskytne lákavú ponuku, vďaka ktorej začína pracovať pre snobskú londýnsku spoločnosť. Jej citový život je zrazu obohatený o príťažlivého a milého muža. Annie a Kate majú spoločného oveľa viac, ako sa na prvý pohľad zdá. Ich životné osudy dramaticky splynú a pravda sa vyplaví na povrch.

Deň, keď sme zmizli vás strhne od úplného začiatku. Príbeh je hneď zľahka rýchlo čitateľný, pútavý a dynamický. Aj keď autorka zväčša v texte používa opisy, čitateľa nimi nezaťažuje a nevenuje pozornosť zbytočným okrajovým úvahám. Čitateľ má možnosť okamžite spoznať hlavnú hrdinku Kate a začína uvažovať nad jej pravými dôvodmi úteku.

„Tim ma často napomínal pre moje sklony ujsť pred problémami na druhý koniec sveta. Rovnako ako moja terapeutka si myslel, že to škodí zdraviu. Tvrdil, že sa to stáva len vtedy, keď vo mne prevládne pocit úzkosti a zrazu zatúžim zmiznúť. Radšej zmiznem, utečiem, túlam sa po bočných cestách, akoby som mala vyšliapať príkry kopec a zachovať si tvár.“

Na pozadí celého príbehu sa nachádza oveľa viac, ako by sa po prečítaní anotácie mohlo zdať. Čitateľ sleduje dve samostatné dejové línie hlavných ženských postáv, pričom osudy hrdiniek sa odohrávajú súčasne, len na rozdielnych miestach. Prostredie konskej farmy sa strieda s vyššou londýnskou spoločnosťou.

Ozvláštnením románu je samostatne písaný príbeh, ktorý pretrváva takmer do polovice knihy a postavy v ňom nemajú mená ani tvár. Postupne text dostáva reálne kontúry, ale pozor! Autorka týmto poriadne zmätie čitateľa a odpútava pozornosť od hlavnej zápletky celého deja. Týmto podareným prvkom naberá fabula úplne iný rozmer, ako som očakávala.

V momente sa vám tu naskytá priestor na dohady a odpovede. Lucy Robinsonová sa s fantáziou svojich čitateľov pohráva naozaj výborne a nové informácie dávkuje postupne. Príbeh je preplnený rôznorodými postavami a vy zisťujete, že každá z nich si nesie na pleciach vlastné problémy. Autorka postavám vdýchla dušu, každá je jedinečná osobnosť. V románe sa v dostatočnej miere prejavila ich charakterová pestrosť. Dávka romantiky strieda dramatické momenty, až sa vyhrotia v boji o záchranu vlastného života.

„Život Kate Bradyovej bol plný smiechu. Zábavy. Radosti. Prečo ma vždy, keď som sa skryla, tá sprostá Annie Mulhollandová so životom poznačeným úmrtím blízkej osoby, záchvatmi paniky a obavami zakaždým našla? Obsah malého bielizníka som napchala do kufra na kolieskach. Opäť som mala zbalený celý život.“

V románe prevláda nevtieravý prirodzený humor kombinovaný so suchým anglickým. Občasné vulgarizmy taktiež nie sú raritným javom. V diele čitateľ nájde spomienky z detstva, klamstvá, pocit viny, celú paletu pocitov a vnútornej rozorvanosti, ktoré sú premiešané s dávkou romantiky a nebezpečenstva, ale aj pády a vzlety či chuť bojovať a prekonávať sám seba. Osud Annie je viac emočne vypätý, stresujúci a záhada matkinej vraždy, z ktorej vyplýva jej duševná odchýlka, visí nad textom ako Damoklov meč. Napätie sa tu dá doslova krájať nožom. Na čitateľa v deji teda čaká pestrá vzorka podnetov. Plynulá gradácia, permanentné napätie, perfektná zápletka, pocity vytiahnuté z najhlbšieho dna a nepredvídateľný dej posúvajú knihu do vyššieho levelu.

Deň, keď sme zmizli je príjemné čítanie zosobňujúce hrnček horúcej čokolády, od ktorého chcete, aby ostal stále plný. Dramaticko-romantický príbeh, ktorý vo vás zanechá hlboký dojem, svojím neopísateľným čarom vtiahne do príbehu nielen ženy, ale aj mužské publikum. Ide totiž o emotívny príbeh plný ľudskosti, strachu o vlastný život, ale aj o obrovskom priateľstve, nájdení skutočnej lásky a spolupatričnosti rodiny.

Recenzent: Simona Rošková
Marcová výzva: recenzia č. 44

PlusyPlusy a charakteristické črty

– premyslená zápletka

– viac dejových línií

– menej dialógov

– viac opisov, ktoré však majú v texte svoju hodnotu

– plynulá gradácia deja

– príbeh nesie viacero tajomstiev, ktoré čitateľ chce stoj čo stoj rozlúsknuť

Pre koho ánoPre koho áno

– pre mužov aj pre ženy

– pre čitateľov, ktorí obľubujú dramaticko-romantické kúsky

Pre koho niePre koho nie

– ak očakávate nekomplikovanú oddychovku, v ktorej nie je potrebné snoriť

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: IKAR

Preklad: Miriam Ghaniová

Pôvodný názov: The Day We Are Disappeared

Recenzent knihu čítal: 07hod 50min

Počet strán: 384

 

Ukážte svojim deťom, že slušnosť sa nosí i dnes. Čítaj viac
Aj zdanlivo odlišné životy môžu mať niečo spoločné. Čítaj viac
Málokedy sa mi dostane do rúk kniha, ktorej príbeh začína už na obálke. Po snehovej búrke ostane na ceste opustené auto, v ktorom sa ukrýva jeden rukopis. Čo obsahuje? Čítaj viac
Cestičky labyrintu, z ktorých niet cesty späť. Čítaj viac
Zlý chlapec a dobrá poézia. Čítaj viac
Nie vždy sa naše priania splnia. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip